Какво е фотографията, ако не cпoмeн. Hяĸoгa, мнoгo пpeди пoявaтa нa фoтoaпapaтa, xyдoжниците по този начин са създавали тези спомени. Днec вcичĸo изглeждa дocтъпнo, дopи ни ce cтpyвa, чe e пpeĸaлeнo лecнo. Bceĸи cмapтфoн e cнaбдeн c ĸaмepa и "фoтoгpaфитe" са на всеки ъгъл. Ho вce пaĸ, тoвa e изĸycтвo и в тoчнo тoвa пpeнacищaнe oт възмoжнocти вceĸи дa ce дoĸaжe ĸaтo фoтoгpaф, ce oтĸpoявaт нaй-дoбpитe.
Един от открояващите се е Николай Наумов. Той е видински фотограф и иска да предаде знанията и уменията си и на други хора, заинтересовани от това изкуство. Отскоро Ники организира фотопленери- колективни сбирки, на които предава от опита си на своите последователи. На тези пленери не само им казва, но и показва нагледно тънкостите в снимането.
"Идеята е да дойдат хора, които имат интерес към фотографията и когато завършим едното пленерче, второто, третото, да може да направим една малка изложба. Много бих се радвал да направим една изложба с фотографи, които все още не са познати на аудиторията и би било интересно да се проследи за какъв период от време би могло да станат добри и дали всъщност ще развият определен стил"- каза за Радио Видин Николай Наумов.
Желанията на Николай не свършват дотук. Фотопленерите и изложбите са едва началото на пътя, по който тръгва младият фотограф. Крайната му цел е създаване на фотошкола, в която при желание, всеки може да получи нужните знания и да придобие практически опит.
За краткото време от две седмици, в което Николай провежда фотопленерите, вече има няколко ученика. Един от тях е десетокласникът Антонио Митков, който въпреки възрастта си, смята да се развива в областта на фотографията. Той не е единственият последовател на Николай, но пък е най-малкият такъв.
"Доста неща научих, теория също, но като цяло, повече е снимането. Обикаляме по града, правим много хубави снимки. Ники ми показва много техники на снимане, оправя ми настройките на фотоапарата и много други" – сподели Антонио, който се занимава с автомобилна фотография, към която има влечение още от малък.
Възможностите са толкова големи, колкото ти им разрешиш да бъдат, смята Ники. Това, което той прави, е не само творчество. Той вдъхновява, той дава очите и сърцето си назаем на всички тези, които се докоснат до снимките му. Това е умението да опишеш цветовете, да пресъздадеш тишината, да направиш всичко това, което е отвъд словото. Защото, както се казва- там, където свършват думите, започва фотографията.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..