Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои преброяване на населението и жилищния фонд

Снимка: Радио ВИДИН

Предстои преброяване на населението и жилищния фонд. Това е най- голямото изчерпателно статистическо изследване и осигурява качествена, детайлна и съпоставима на европейско ниво информация за броя и структурите на населението, както и за основни социално-икономически характеристики на хората. То е и единственият изчерпателен източник на информация за броя и характеристиките на сградния и жилищния фонд и жилищните условия на домакинствата в страната. 

Преброяването през 2021 година ще се проведе от 7 септември до 3 октомври на два етапа- първият етап, от 7 до 17 септември, ще бъде преброяване по интернет, а вторият, от 18 септември до 3 октомври- с преброители, които ще посещават домакинствата в часовете от 8.00 до 20.00 часа всеки ден, включително събота и неделя. 

Преброяването е задължително, но броени дни преди него не всички хора знаят, че ще се проведе, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Да, септември месец. Ще чакам да дойдат вкъщи. Трябва да знаем колко сме останали във Видин и в цялата страна... Да, прочетох. Периодично се прави, на някакъв интервал от време, защото е важно да знаем колко е намалял Видин... Не съм чул. Харчат пари... Важни са тези преброявания. Да речем, сега ще видим в списъците за изборите дали с преброяването ще има някаква еднаквост. Ще чакаме да дойде преброител... Не съм чул. Нямам понятие за какво го правят. Сигурно за някаква статистика. Аз се занимавам само с интернет и сигурно през интернет ще участвам... Не, не съм чула. Мисля, че е важно..."

Ще се броят сгради, жилища и населението. Преброяване на населението и жилищния фонд се прави на всеки 10 години. Това е единственото статистическо изследване, чиято дейност се регламентира с отделен закон- Законът за преброяване на населението и жилищния фонд. Статистиката ще получи информация за броя на сградите, броя на жилищата, за броя на домакинствата, на семействата, здравния статус, трудовата заетост, етническа принадлежност, вероизповедание и други от общо 37 са въпроса в анкетната карта.

"Броим абсолютно всички жилищни сгради, независимо дали се обитават или не в момента. Има една малка категория- нежилищни сгради, които в момента се живее в тях, т.е. те са пригодени в момента да се живее и в момента откриваме население в тях. Получаваме една цялостна картина на жилищните сгради, независимо от това дали се обитават или не... Цялата информация, от която се интересуваме е към 0.00 часа на 7 септември... Статистиката, по принцип и сега в преброяването на населението и жилищния фонд, се интересува от фактическата страна на нещата, а не толкова от юридическата. Т.е. ние се интересуваме от населението по неговото обичайно местоживеене. Не се интересуваме дали то има адресна регистрация, примерно, в даденото населено място. Ако то живее там, съответно там би трябвало и следва да бъде преброено от преброителите...", обясни Цветан Цветков- началник на отдел "Статистически изследвания - Видин". 

475 са преброителите и контрольорите за област Видин. Те преминават обучение, а следващата седмица ще им бъдат раздадени договорите и преброителните материали.

Любка Ангелова е преброител в Ново село. За първи път участва в преброяване:

"Материята е много. Да, преброяват се само сгради, жилища и хора, но ще се появят проблеми. В смисъл, че има много необитаеми сгради. Има много хора, които не живеят в сградите, а идват през през ваканцията, през лятото. Това малко усложнява нещата, защото, когато не можеш да намериш човек, а си знаеш, че там има хора, а си длъжен да ги преброиш, защото, независимо, че идват само за събота и неделя, те са там..." 

Съдействие на преброителите ще оказват контрольорите и Общинските преброителни комисии. 

"Имахме инструкции как да се броят чужденците, българите, които трайно живеят в чужбина. Въпросите са много общи- какъв е видът на сградата, на колко етажа е, каква е сградата според вида на конструкцията. Относно самите домакинства въпросите също са много общи- колко човека живеят в това жилище, в колко домакинства се разпределят", каза Ива Методиева- контрольор от Кула.

Участието в преброяването е задължително и има предвидена в закона глоба от 160 лева за хората, които откажат да участват. Целта, обаче не е да се глобява населението, затова и преброителите ще се опитат да убедят хората да участват в статистическото изследване.

Според последното преброяване, направено през 2011 година, населението на България е 7 364 570 човека. Колко хора живеят сега в страната ще разберем най- рано 15 дни след предаването на документите, когато ще стане ясна първоначалната информация.

Как ще се броят студентите и ученици, които учат в друго населено място, шофьори на тежкотоварни автомобили, живеещи в чужбина, моряци, карантинирали лица и настанените в болница, може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00