Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои преброяване на населението и жилищния фонд

Снимка: Радио ВИДИН

Предстои преброяване на населението и жилищния фонд. Това е най- голямото изчерпателно статистическо изследване и осигурява качествена, детайлна и съпоставима на европейско ниво информация за броя и структурите на населението, както и за основни социално-икономически характеристики на хората. То е и единственият изчерпателен източник на информация за броя и характеристиките на сградния и жилищния фонд и жилищните условия на домакинствата в страната. 

Преброяването през 2021 година ще се проведе от 7 септември до 3 октомври на два етапа- първият етап, от 7 до 17 септември, ще бъде преброяване по интернет, а вторият, от 18 септември до 3 октомври- с преброители, които ще посещават домакинствата в часовете от 8.00 до 20.00 часа всеки ден, включително събота и неделя. 

Преброяването е задължително, но броени дни преди него не всички хора знаят, че ще се проведе, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Да, септември месец. Ще чакам да дойдат вкъщи. Трябва да знаем колко сме останали във Видин и в цялата страна... Да, прочетох. Периодично се прави, на някакъв интервал от време, защото е важно да знаем колко е намалял Видин... Не съм чул. Харчат пари... Важни са тези преброявания. Да речем, сега ще видим в списъците за изборите дали с преброяването ще има някаква еднаквост. Ще чакаме да дойде преброител... Не съм чул. Нямам понятие за какво го правят. Сигурно за някаква статистика. Аз се занимавам само с интернет и сигурно през интернет ще участвам... Не, не съм чула. Мисля, че е важно..."

Ще се броят сгради, жилища и населението. Преброяване на населението и жилищния фонд се прави на всеки 10 години. Това е единственото статистическо изследване, чиято дейност се регламентира с отделен закон- Законът за преброяване на населението и жилищния фонд. Статистиката ще получи информация за броя на сградите, броя на жилищата, за броя на домакинствата, на семействата, здравния статус, трудовата заетост, етническа принадлежност, вероизповедание и други от общо 37 са въпроса в анкетната карта.

"Броим абсолютно всички жилищни сгради, независимо дали се обитават или не в момента. Има една малка категория- нежилищни сгради, които в момента се живее в тях, т.е. те са пригодени в момента да се живее и в момента откриваме население в тях. Получаваме една цялостна картина на жилищните сгради, независимо от това дали се обитават или не... Цялата информация, от която се интересуваме е към 0.00 часа на 7 септември... Статистиката, по принцип и сега в преброяването на населението и жилищния фонд, се интересува от фактическата страна на нещата, а не толкова от юридическата. Т.е. ние се интересуваме от населението по неговото обичайно местоживеене. Не се интересуваме дали то има адресна регистрация, примерно, в даденото населено място. Ако то живее там, съответно там би трябвало и следва да бъде преброено от преброителите...", обясни Цветан Цветков- началник на отдел "Статистически изследвания - Видин". 

475 са преброителите и контрольорите за област Видин. Те преминават обучение, а следващата седмица ще им бъдат раздадени договорите и преброителните материали.

Любка Ангелова е преброител в Ново село. За първи път участва в преброяване:

"Материята е много. Да, преброяват се само сгради, жилища и хора, но ще се появят проблеми. В смисъл, че има много необитаеми сгради. Има много хора, които не живеят в сградите, а идват през през ваканцията, през лятото. Това малко усложнява нещата, защото, когато не можеш да намериш човек, а си знаеш, че там има хора, а си длъжен да ги преброиш, защото, независимо, че идват само за събота и неделя, те са там..." 

Съдействие на преброителите ще оказват контрольорите и Общинските преброителни комисии. 

"Имахме инструкции как да се броят чужденците, българите, които трайно живеят в чужбина. Въпросите са много общи- какъв е видът на сградата, на колко етажа е, каква е сградата според вида на конструкцията. Относно самите домакинства въпросите също са много общи- колко човека живеят в това жилище, в колко домакинства се разпределят", каза Ива Методиева- контрольор от Кула.

Участието в преброяването е задължително и има предвидена в закона глоба от 160 лева за хората, които откажат да участват. Целта, обаче не е да се глобява населението, затова и преброителите ще се опитат да убедят хората да участват в статистическото изследване.

Според последното преброяване, направено през 2011 година, населението на България е 7 364 570 човека. Колко хора живеят сега в страната ще разберем най- рано 15 дни след предаването на документите, когато ще стане ясна първоначалната информация.

Как ще се броят студентите и ученици, които учат в друго населено място, шофьори на тежкотоварни автомобили, живеещи в чужбина, моряци, карантинирали лица и настанените в болница, може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00