Почти година след като затвори, неврологията в многопрофилната болница "Св. Петка" отново посреща пациенти. Те и близките им са благодарни на един млад лекар, който дойде да лекува във Видин, за да може отделението да работи. Д-р Ангел Благоев е специализирал в Университетската болница за активно лечение "Св. Анна". От миналата седмица е завеждащ на отделението по неврология в МБАЛ "Св Петка".
Отделението по неврология във видинската болница отново работи
Болницата в Лом поема пациентите на Неврологичното отделение във Видин
Д-р Благоев признава, че предложението за работа не е единственото, което е получил. Избрал е трудния път - да остане в България и във Видин, а причината е здравето на пациентите и желанието да им бъде оказана адекватна помощ. Във видинската болница младият лекар въвежда лечение с тромболиза, което до сега не е използвано. Още в първия си работен ден той успява да помогне на възрастна пациентка. Този метод е приложим за болните, които са потърсили навременна помощ:
"Дойде в терапевтичен прозорец, в рамките на два часа и благодарение на много добрата организация, на екипа, който работи тук, защото сам човек нищо не може да направи, необходимо е да има екип от хора. Тя беше с много тежка неврологична симптоматика, абсолютно парализирани леви крайници. Благодарение на това лечение тя оживя. Това е пак благодарение на всеобщи усилия на екип на бърза помощ, подготвения персонал, който е тук- сестри, санитарки и така нататък... Всъщност, това е мерилото за нашия труд.“
Доктор Благоев казва, че най-голямо удовлетворение от работата му носят точно случаи като този, когато е успял да помогне. Често при него се връщат пациените, на които е помогнал, но не за да ги лекува, а да му благодарят:
"Имал съм и 20-годишно момиче с инсулт, много тежък, с абсолютно обратно развитие по отношение на неврологичната симптоматика. Имал съм и пациентка, която е на 80 години, 9-годишни пациенти. Все още поддържаме контакт с тях и това чувство, което го виждаш като благодарност от тяхна страна, това е незаменимо. Не можеш нито да го купиш нито с пари, нито с нищо.“
Д-р Ангелов не упреква колегите си, които избират да работят в чужбина, където трудът им е оценен и получават уважение от пациентите. Признава, че по-тежкият път за младите специалисти е да останат в България, но той самият не е имал колебания. За него израстването в професията е да помага на колкото се може повече пациенти. Мечтата му е във Видин да има повече млади специалисти, които да работят. Въпреки че е трудно да бъдат привлечени, не е невъзможно, казва д-р Ангелов:
"Когато има млади, знаещи и амбициозни, а в България има доста такива колеги, аз познавам такива колеги, и когато те са мотивирани да работят, можем да дадем качествено здравеопазване, т.е тези хора, които дойдат, да получат адекватно лечение.“
16 пациенти са приети в неврологията във Видин само през първите четири дни, откакто работи. Връщат се и медицинските сестри, повечето, от които да сега са били пренасочени в същото лечебно заведение. Анушка Илиева, която е с 38 години трудов стаж и вече е пенсионер без колебание идва на работа, за да помогне на отделението:
"Целият колектив със страшно желание се върна обратно на работа. Без отделение по неврология в нашия край е просто невъзможно."
"Мислехме, че не може да съществува един град без неврология, а всъщност така беше една година, но не бива да се допуска. Това нещо не бива да се допуска. Всички отделения трябва да функционират. Трябва да се намери начин да се задържат хората, защото много лекари напуснаха болницата, не само от нашето отделение, и от други отделения. Има и дефицит на сестри, също напуснали сестри“- казва Даниела Милова, която от шест години е старша сестра в отделението.
Обясняват, че заплащането в тяхната професия е ниско и това е причина колегите им да напускат. Няма интерес и от страна на завършващите сега. Даниела Милова и Анушка Илиева казват, че са готови да обучават млади колежки, но от 20 години в отделението не са постъпвали такива.
След като почти година децата на Видин се раждаха в Лом или Монтана, от декември работи и отделението по акушеро-гинекологията в многопрофилната болница. 54 деца са родени от тогава, каза завеждащият отделението д-р Слави Любенов:
"Отделението работи от началото на декември. За декември месец имахме 18 раждания. Сега от началото на януари до този момент имаме 36 раждания. Отделението е окомплектовано с всичко необходимо като апаратура, персонал. Работим на 24-часов график така, както сме били и преди това."
Успели да привлекат специалисти, за да може отделението да отвори. Сред назначените наскоро е д-р Албена Иванова, която е родом от Видин, но е специализирала във Велико Търново. Трудно е да се намерят млади лекари, които да работят, но проблемът не е от вчера, каза д-р Любенов. Все пак се надява да успее да привлече още свои колеги, за да се намали натоварването в отделението.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..