Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Видин стартира проект за подмяна на старите отоплителни уреди

3
Снимка: Радио Видин

Община Видин стартира информационна кампания за подмяна на отоплителните уреди. Кампанията е в рамките на първия етап по проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух в Община Видин". Той предвижда проучване и анализ на текущото състояние на използваното отопление и нагласите на населението в общината. Ще бъде проведена разяснителна кампания за видовете отопление и тяхното въздействие върху качеството на атмосферния въздух. Предвижда се и представяне на цялостна визия на Общината за подмяна на отоплителните уреди на твърдо гориво с алтернативни такива. Какво предвижда проектът и ще се възползват ли от тази възможност видинчани? За стартирането на програмата и ползите от нея разговаряхме с Десислава Тодорова, заместник-кмет по европейски политики и инвестиции на Община Видин:

"На 10 февруари Община Видин сключи договор с предмет "Изпълнение на дейности" от първия етап по проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух в Община Видин". Той се осъществява с финансовата подкрепа на ОП "Околна среда 2014- 2020 година", съфинансирана от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие и кохезионния фонд на ЕС. Целта на проекта е да се подобри качеството на атмосферния въздух в община Видин, чрез намаляването на емисиите от фини прахови частици от битовото отопление, като един от основните източници на замърсяване на въздуха. На 5 ноември 2020 година, Община Видин определи телефонен номер, на който гражданите могат да получат по- подробна информация от експерти в повече насоки."- поясни Десислава Тодорова.

Телефоните за връзка с експертите са с номера 094/609 412, 0878 26 70 07, 02/483 11 99, 0885 03 74 02. Можете да ги намерите, изписани и на интернет страницата на Община Видин. Първият етап на проекта трябва да приключи до 31.05.2021 година. През втория етап предстои подмяна на уредите, използващи дърва и въглища, с алтернативни екологични източници, както и демонтаж на използваните замърсяващи отоплителни устройства на твърдо гориво и доставка и монтаж на новите екологични отоплителни уреди/системи, съобразно техническите решения от първия етап. Какво, обаче още трябва да знаем за новата програма- потърсихме експерт от една от фирмите, свързани с реализацията на първия подготвителен етап от проекта. Той включва информационна кампания сред населението, анкетно проучване и предварителна подготовка. Разговаряхме с Цвета Наньова, изпълнителен директор на консултантската българо- австрийска компания, която е една от ангажираните фирми по първата фаза:

"Всички жители на Видин, които имат собствено жилище в града Видин или в някое от другите селища, могат да кандидатстват, ако се отопляват на дърва и въглища. Това е първото условие, а другото условие е, че трябва да имат желание да си сменят  отоплението с нещо по- екологично. Обичайно хората, които се обаждат се отопляват с риза или с камина, или на котле с дърва и въглища, и имат желание да сменят източника на отопление с уред, който се захранва с пелети. Другата възможност е евентуално да се премине на отопление с климатици. Следващите изисквания са жилището да е законно и да са платени местните данъци и такси. Сумата за новите уреди, както и монтажа изцяло се поемат от програмата."

Ще има ли заложена някаква максимална стойност в цената на новите отоплителни уреди, с които ще се сдобият видинчани, когато започне физическата реализация на проекта- това попитахме още Цвета Наньова, изпълнителен директор на консултантската българо- австрийска компания:

"На този етап не може да се каже какво ще е стойността. Това вече зависи от условията, при които Общината ще обяви поръчката впоследствие. Аз мисля, че хората не бива да се притесняват, защото новите уреди, които ще бъдат закупени, дали ще са климатици или котлета за пелети и камини, ще отговарят при всички случаи на изискванията и действащите норми, и стандарти към този момент- това е гарантирано. Хората ще трябва да си предадат старите уреди, а Общината е задължена пък да ги предаде за вторични суровини."

Запознати ли са видинчани с проекта и биха ли се възползвали от него- това ги попитахме в анкета по темата:

"Хубаво е, но аз не съм на дърва ... Нека да видим как ще тръгне програмата. Не се знае, нали знаете колко начинания има неуспешни. Като идея е хубаво, подкрепям я, ще се поинтересувам и ще видя. Климатик- не съм голям привърженик. Лятото изстиваш, зимата не може да те стопли, но не е лоша идеята."- споделиха видинчани.

Будинка Миткова е шофьор на такси във Видин и семейството и се отоплява с печка на твърдо гориво. Тя не е запозната с проекта, но би искала да се възползва от него:

"Бих се възползвала, ако има такава възможност и я оценявам като добра за хората от Видин. Отопляваме се на дърва, което е ужасно. Иначе топли, на дърва най- много се усеща топлото, но е отвратително- прах, замърсяване и т.н."- разказа Будинка Миткова

В следващите дни предстои да бъдат анкетирани над 4 000 души, за да се установи какви са нагласите сред хората в Община Видин, отопляващи се на твърдо гориво, за преминаване към по-екологично отопление. Във връзка с това вчера бе проведено и обучение на анкетьорите, които ще правят допитването. Първият етап на проекта ще приключи на 31 май, след което ще се премине към втория, когато ще се извършва и реалната подмяна на отоплителните уреди, уверяват от Община Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Партиите са виновни, че голяма част от гражданите не се превръщат в гласоподаватели

Избори. След изборите - отново избори: изречение, което обрисува живота в България през последните четири години. Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от предизборните кампании през изминалите години? Какви са изводите и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предимствата и недостатъците на..

публикувано на 06.06.24 в 10:00

Работим ли повече от другите европейци?

България е сред държавите с най-дълга работна седмица в Европейския съюз, сочат актуални данни на Евростат. През 2023 г. хората на възраст 20-64 години в ЕС са прекарвали средно 36.1 часа на основната им работа. Работните часове, обаче, варират силно в отделните държави. Най-дългата работна седмица е регистрирана в Гърция (39.8 часа),..

публикувано на 05.06.24 в 10:45

Може ли предприемачеството да бъде социално

Предприемчиви ли са българите? Атрактивност или практичност търсят младите хора при избора на професия? Печалбата ли е всичко или е важен и приносът към обществото? Работещ вариант за изпадналите от трудовия пазар ли е социалното предприемачество? Отговорите търсихме в "Посоките на делника".  Не са малко хората в България, които не работят, не..

публикувано на 04.06.24 в 14:26

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот.  Различията в икономическото..

публикувано на 03.06.24 в 16:49

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00