Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е състоянието на бомбоубежищата и знаем ли къде са

Снимка: Радио ВИДИН

На около 500 километра от Кълъраш срещу Силистра е границата на Румъния с Украйна, където повече от седмица се води война. В петък беше съобщено за пожар, в района на украинската атомна централа Запорожие, която е най-голямата в Европа. Това е причината да опитаме да представим информация за състоянието на бомбоубежищата в Северозапада, къде са намират, как се уведомява населението, че трябва да потърси убежище в случай на заплаха.

Васил Драганов живее във видинския комплекс "Бонония" , блок 5, вход А. Във входа имат абонатна, която могат да ползват като убежище. Стаята, обаче, е заключена от хората, които я ползват. Прозорците са с решетки, но без стъкла.

"Освен мазетата и тази абонатна, други помещения нямаме."

Хора от съседните блокове също не знаят къде могат да потърсят скривалище в случай на заплаха, освен в мазетата:

"Не знам да има бомбоубежища. Имаме мазета, имаме гаражи, няма общо помещение. Под плочата има още едно такова надолу. Направили сме си стълбичка и си слизам под плочата... Няма бомбоубежище. Мазета има. Къде да ида? В мазето долу... Всеки блок има абонатна. Предполагам, че може да се ползва като бомбоубежище. Ползва се от хора от блока", казаха Венчо, Ангел и Митко, жители на квартала.

Радослав Александров ни отвори абонатната във вход А на блок 2 в жилищния комплекс "Бонония". Помещението е заето от непотребни предмети и дърва за огрев. Има стъкла на прозорците, защото блокът е един от санираните във Видин. Казва, че стаята не може да побере всички живеещи.

"Недостатъчна е. Ако се съберем всички, тук сме 18 апартамента, по трима души, колко са? Нали човек трябва да седне, не да стоим прави като в асансьорна кабина. Никой не е идвал на проверка. Ние сме си подготвени. 80% сме военни от входа. Те са маса мероприятия, които се провеждат, но те се провеждат при повишаване степента на бойна готовност, а сега при нас няма такава заплаха", заяви Радослав Александров.

При изграждането на бомбоубежищата са спазвани изискванията за структурно изграждане, входове и изходи, капацитет, как да са обезопасени. Обществените бомбоубежища във Видин се стопанисват от Общината и различни учреждения. По-големите са: на Випом с капацитет 720 човека, на Общината с капацитет 125 човека, езиковата гимназия и съседното училище "Петко Рачов Славейков" с по 450 човека капацитет, училище "Любен Каравелов" с 550 човека капацитет. Колективните средства за защита са инженерни съоръжения, скривалища или противорадиационни укрития, предназначени за укриване на населението при въздушни нападения, промишлени аварии, за предпазване от радиоактивни или биологични агенти. 

"Освен големите бомбоубежища, които са изградени на територията на община Видин имаме разчет за около 70 хиляди души, а сега знаете всички колко е населението. Освен големите, имаме противорадиационни укрития, които са 304 на брой, които имат капацитет около 20 хиляди човека. Тези радиационни укрития се намират в жилищни и административни сгради. Действително оборудването е вече старо, но те отговарят на изискванията като конструктивно изискване и с малко допълнителни действия могат да се приведат, но играят и перфектна роля като бомбоубежища, тъй като конструкциите са много добре направени", каза Огнян Петров, служител по сигурността на информацията в Община Видин и секретар на Общинския щаб за защита при бедствия.

Абонатните станции в жилищните блокове могат да изпълняват роля на бомбоукрития за населението. Те се стопанисват от живущите. Почти във всеки жилищен блок, строен след 1950 година има изградени укрития или абонатни станции. Колективните средства за защита се проверяват два пъти в година от комисия с представители на Общината, "Пожарна безопасност" и домакина, който отговаря за укритието. При констатиране на нередности в едномесечен срок собствениците трябва да го отстранят. Скоро проверки на укритията в жилищните блокове не са извършвани. В бомбоукритието трябва да има капаци, врата, пейки, аварийно осветление, евентуално питейна вода. 

"При необходимост се подават сигнали. Съответните кризисни щабове реагираме. Има проиграни варианти при повишаване на радиация. Има определени средства за масова информация, които ще уведомят населението своевременно при получаване на сигнал за каквото и да било с определени сигнали", уточни Огнян Петров.

В моментна се изгражда единна информационна система на бомбоубежищата в България, която ще предоставя информация за най-близкото скривалище.

Областният управител на Враца Стефан Красимиров още преди дни предостави информация за бомбоубежищата в областта Всички скривалища се проверяват ежегодно, намиращите се в жилищните блокове противорадиационни укрития не са под отговорност на държавата и не е ясно какво е състоянието им.

"Скривалищата в област Враца могат да предпазят 5 134 човека от население, което е 25 пъти повече. Това показват данните, предоставени преди дни от областния управител Стефан Красимиров. 32 са убежищата, които пазят от нападение с бомби в града под Околчица. От състоянието им е видно, че те трябва да се почистят, реновират и особено пригодят за съвременните изисквания при нападение. По данни от Областната администрация на територията на областта има 672 локални укрития за защита на населението от радиационно заразяване. Капацитетът им е за 31 250 души", съобщи сътрудникът ни Жоро Александров.

Потърсихме информация за бомбоубежищата и в областите Видин и Монтана от областните дирекции на МВР, към които е пожарната служба, която отговаря за укритията. И от двете места ни отговориха, че не могат да ни дадат такава информация, защото това са точки от критичната инфраструктура.

Същевременно утре, 8 март, на заседание на Областния кризисен щаб в Монтана такава информация ще бъде съобщена, както ни увериха от пресцентъра на Областната администрация. По темата за състоянието и стопанисването на бомбоубежижаща за Радио ВИДИН през 2014 година говори сегашния директор на пожарната служба комисар Стилян Пешев, тогава началник на сектор.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23