Какво е фотографията, ако не cпoмeн. Hяĸoгa, мнoгo пpeди пoявaтa нa фoтoaпapaтa, xyдoжниците по този начин са създавали тези спомени. Днec вcичĸo изглeждa дocтъпнo, дopи ни ce cтpyвa, чe e пpeĸaлeнo лecнo. Bceĸи cмapтфoн e cнaбдeн c ĸaмepa и "фoтoгpaфитe" са на всеки ъгъл. Ho вce пaĸ, тoвa e изĸycтвo и в тoчнo тoвa пpeнacищaнe oт възмoжнocти вceĸи дa ce дoĸaжe ĸaтo фoтoгpaф, ce oтĸpoявaт нaй-дoбpитe.
Един от открояващите се е Николай Наумов. Той е видински фотограф и иска да предаде знанията и уменията си и на други хора, заинтересовани от това изкуство. Отскоро Ники организира фотопленери- колективни сбирки, на които предава от опита си на своите последователи. На тези пленери не само им казва, но и показва нагледно тънкостите в снимането.
"Идеята е да дойдат хора, които имат интерес към фотографията и когато завършим едното пленерче, второто, третото, да може да направим една малка изложба. Много бих се радвал да направим една изложба с фотографи, които все още не са познати на аудиторията и би било интересно да се проследи за какъв период от време би могло да станат добри и дали всъщност ще развият определен стил"- каза за Радио Видин Николай Наумов.
Желанията на Николай не свършват дотук. Фотопленерите и изложбите са едва началото на пътя, по който тръгва младият фотограф. Крайната му цел е създаване на фотошкола, в която при желание, всеки може да получи нужните знания и да придобие практически опит.
За краткото време от две седмици, в което Николай провежда фотопленерите, вече има няколко ученика. Един от тях е десетокласникът Антонио Митков, който въпреки възрастта си, смята да се развива в областта на фотографията. Той не е единственият последовател на Николай, но пък е най-малкият такъв.
"Доста неща научих, теория също, но като цяло, повече е снимането. Обикаляме по града, правим много хубави снимки. Ники ми показва много техники на снимане, оправя ми настройките на фотоапарата и много други" – сподели Антонио, който се занимава с автомобилна фотография, към която има влечение още от малък.
Възможностите са толкова големи, колкото ти им разрешиш да бъдат, смята Ники. Това, което той прави, е не само творчество. Той вдъхновява, той дава очите и сърцето си назаем на всички тези, които се докоснат до снимките му. Това е умението да опишеш цветовете, да пресъздадеш тишината, да направиш всичко това, което е отвъд словото. Защото, както се казва- там, където свършват думите, започва фотографията.
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..