Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъде ли подпомогнат туризмът в четвъртата вълна на пандемията?

Снимка: Радио Видин

Българските туроператори и хотелиери протестираха преди дни пред Министерството на туризма. Те настояха ресорното ведомство да направи програма за ликвидност за туроператори, ресторантьори и хотелиери и за възстановяване на средства на клиенти за неосъществени пътувания за 41,2 милиона лева. Това може да стане с постановление на Министерския съвет, според Павлина Илиева, председател на Сдружението на туроператорите и туристическите агенти "Обединение Бъдеще за туризма", което бе и организатор на протеста. Тези пари са налични от актуализацията на бюджета за тази година, където бяха предвидени 70 млн. лева за туризма, поясни Павлина Илиева. Протестът на "Обединение Бъдеще за туризма" бе подкрепен от Българската асоциация на туристическите агенции, сдружението "Туризъм", Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти и Алианса на туристическата индустрия в България. Какво се случва със сектора в четвъртата вълна на пандемията? 

През септември служебното правителството и представителите на туристическия бранш потвърдиха, че държавата има нужда от работещ сектор. Браншът пожела да продължи да работи, но така че България да бъде сигурна дестинация за туристите. Двете страни си дадоха десет дни, за да вземат конкретни решения. Какво се случи след този срок? Потърсихме Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Реагирахме на ситуацията, защото в нашия бранш в момента се отчитат между 83 и 87% спад в дейността на фирмите, като не коментираме възможността за печалба, а тук говорим за дейност, което означава, че ние практически сме спрели дейност. Оставайки 1 година и 7 месеца в състояние на т. нар. "будна кома", както ние я наричаме, защото се оказаха много пречките не само да върнем парите на хората, а дори и да фалираме, голяма част от колегите дори и това не могат да изберат като вариант ... Благодаря на колегите, които бяха на протеста, защото наистина бяхме чути. Ще се отворят три програми с тези отпуснати 70 милиона лева. Това са две програми за по 30 милиона, в които ще участват различни части от туристическия бранш и ще се отвори една програма за 6 милиона, която всъщност ще е за колегите, които още не са успели да възстановят парите към клиентите си."- обясни Павлина Илиева.

Ще се отрази ли по някакъв начин политическата ситуация в страната върху работата на сектора и ще бъде ли изпълнено даденото обещание от страна на служебното правителство?

"Не виждам причина да не се случи, тъй като служебният министър изпълнява дейността си до встъпването на новия министър, за който това би следвало да са заварени програми и той да продължи с изпълнението им. Не изключвам възможността и да бъде спряна програмата, разбира се, защото в нашата ситуация никой не може да ни каже какво ще ни се случи."- каза Павлина Илиева - председател на обединение "Бъдеще за туризма":

Попитахме видинчани подкрепят ли исканията на туроператорите и имаха ли възможност да почиват това лято:

"Разбира се, че ги подкрепяме. Всеки има нужда да работи и да получава пари. Имат основание за подобни искания. Аз работя в такъв магазин за сувенири и просто няма клиенти. През лятото имаше движение, но сега екскурзиите са замрeли, особено в нашия регион ... Мисля, че имат основание да искат помощ от държавата. лично аз имах заявена екскурзия като физическо лице за Франция, бях си платил и вследствие на пандемията тя не можа да се осъществи. Възстановиха ми парите, но след близо година и половина."- коментираха видинчани.

След сравнително спокойния летен сезон от страна на противоепидемичните мерки успяха ли макар и частично да се възползват родните туроператори- това попитахме Красимира Асенова, управител на пътническа агенция във Видин.

"Лятото беше много спокойно, то е важно хората да са спокойни. Имахме работа, доволни сме. Няма как да сравняваме с 2019-та, но все пак нещо беше. Получавахме помощ, сега очакваме продължението на тази мярка 80/20 и 60/40, още не са изплатени но все пак сме в очакване и на това. На този етап страхът преодоля свободата с две думи ... Проблемът не е обективен. Всяка агенция, всеки туроператор в зависимост от дейността си се справя. Тези пътувания със самолети по т. нар. "екзотични дестинации" цените са малко по- високи, а ние вече година и половина, две сме само автобусни екскурзии. От гледна точка на автобусните екскурзии ние не дължим ваучери."- поясни Красимира Асенова.

Ще става ли все по- голям лукс туризмът предвид ситуацията със световната пандемия и растящите цени на енергията- това попитахме Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Туризмът по принцип е луксозна стока и тя не е масово достъпна, поне така пише в икономическите книги. Сега ще го усетим в доста по- голям мащаб и размер, защото ние в момента сме с три кризи, които са ни обхванали. Първата е COVID-19 кризата, втората криза е политическата криза, на която въобще не и е момента сега и третата е енергийната криза, която започна преди два месеца и тя тепърва ще продължи да се развива в по- големи мащаби."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31