За 92-ма потребители в община Белоградчик е осигурена патронажна грижа с нов социален проект по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", който ще се изпълнява от местните власти. Ще бъдат предоставени интегрирани социално-здравни услуги за лица с увреждания и лица в риск, във връзка с ограничаване разпространението и преодоляване на последиците от COVID-19. Основната цел е да се осигури патронажна подкрепа за възрастни хора и лица с увреждания чрез услуги в домашна среда, както и подкрепа за адаптиране на социалните услуги, делегирани от държавата дейности във връзка с разпространението на COVID-19.
Две са основните дейности. Първата е насочена към представяне на почасови мобилни здравно - социални услуги на нуждаещите се лица с увреждания и възрастни хора, като предоставяне на психологическа подкрепа и консултиране, както и доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, включително и лекарства, заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на административни услуги. Осигурен е и транспорт на персонала, предоставящ патронажни грижи, както и лични предпазни средства.
Патронажните грижи вече се предоставят на 25 потребителите за период от 12 месеца. В обслужващия екип има медицински специалист, сътрудник - социална работа, двама домашни помощници и един снабдител. Психолог ще осъществява подкрепа на потребителите, както и супервизия на персонала.
Втората дейност обхваща две направления. Едното е въвеждане на мерки за дезинфекция на сграден фонд на социалните услуги, делегирани от държавата дейност и тестване на персонала и на потребителите на социалните услуги за COVID-19. На територията на общината функционират шест социални услуги делегирани от държавата дейност, с общ капацитет 92 места.
Щатният персонал служители, на който ще бъде осигурена подкрепа чрез проектните дейности, е 59 щатни бройки, които са заети от 66 лица. По проекта са назначени допълнителни служители - новонаети, които да окажат подкрепа на социалните услуги в създалата се безпрецедентна ситуация с коронавируса, като основни дейности са вменени на лицата за дезинфекция и хигиена на услугите.
Бюджетът по проекта е над 276 000 лева. Дейностите ще се изпълняват до 30 април следващата година.
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..