Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днешните будители- има ги и в безверните ни времена!

Проф. д-р Иван Гаврилов - "Апостол на българщината" за 2020 г. Проф. Лука Велчов - "Апостол на българщината" за 2021 г. Автор на снимките: Георги Врабчев
Снимка: Колаж Радио ВИДИН

В Деня на народните будители се срещаме с двама истински родолюбци и пазители на българския дух, които тази година на фестивала на народната носия в Жеравна бяха удостоени със званието "Апостол на българщината". 

Единият живее в София, родом е от ломското село Василовци и не пести сили, средства и време, за да дарява църкви, манастири, и училища, не само в Северозапада, с едничката цел- да помним корените и делото на предците си и да обичаме Родината. Другият е роден отвъд Дунав, банатски българин, наследник е на преселници от чипровския край, носител и пазител на българщината зад граница през целия си близо 90-годишен живот. 

Онкологът проф.Иван Гаврилов е известен с дарителската и спомоществователската си дейност в цяла България. Приема званието с гордост:
"Приемам званието с гордост, защото такова звание се дава само по заслуги. Чувствам се особено горд да застана до имената на такива хора като акад. Антон Дончев, проф. Божидар Димитров и още 14 други, които са заслужили да бъдат будители... Всъщност, апостолите започват от библейско време, когато учениците на Исус Христос и неговата майка тръгват по света, за да разпространяват божието слово- безкористно и залагайки живота си, защото ще попаднат във враждебна, неразбираща ги среда... Да не забравяме и примера на заклетите революционери от Априлското въстание- залайги живота си, безкористно, за идеята за освобождаване на България... Нашата задача е далеч, далеч по-лесна- ние не залагаме живота си, но залагаме съвестта си. По този начин искаме да запазим българщината за българите, да запазим нашата идентичност, и най-важното- да го предадем на младите хора и на децата си, които да го предадат на техните деца и така, докато съществува България. Това е наш морален дълг и аз не смятам, че съм извършил кой знае какъв подвиг, има много хора, които са направили много повече от мен, но все пак идеята е България да остане в сърцата и в душите на българите- където и да са те! 

Апелът на проф. Гаврилов към младите: 

"Да се гордеят, че са българи. Да не вярват в това, че другите нации вървят, а ние стоим на едно място. Бих ги посъветвал да не се чувстват граждани на света, а да се чувстват граждани на собствената си Родина. И вярвайки в собствената си Родина, да влагат всичко, което могат, за нейното величие. Нашето величие се изразява в културата и в това, което другите не могат. Огледайте се в нашият фолклор, в нашите песни, в нашите носии, в нашата история... във всичко, което са сътворили нашите деди, и тогава ще разберете какво губим, когато сме срещу него и сме чуждопоклонници... Бъдете земни, бъдете верни на себе си, уважавайте родителите, приятелите, съседите, близките си, уважавайте най-ценното, което имаме- Отечеството! 

Като наследник на участник в Първата световна война, проф. Иван Гаврилов дарява средства за възкресяване паметта на героите, загинали за свободата на Родината. Подпомага издаването на книги, основател е на паричната награда на името на полк. Стефан Илиев, командир на 15-ти пехотен Ломски полк, която се дава на зрелостници с изявено родолюбие. Всяка година финансира образователна екскурзия на ученици в Букурещ, за да се запознаят отблизо с делото на нашите Възрожденци. 

Какво е измерението на българщината и кои са днешните будители според проф. Гаврилов- чуйте в звуковия файл. 

Лука Велчов на Фестивала в Жеравна. Снимка: Радослав ПървановПроф. Лука Велчов е книжовник, изследовател, просветител, будител. Председател е на Демократичния съюз на българите в Румъния- една от организациите, чиято задача е да пазят българския дух и самосъзнание на нашите съграждани отвъд Дунав. Проф. Лука Велчов е банатски българин, наследник на преселници от чипровския край. Роден е в Румъния, никога не е живял в България, но посвещава живота си на това да популяризира българщината, българската история, човек, който пази жива паметта за възрожденците ни, живели зад граница. Вече близо 90 години с книгите и беседите, които изнася, се опитва да съхрани българското самосъзнание на сънародниците ни в Румъния. 

"Това, което правя, не го правя с някаква особена цел, а съвсем естествено- това е част от живота ми. Аз съм банатски българин. Българите в Банат са с голяма обич към България. На всички срещи не могат да започнат нищо, без да си напомнят за България, за борбите за независимост на българския народ. Патриотизма се ражда в душите на всички банатски българи- изключително обичат България!" 

Нито за миг проф. Велчов не престава да мисли като българин, но го боли от нехайството на днешните управници и от това, че почти не се говори за първата "История на България" на Петър Богдан, за първата печатана книга на Филип Станиславов, както и за Чипровското въстание.

"Банат ми е в душата, както и България. На всички вечеринки напомням за борбите... За съжаление, обаче, в България не открих нито един портрет на човека, който е написал първата история на българския народ /Петър Богдан- б.р./, на човека, който е издал първата печатана книга в Рим още през 1651 година /Филип Станиславов "Абагар" - б.р./. Това не може да се прости!... Това е голяма болка! ... Съвсем рядко се споменава за Чипровското въстание от 1688 година- почти 200 години преди Априлското въстание... Защо не се гордеем- това са заслуги на българския народ?! Как може да отминат и да забравят делото на нашите предшественици?!"

За проф. Лука Велчов днешните будители са тези, които имат политическа, културна и материална възможност да подкрепят доброто на българската държава и на българския народ. 

"Трябва да се положат усилия в областта на културата и образованието, така че всички да знаят и да мислят за България и за доброто на народа. Всеки, според възможностите си, за да има смисъл животът му. Защото, както пише на паметника на Иван Бакалооглу- един от истинските българи в Букурещ: Самая наша добродеятельность помен остава после смъртта!"

Проф. Лука Велчов е автор на редица книги за следите на българската емиграция през епохата на Възраждането в Букурещ, за габровските, свищовските и шуменските възрожденци, писал е и за делото на Стефан Дуньов. Сега работи над две книги- едната е за обичаите и традициите на банатските българи, а с другата иска да увековечи имената на наши сънародници, помагали на млади хора да се обучават в чужбина, а знанието да върнат в родината си. 


Чуйте още в звуковия файл, а ако имате път към Букурещ, непременно го потърсете- той с радост ще ви поведе по пътеките на българските възрожденци. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00