Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли проблеми с изпълнението на ремонта на централния площад в Берковица

Снимка: Петя Генова

В Берковица през пролетта започна реконструкция на централния площад "Йордан Радичков". Сега обектът е пред завършване, но има недоволни от ремонта. На едно от заседанията на Общинския съвет общинският съветник Калин Статков от БЗНС заяви, че иска промяна в сегашната облицовка на синия шадраван с подходяща такава по качество и вид. 

"Имаше индикации още в началото на проекта от колега, който искаше да се прави цялостна ревизия и спиране. Ние винаги сме били против това да се спира нещо, което е неясно... Тогава бяхме против. Всяко ново нещо е по-добро от старото, но в конкретния случай това не се получи. Не сме били на общественото обсъждане. Аз се активизирах, когато видях част от материала- тип павета, който беше доставен и то беше доставен в много малки количества. Тогава индикирах на кмета и на надзора, че това не е удачен материал, с който този площад да придобие вида, който всички искаме. Водихме разговори с фирмата - строител, че ще се подмени. Не се случи", каза Калин Статков.

Общински съветници са поискали да направят проверка на изпълнението и на материалите.

"Ние поискахме да направим проверка на това какво се случва с този проект и към момента сме в процедура на завеждане на дело на кмета срещу Общинския съвет за спиране нашето решение за тази комисия."

Ангел Ангелов е общински съветник от групата на БСП. Негативно е отношението относно площадното пространство, сподели общинският съветник. Проектът не може да бъде съвместен с архитектурата на централната градска част. На площада е могъл да се направи само козметичен ремонт. 

"Когато започна самото му изграждане и поглеждайки в нещата, ние видяхме, че има доста нецелесъобразни неща, които ще се извършат."

Паветата не били с размери 10 на 10, а изсечени и неравни. Гнайсовата настилка също била неравна и се използвала за стенни облицовки. Шадраванът днес няма нищо общо с този, който е бил преди.

Ангел Ангелов оглавява комисията, която трябвало да покани външни експерти  и да видят какво се случва с ремонта на площада. През ноември съветници пускат докладна за сформиране на комисия и цялостна проверка на площада:

"Тази докладна беше жалвана и съответно отиде в Административен съд да се спре решението на Общинския съвет като нецелесъобразно и Общинският съвет, и съветниците нямат определената компетентност да ревизират случващото се на тази публична общинска собственост, каквато е площадът. Сега в момента това дело е все още в Административен съд и чакаме развитие на тази докладна. "

Потърсихме кмета на Община Берковица Димитранка Каменова. Тя заяви, че благодарение на правителството са отпуснати 1 милион лева за реконструкция на площадното пространство в града. С решение на Общинския съвет са отпуснати още 290 хиляди лева. Миналата година заради ковид пандемията е направено публично обсъждане в един ден, в два различни часа. На обсъждане са присъствали граждани и общински съветници. Направените предложения са отразени в протокол и предадени на проектанта да се съобрази с тях. 

"В края на месец март, когато Общински съвет - Берковица реши, че ще промени председателя, който го оглавява и оттам тръгнаха всичките неща. До този момент Милован Жан беше съгласен изцяло с проекта. Много пъти се срещнахме с комисия, която искаха да направят и която бяха решили да правят общинските съветници с Местна инициативна група. Представяхме документи точно как са избрани материалите, защото материалите, които са вложени в този проект, са само естествени материали- както термолющен гранит, гнайс и гранитни павета. Но някой си беше решил, че може да тръгне да прави промяна на този проект, който го изпълняваме ние. Съгласно ЗУТ-а има такава възможност, но съгласно Закона за обществените поръчки ние влизаме в една неприятна за възложителя спирала. И много ясно няколко пъти показахме документи, правихме срещи в заседателната зала, показахме материалите, показахме фактури кога са купени, показахме гаранции на материалите... Няма нищо скрито покрито", заяви кметът на Берковица Димитранка Каменова.

Обектът има Акт 15. Очаква се държавна приемателна комисия.  Жалби са изпращани към различни институции, които са извършвали проверки. Към настоящия момент няма никакви забележки по изпълнението на този проект в Берковица, допълни кметът Димитранка Каменова.

Общинският съветник Милован Жан Панталеев се включи по телефона, за да внесе подробности за казуса. Според него направеното обществено обсъждане не е направено както трябва- обявено е било кратко на сайта на Общината и хората, дори общинските съветници не са били запознати, че ще се проведе такова.

"От него всъщност нищо не се разбра, нямаше 3D проект, нямаше някакъв макет, нямаше каквото и да е, за да се придобие реално представа какво ни очаква... След това май месец, аз като общински съветник, усетих накъде отиват нещата и че нещо не е ок, още май месец входирах докладна записка в деловодството на Общинския съвет, с която исках незабавно спиране и преработка на проекта, защото вече се разбра, че ще бъдат използвани павета не 10 на 10, както са заложени в проектната документация, а гранитени павета, сечени, паваж, от стария паваж, който е типичен за 19 век. Тогава входирах докладна, тогава не срещнах никаква подкрепа от колегите общинските съветници. Само аз бях за приемане на докладната, за пълна ревизия и за спиране и преработка в някои части от проекта. Нищо не се случи, докладната записка не беше приета. Юни месец повторно внесох докладна записка. Вече много се беше разшумяло какво се случва и какъв проект предстои да бъде изпълнен. Тогава и гражданското общество се надигна, и мои познати организираха местна гражданска инициатива по Закона за пряко участие на гражданите в местната власт и събраха над 1 000 подписа за отрицателно време. Тези 1 000 подписа бяха оформени и внесени по надлежния ред в деловодството на Общинския съвет и при кмета. А тогава задължение на председателя и на кмета беше незабавно, до 1 месец да внесат подписите за проверка в служба ГРАО и да внесат гражданското предложение за обсъждане в Общински съвет. Нито председателят, нито кметът пожела да внесе подписката."

След внасяне на нова докладна през юли се образува общинска комисия, която не е успяла нищо да извърши. През октомври, за четвърти път входира докладна, но вече за пълна ревизия- финансова и техническа:

"Има огромно съмнение, че този обект, по никакъв начин няма как да струва един милион и триста хиляди лева... Сезирал съм абсолютно всички възможни компетентни органи още тогава. А сега със сигурност ще ги сезирам отново, защото не съм сигурен докъде са стигнали проверките..."

В понеделник, 13 декември, председателят на Общинския съвет Деян Еленков отказа да направим интервю по темата по телефона и прие да разговаря на живо със сътрудника ни в Берковица. До петък не се стигна до такава среща.

"Ремонтът на площада е пълен абсурд. За мен не е никакъв ремонт. Когато го оградиха минах с колелото, все едно влак минава. Така тупат тия плочки...", каза Николай Пенков от Берковица.

"Когато един кмет реши да направи нещо в един град, винаги половината ще са "за", половината ще са "против". Така че не мога да упрекна кметицата. Решила е жената да направи нещо хубаво, тя не е знаела предварително как ще се изпълни поръчката. Ако има някакви проблеми, изпълнителят трябва да си поправи грешката за негова сметка", смята Светла Петрова- друг слушател от Берковица.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43