"Гледахме зеленчукови градини, произвеждахме продукция - картофи, домати, лук, това го правихме в продължение на няколко години, сега нещо не се получава... Разговаряхме с г-жа Савчева, за да видим какви възможности има , за да се отделят средства за фонд "Работна заплата" и да се ангажират хора, около 30-40 дка земя общината ни дава. Миналата година трябваше да го направим, но пандемията ни спря, не ни разрешиха да взимаме хора... Надяваме се тази година да можем да работим, казват, че циганите са мързеливи, но не е точно така, нашите хора искат да работят. "
Селото днес е пълно с живот, има много млади семейства, с много деца и ученици, има и училище, и детска градина. Селото е известно като "ромския Кеймбридж", защото тук всички ученици успешно завършват средното си образование и продължават да учат във ВУЗ-ове и успешно се реализират в живота, казва кметът: .
"Ние всяка година имаме по 7-8 деца студенти, умни деца са. Лошото е, че родителите отиват в чужбина да работят и да ги поддържат да учат. Това си го обяснявам с това, че виждат как техните батковци и каки, които имат образование, са добре, имат работа, просперират и това ги мотивира да учат ....Повечето са младите хора, сега дойдоха младежи, за да говорим за новата година да минават да пеят и да поздравяват хората. Но сега не може. Празнуваме Банго Васил... На 15 януари се прави качамак и се слага по главите на животните за берекет. Тази традиция се празнува тук и се спазва и досега не е имало година да не празнуваме този празник ."
За годините, през които е кметувал, Камен Димитров е спечелил доверието на хората, защото работи за добруването на своите съселяни, опитва се да им осигури работа:
"Сега се развиваме добре. Училището ни ще стане средно училище - до 12 клас и това се постига с много труд. Гордея се с това, че училището ни ще бъде средно и децата ни ще останат тук, гордея се, че успяхме да направим голямо, хубаво кметство, направихме голям, хубав пенсионерски клуб. Асфалтирахме главната улица с тротоари от двете страни и сега правим всичко възможно да асфалтираме още улици в селото. Децата ни се возят с ученически автобус. Детската ни градина се посещава от 75 деца, условията в градината са добри, предстои да бъде извършено саниране. ..Почти във всички семейства родителите говорят на български с децата си ..."
Няколко приоритета си поставя Камен Димитров в следващите три години като кмет на Долни Цибър:
"Основната ми цел е асфалтирането на две улици, санирането на детската градина и ремонт на здравната служба. Имаме личен лекар, който всеки ден е тук... Да има по-добри условия, с климатик, ремонт на покрива. Кандидатстваме по "Програмата за развитие на селските райони". Ще изградим вътрешни тоалетни в училището с отпуснатите средства и ще вкараме и парно в училището.."
Славчо Ташков е директор на Обединено училище "Христо Ботев" село Долни Цибър от 2007 година. Полага много усилия да направи училището привлекателно за децата като материална база и учебен център, с добре подготвени преподаватели. В училището учат 170 деца. Тук децата се обучават в две професионални направления "Готварство" и "Компютърна текстообработка". В училището има 20 клуба по интереси. Всяка година от випуска на училището има по 8 студенти, тази годена студентите са 4.
По-голяма част от учителите, които работят в училището са от същото село, след завършването на педагогическото си образование се връщат да работя в училището, което са завършили. Това им помага по-лесно да контактуват с учениците, а те от своя страна по-лесно възприемат учебния материал. Очакванията са училището да получи статут на Средно училище и така учениците да остават в селото.
Читалище "Н. Й. Вапцаров" в Долни Цибър има богата дейност и множество изяви на танцовите състави. Има три състава за народни танци, група за модерни танци и група за хумористични сценки. За съжаление, поради пандемията, дейността на съставите е ограничена, разказа Генчо Димитров, председател на читалището.
Още за живота в Долни Цибър може да чуете в звуковия файл.
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...