Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се подобри ли организацията на движението във Видин с промяна на Наредбата

Снимка: Радио ВИДИН

Нова наредба за организацията на движението на територията на община Видин беше одобрена от Общинския съвет. Документът детайлно разписва норми относно организирането на движението, пътните знаци и маркировката, светофарните уредби, както и осигуряването на движението по улиците при строително-монтажни дейности, извънредни и аварийни ситуации. 

"От всичко, от което се изкарват пари, е добре. Трябва да има и обособени зони, безплатни ... Има много хора, които работят в аптеките, в институциите, в съда и трябва да има все пак място, където да спрат безплатно. Трябва да има реверанс и към другите хора, които дойдат от други градове. Скоби- да, необходимо е, за да може да се въведе все пак някакъв ред... Би трябвало да си имаме "Синя зона". Да има място за паркиране. Дори някои не си плащат таксата. Би трябвало да има по- добра организация... Ние сме готови за тази "Синя зона". Нямаме места за паркиране. При нас това няма да провърви с тези скоби. Градът ни е много беден...", коментираха видинчани организацията на движението. 

Наредбата цели подобряване на организацията на движението на превозните средства, както и осигуряване на достъпност и безопасност на всички участници в движението, включително на хората с намалена подвижност. 

"С промяната, всъщност, искахме да свършим страшно много работа и не само в така акцентираната "Синя зона", а като цяло в организацията на движението. Общината дълги години не е имала, работено е по него, но не е имало одобрен генерален план за организация на движението. И всички проблеми, включително зони с повишено количество ПТП-а, със сериозни трудности в движението, и се оказа, че трябва да бъдат решени. И то е хубаво, естествено като се променя един нормативен акт, всички проблеми да бъдат решени. Имаме страшно много жалби, сигнали, предложения, заявления какво да се направи, коя улица да стане еднопосочна. Въобще хората да имат, всички наши съграждани независимо дали са с автомобил, пеша, велосипед, да имат възможност и равни права да се разхождат свободно и организацията на движението да съответства на техните нужди. Затова намалихме броя на паркоместата в "Синята зона от първоначалното предложение и след това общинските съветници още ги намалиха", каза Светла Ангелова- началник на отдел "Екология, инфраструктура и инженерни мрежи и съоръжения" в община Видин.

В наредбата се въвеждат периодът и правилата за строително-монтажни дейности по улиците, извънредни и аварийни ситуации. От март до октомври всеки със заявление ще може да разкопава, като заплаща съответната гаранция и ако не си изпълни ангажимента, да възстанови това, което е разкопал, с тези пари Общината ще може да го направи. В този период ще се извършват всички ремонти на водоснабдителното дружество, с изключение на аварийни ситуации.


Осигурени са повече места за паркиране без заплащане. Такива ще са районите около поликлиниката и другите медицински центрове. Правилата за паркиране в "Синя зона" остават същите. Със 125 % са увеличени и паркоместата за хората с увреждания.

"Контролът е неефективен. Има хора, които дори не желаят да си заплащат, обиждат служителите на общинско предприятие "Паркинги и пазари". Ние нямаме възможност дори и да ги глобим, защото на практика всеки паркира където иска, спира където иска, държи се безобразно. Оставете приходите, приходите не са в основата на всичко. В основата е това, че който дойде- туристи, граждани, и всички искате да си свършите работа, но няма как да се случи това. Вие няма как да паркирате, вие няма как да се движите в центъра. По тази причина въведохме така една по- строга санкция с надеждата да не я използваме. С надеждата хората да имат малко повече съвест и малко повече желание наистина нещата да се случат, да са малко по- отговорни. Използвайки осигурените им и платени и безплатни места, да може да въведем една организация за всеки да има място и хората да са спокойни", допълни Светла Ангелова.

Глобата за неплатен билет за "Синя зона" и съответно махане на скобата ще е 20 лева. Живеещите в центъра вече ще имат право на две безплатни места. Глоби от 1000 до 5000 лева ще има за гражданите, които нарушават общинската инфраструктура, без да са спазили реда за тези дейности. Средствата, които събира Общината при катастрофи с нарушени знаци, маркировка, светофарни уредби и други, които постъпват от застрахователите за увредена общинска инфраструктура, Общината вече има основание да ги използва за възстановяване на инфраструктурата. Това става възможно с приемането на наредбата.

Цялото интервю със Светла Ангелова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00