Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Властта с мерки заради скъпия ток, бизнес и синдикати протестират

Снимка: БГНЕС

Инфлацията расте, стоките и сметките поскъпват. Премиерът, министри и ръководители на енергийни дружества набелязаха мерка мерки за решаване на проблема с високата цена на електроенергията и природния газ. Междувременно работодателски и синдикални организации обявиха за 12 часа днес национален протест за незабавни компенсации.

Очаква се основните храни да поскъпнат с нови 7% до края на годината. Това прогнозира пред БНР председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Въпреки високите цени на тока и на природния газ обаче, няма да се стигне до рязък скок. Причините са конкурентният пазар и свитото потребление. Заради по-високите цени на тока и газа поскъпване до края на годината се очаква при продуктите от преработващата промишленост. „При хляба при всяко едно положение ще има някакво покачване. При млечните продукти също, както и при месопроизводителите“, коментира още Владимир Иванов.
Cpeднaтa cтoйнocт нa eлeĸтpoeнepгиятa нa Бългapcĸaтa eнepгийнa бopca се пoĸaчи c 25%. Taĸa бългapcĸитe фиpми ĸyпyвaха тoĸa cи зa днес нa цeнa oт 445 лева/МWh. Днес борсовите цени на тока в България удариха нов рекорд- 481.81 за киловатчас.

В сряда служебното правителство ще реши за българската позиция на предстоящия Европейски съвет, който ще разгледа темата на високата цена на енергията и мерките за решаване на проблема. Това обяви служебният премиер Стефан Янев на дискусия по темата.

Основен проблем за България е високата цена на тока за бизнеса, подчерта още той:

"Цената на тока за битово потребление, която е на регулирания пазар, на този етап няма промяна, но в същото време всички битови абонати са обект на инфлационен натиск от гледна точка на всички продукти и услуги, които получават в ежедневието си".

Служебният министър на енергетиката Андрей Живков припомни, че от началото на ноември влиза в сила променената методика на цената на доставчик от последна инстанция.

"До края на седмицата трябва да влезе в сила помощта от по 50 лева на мегаватчас за малките фирми с оборот над 500 000 лева, отчете министърът на икономиката Даниела Везиева.

Ще се разработи комплексен подход за подкрепа на социално слабите и уязвимите групи в обществото с оглед на високите цени на енергията. Освен това държавата увеличила значително средствата, които дава като енергийна помощ, заяви социалният министър Гълъб Донев.
   
Ситуацията е безпрецедентна, в нашия живот не сме виждали такова нещо. Цените на тока са 3-4 пъти по-високи, отколкото през миналата година. От над 600 000 фирми ще се изсмуче ликвидност за 2-3 млрд. лева. Това каза председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, като посочи, че за 12 часа днес е насрочен национален протест на работодателски и синдикални организации.

Над 600 хиляди абонати плащат четири пъти по-високи сметки в сравнение с миналата година и те трябва да получат незабавна компенсация:

"Трябва да се уплашим, за да действаме адекватно. Бързата мярка, която помага на всички, включително на електроинтензивния бизнес, е тази - компенсиране с надвзетото, които пари - това за България предимството, късметът, хубавото е, че те са тук, те не са платени за газ в чужбина. Те са свръхпечалби и свръхприходи във Фонда за сигурност на електроенергийната система и в Бюджета като свръхприход от ДДС", посочи Велев.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров каза, че трябва да се омекоти очаквания ръст на цените за домакинствата от 1 януари. Необходимо е да бъдат подпомогнати най-уязвимите групи, а заради извънредната ситуация правителството трябва да утвърди нова минимална работна заплата и то още тази есен.

Европейската комисия предлага да бъде предоставена незабавна помощ за енергийно бедните чрез ваучери или частично плащане на сметките за ток, като за целта се използват доходите от търговията с въглеродни емисии. Това е част от набора от инструменти, които Комисията предлага в краткосрочен план за справяне с високите цени на енергията. В него се предвижда и временно отлагане на заплащането на сметките, както и временно намаляване на данъчните ставки за уязвимите домакинства.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29