Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поскъпват основни храни- защо и докога?

Снимка: Радио ВИДИН

Ускорено повишение на основни хранителни и нехранителни стоки и услуги отчете КНСБ. Близо 17 месеца от началото на извънредното положение (13 март 2020 г.) се наблюдаваше задържане на общия индекс на потребителските цени, което основно се дължеше на свитото потребление и по-високата безработица, намаление и задържане на ниски нива на международни котировки на петрола и природния газ, а оттам и на вътрешните цени на бензина и горивата, съобщават от КНСБ. От средата на настоящата година трендът се обръща и синдикатът отчита растеж на цените и драстичен скок в цената на някои стоки, като тази на олиото. 

Проучването се спира върху 32 стоки от потребителската кошница. Освен олиото, което регистрира сериозен срок на годишна база, тенденциите са притеснителни и при основни плодове и зеленчуци- краставици, домати, пипер, зеле и други. Ръст има и при цените на хляба, брашното, месата. Сред нехранителните стоки е отчетен ръст и при бензините.

"Спрямо нашата анкета, направена във всички областни градове на страната, имаме ръст на олиото с 43%, ръст при цените на краставиците с 36%, ръст в цените на доматите с близо 20%, 24% ръст при цената на червен пипер, съответно осезаем ръст с 18% имаме при зеле и моркови. От плодовете мога да спомена 24% поскъпване на праскови, при пилешко месо- 8% ръст и вече така друга основна стока на нашата трапеза хлябът- близо 5-процентен ръст, брашното и то със 7%. Според нас това поскъпване се очаква да се задържи, да, тъй като наблюдаваме един осезаем ръст в цените на международните пазари на петрол и на природен газ. Отделно това, което наблюдаваме и следим, са данни, изнесени от министерство на земеделието, храните и горите, които също отчитат възходяща тенденция в цените на основни суровини като царевица, пшеница, слънчоглед. Отделно трябва да споменем, че тази година имаше и значителни щети върху реколтата и редица производители не успяха да реализират своята продукция и не на последно място ръстът на цените, според нас, се обуславя и от настъпващата либерализация на енергийния пазар и ръстът на електроенергията за бизнеса", каза Росица Макелова- научен секретар в Института за социални и синдикални изследвания /ИССИ/ към КНСБ.

"Олио си купувам на промоция, иначе в другите магазини е три и нещо, ама човек си избира откъде да си пазарува. Поскъпнало е наистина, ама не може да се борим с това. И хлябът е поскъпнал. Хляб не ядем, че има глутен... Купуваме пълнозърнест или пак на промоция, иначе е поскъпнало- сирене, кашкавал. Всеки си прави сметка и се лишава от което може... Има увеличение. В олиото, захарта. При тази продукция голяма по тон жито от декар значи има нещо отгоре нередно... На всичко. Олиото много драстично се увеличи- три пъти повече и оттук нататък като скочи електроенергията и всичко, пак хлябът се очаква много да скочи. Това, с което ще ни увеличават пенсиите, изобщо няма да го усетим. Това предварително е изядено. Цените много се вдигат. Плодове и зеленчуци също...", споделиха видинчани.

Високите цени на олиото се дължат основно на високата цена на слънчогледа, коментира Адриан Александров- управител на маслобойна фабрика във Видин:

"Всичко идва от цената на слънчогледа, която е в момента 1000 лева на тон, нова реколта. Ако поскъпва още суровината, нормално е олиото да поскъпва."

Цената на хляба още от май- юни започна да се променя нагоре, защото е увеличена цената на брашното, заяви Костадин Георгиев- председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Монтана:

"Друг фактор е повишаване цената на електроенергията и цената на електроенергията влачи след себе си много от консумативите, които се работят. Т.е. всички неща, които са свързани с хляба, имат повишение на цените."


Очаква се пшеницата тази година да е с цена 400 лева на тон, за разлика от миналата година, когато е била 250 лева. Ако това се случи, брашното ще бъде с нови цени, което ще доведе и до увеличение в цената на хляба.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42