Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди Никулден- на гости в Долни Вадин

Дни преди големия големия християнски празник на Св. Николай Чудотворец, патрон на рибарите, посещаваме оряховското село Долни Вадин, за да проверим как се е променил животът на жителите му през годините и да научим вкусни рибни рецепти от местната кухня.


Долни Вадин е разположено на стръмния бряг на Дунав, на 30 км от общинския център. Историческите факти говорят за богато минало, в чиято основа са тракийски търговци и римски легионери. Под селото на дунавския бряг, наполовина във водите на реката, все още се виждат руините на съществувалата преди векове тук римска крепост. Наричала се е Валериана, а в развалините й са намерени бронзова статуйка на богинята Венера и две големи съкровища от римски сребърни републикански монети, сечени през II и I век пр. Хр.

През 1883 година тук е построена църквата "Свети Георги", която през 1977 година е разрушена по време на Врачанското земетресение. В 1999 г. кметството и читалището в Долни Вадин започват кампания за събиране на средства за нова църква. През 2000 г. митрополит Калиник Врачански осветява основите, а през 2007 година църквата вече е построена изцяло с дарения.


През 1900 година селото е имало 651жители, през 1965 са 1015, а днес- само 90. Причините за това са различни, обясни кметският наместник, Иван Спасов и уточни, че основната му цел е да поддържа нормални условия на живот в селото, дори в ненормалната обстановка, наложена от пандемията.


И явно успява, защото в Долни Вадин до момента няма заболели от COVID-19, няма дори хора под карантина. "Успяваме да се справим със ситуацията. Назначените по програма 6 човека към кметството разнасят храна на възрастните хора, помагат им в домакинството".


Иван Спасов е секретар на кметството в Долни Вадин, а след това и кметски наместник повече от 30 години. Добре познава както нуждите, така и радостите на местните жители. Познава всеки поотделно и знае, че с ниските земеделски пенсии им е трудно.

Съжалява, че тази година няма да се състои официалното отбелязване на Никулден, когато на брега на Дунав се събират с жители на съседното село Горни Вадин и правят курбан. Още повече, че и тази година рибата е била подсигурена предварително...

"Тук преди 4- 5 години, съвместно с другото село Горни Вадин, направихме една къщичка за книги на границата на двете села, а след това с едно дарение направихме беседка и издигнахме един 6-метров кръст. От три години там се събирахме на Никулден от двете населени места, на място готвехме рибената саламура в един голям казан, пържехме риба, опъвахме масите и празнувахме. Навън, на открито и на студа...

Нашите хора са все потомствени рибари. В нашия район на реката ловим всякаква риба и тук тя винаги е прясна. Нашите хора не слагат във фризера непочистена риба. Как да познаем старата ли? Ами като отвориш рибата и костите й започват да се отделят, значи рибата е стара. Ако пък трябва да се купи от щанда- гледаш хрилете. Те трябва да са червени, а не побелели. Слузта върху рибата се получава от много неща. Например ако е държана във фризер без да е изчистена предварително..."

"В нашия край Никулденския шаран се пълни традиционно с ориз", разкри тайната на местното приготвяне на основното ястие от празничната трапеза в Долни Вадин Анелия Радулова Спасова, секретар на местното читалище "Съзнание- 1927":


"В нашето семейство, което се състои само от рибари, го правим малко по-различно. Шарана го пълним с много лук, домашна лютеница, много джоджен и много орехи. Малко по-различна е плънката, но придава сладък вкус на шарана. Печем го във фурната, но преди това в тавата правим скара от лозови пръчки, на която поставяме рибата, а на дъното наливаме смес от бяло вино и вода, с която шаранът непрестанно се полива..."


Каква е тайната и на прочутата саламура от този край, какво предстои да се довърши от инфраструктурните обекти в селото, откъде местните се снабдяват с лекарства и къде в района се е намирал един от четирите моста над река Дунав още от древни времена, можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21

Успя ли бойкотът на хранителните вериги?

Държавата ще се намеси в пазарната икономика и ще определя минималните и максимални надценки между фермери, изкупвачи и търговски вериги, като тепърва ще се фиксират надценки от 10 до 20% за 22 хранителни продукта. Това стана ясно от заявка за Законопроект на аграрното ведомство. Наред с това правителството ще се опита да въведе задължителни..

публикувано на 19.03.25 в 10:45