Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпълними ли са готвените промени в Закона за етажната собственост

Снимка: Радио ВИДИН

Промени в Закона за етажната собственост искат от Асоциацията на дружествата управляващи етажната собственост. Причината е, че законът е остарял. Приет е през 2009 година, като преди това е имало Правилник за реда и надзора в етажната собственост, който датира от 1953 година. Редица трудности възникват при управлението и поддръжката на сградите, защото законът не е съобразен със съвременната динамика, смятат от Асоциацията. 

"На първо място проблемите са свързани с високи кворуми за приемане на решения. Голяма част от сградите в България са необитаеми. Това означава, че хората трайно не участват във взимането на решения, в провеждането на Общи събрания. Затова ние предлагаме намаляване на кворума за започване на Общо събрание до 51%. На второ място предлагаме възможност за участие дистанционно в самите решения, защото вече живеем във време, в което свикнахме да може дистанционно да участваме в много типове мероприятия. Така че, защо Общото събрание на собствениците да не бъде едно от тях. Също така предлагаме повишаване на ангажиментите на управителния орган, на домоуправителя на сградата, за да може да се постигне по- прозрачно управление на етажната собственост и да могат да бъдат ангажирани повече хората с поддръжката и управлението", посочи причините за исканите промени секретарят на Асоциацията Ламбро Попов. 

Друга искана промяна е заплащане за физическите лица като домоуправители, които в момента го правят на добра воля. Трябва да се създаде и единен регистър на сградите в режим на етажна собственост, в който да се регистрират всички управители на тези сгради. В момента режимът е уведомителен. Поканата е отправена към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Според Христина Иванова, домоуправител на вход А в блок 6 във видинския комплекс "Вида", трудностите при работата идват от неплатежоспособността на хората:

"Трудностите са най- вече от това, че сме много малко хора и таксите се делят на много малко бройки хора. Таксата става по- голяма, хората нямат възможности и просто това, което говорим, че за Видин е много ниско заплащането и много малко хора работят в семействата и е трудно да се заплащат тези такси", каза Христина Иванова. 

Онлайн участие в събрание е добро решение, но би било трудно за хората. Професионален домоуправител във Видин е решение, защото никой от живущите във входа няма да бъде ангажиран с работата на домоуправителя, но хората трудно биха се съгласили да плащат още, смята Христина Иванова.

Блок 10 в комплекс "Строител" във Видин е осеметажен, с три входа, с по 3 апартамента. Обитаеми са около 55 %. В блока съседите са си създали вътрешни правила, за да могат да се събират такси, да се плащат общите разходи и ако се наложи да се ремонтират общите части.

"Домоуправителят е ангажиран със спазването на вътрешния ред. Провежда се събрание един път месечно на домуващите в самия вход. 50+1 се събираме на обитаемите апартаменти. .ората идват на събрания, решаваме проблем, който е настъпил. Примерно, повреда на асансьора. Трябва да се събират пари и се гласува дали тези пари ще бъдат определени на семейство или на член от семейството", каза Елка Нинова- председател на сдружението на собствениците в блока.

Трудно се стига до консенсус заради безработицата и финансовото положение на хората, допълни Елка Нинова. Блокът е саниран и в момента хората не събират пари за ремонти. Чистотата в блока се поддържа от живеещите. 

Какво смятат за предлаганите промени в закона за етажната собственост Елка Нинова и Христина Иванова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00