Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туризъм в условията на пандемия- опасенията на пътуващите и тревогите в бранша

През последната година 1,4 милиона българи отложили пътуванията в страната, а 1,2 милиона в чужбина

Снимка: РАДИО ВИДИН

В очакване сме на почивните дни около празниците през май и вече планираме лятната си ваканция. Обикновено това е времето за пътувания и екскурзии, но какво да очакваме през настоящата година от туристическия сезон? 

Проучване за равносметките и плановете на границата на два туристически сезона в условията на ковид  направи агенция "Галъп интернешънъл". 

"По всичко личи, че сме станали доста по-предпазливи. Данните ясно показват, че доста хора са отложили пътувания и в България, и в чужбина през последните 12 месеца, които бяха белязани изцяло от COVID. Например 1,4 милиона души са отложили пътуване или почивка в България, а 1,2 милиона са отложили подобни  планове за чужбина. И сега, когато планират, половината от тези, които планират някакво пътуване в чужбина казват, че могат и да се откажат. България очевидно  се възприема като по-безопасна дестинация"- каза за резултатите от проучването изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов. 

29% от анкетираните дори твърдят, че в условията на пандемия са преоткрили страната ни като добро място за туризъм. 

1,5 милиона българи планират море през предстоящия летен сезон,  а близо милион предпочитат планината. Над 300 000 души са с намерение за СПА туризъм, а около 200 000 предвиждат екскурзии сред природни и културни забележителности.

"Като цяло изследването регистрира все още понижена спрямо преди кризата туристическа активност, както в страната, така и в чужбина. Това личи и по други индикатори. Например 63% казват, че откакто има COVID, избягват да почиват на места с повече хора, т.е. расте интересът към по-индивидуални форми. Много любопитно е, че все пак кризата е довела до още нещо и то е, че много хора са видели туристическа реклама на България. Около 2,3 милиона души са видели туристическа реклама, което е доста позитивно, но с това като че ли се изчерпват позитивните новини, защото естествено е, че туризмът в страната, а и не само в страната, е застрашен, един от най-застрашените сектори в глобален мащаб"-казва Първан Симеонов от "Галъп интернешънъл".

За бъдещето на туризма у нас са скептични и от бранша. Според Валентина Александрова от управителния съвет на Асоциацията на екскурзоводите в България, представител за Северозападна България, да се говори туризъм и планове, е не само непредсказуемо, а дори иронично. Казва, че се надяват на туристи, които да не са виртуални. 

"Макар че не се очертава светло бъдеще за този туристически сезон, горе-долу ситуацията ще е аналогична на миналогодишната, именно защото не се създават общи правила за туризъм зад граница, а в момента организирани пътувания дори и в рамките на страната са забранени. Така че всеки, който реши да направи прогноза, тя ще е доста печална, защото туризмът е сектор, който носи огромни приходи на всяка една държава, за съжаление тази година, а и със сигурност и последващите, няма да стигнем нивата, с които преди една година приключихме."

Не всички, заети в сектора, са получили подкрепа и помощ, допълва Валентина Александрова. Допълва, че липсата на общи правила за обмен на туристи води до огромна несигурност в бранша, а планирането в туризма не може да е месец за месец. Според нея недостиг на работа в бранша ще има и това лято, а усилията са насочени към развитието на вътрешния туризъм:

"Вече се опитваме и като професионални екскурзоводи да допринасяме все повече и повече нашата кауза засега да бъде насърчаване на българите да имат смелостта да опознаят първо България, ако все още движението зад граница е твърде сложно, в рамките на Европа като континент и Европейския съюз като организация, също ще бъде сложно за следващия сезон. Ако можем да кажем някой да спасява този сектор, е също като призивите, както да купуваме предимно българското, за да подпомагаме българските производители, същото важи и за туризма. Хора, пътувайте из България, опознавайте България, за да може след това да сравнявате като природа, дадености и атракции, за да можем чрез вътрешен туризъм да подпомогнем тези, които буквално казано, не всички от сектор туризъм ще издържан на изпитанията през този сезон."

Заради наложена забраната за организирани пътувания у нас до 30 април, туроператори не могат да предлагат пакети за великденските празници, които са в началото на май. Налага се да се връщат суми на туристи, да местят дати за пътувания и да отменят организираните пътувания, каза Валентина Александрова.

Заради пандемията е налице и нов вид туризъм- почивка за възстановяване от  COVID, а за него в региона има подходящи условия. Очакванията за лятото са за по-примамливи оферти по Черноморието за българи, заради отсъствието на чужденците. 

Заради дългия период, в който социалните контакти бяха ограничени, много видинчани вече плануват пътувания и екскурзии. Мненията записа Красимир Каменов:

"Смятаме със сигурност да пътуваме, даже още сега бихме тръгнали, ако имахме тази възможност.  Не може човек да не се притеснява, но пък в края на краищата мисля, че периодът, в който социалните контакти бяха ограничени, беше много дълъг. Всяко пътуване обогатява. Освен това с ваксинирането нещата трябва малко да се успокоят, но все човек трябва да е дисциплиниран." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00