Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпълними ли са готвените промени в Закона за етажната собственост

Снимка: Радио ВИДИН

Промени в Закона за етажната собственост искат от Асоциацията на дружествата управляващи етажната собственост. Причината е, че законът е остарял. Приет е през 2009 година, като преди това е имало Правилник за реда и надзора в етажната собственост, който датира от 1953 година. Редица трудности възникват при управлението и поддръжката на сградите, защото законът не е съобразен със съвременната динамика, смятат от Асоциацията. 

"На първо място проблемите са свързани с високи кворуми за приемане на решения. Голяма част от сградите в България са необитаеми. Това означава, че хората трайно не участват във взимането на решения, в провеждането на Общи събрания. Затова ние предлагаме намаляване на кворума за започване на Общо събрание до 51%. На второ място предлагаме възможност за участие дистанционно в самите решения, защото вече живеем във време, в което свикнахме да може дистанционно да участваме в много типове мероприятия. Така че, защо Общото събрание на собствениците да не бъде едно от тях. Също така предлагаме повишаване на ангажиментите на управителния орган, на домоуправителя на сградата, за да може да се постигне по- прозрачно управление на етажната собственост и да могат да бъдат ангажирани повече хората с поддръжката и управлението", посочи причините за исканите промени секретарят на Асоциацията Ламбро Попов. 

Друга искана промяна е заплащане за физическите лица като домоуправители, които в момента го правят на добра воля. Трябва да се създаде и единен регистър на сградите в режим на етажна собственост, в който да се регистрират всички управители на тези сгради. В момента режимът е уведомителен. Поканата е отправена към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Според Христина Иванова, домоуправител на вход А в блок 6 във видинския комплекс "Вида", трудностите при работата идват от неплатежоспособността на хората:

"Трудностите са най- вече от това, че сме много малко хора и таксите се делят на много малко бройки хора. Таксата става по- голяма, хората нямат възможности и просто това, което говорим, че за Видин е много ниско заплащането и много малко хора работят в семействата и е трудно да се заплащат тези такси", каза Христина Иванова. 

Онлайн участие в събрание е добро решение, но би било трудно за хората. Професионален домоуправител във Видин е решение, защото никой от живущите във входа няма да бъде ангажиран с работата на домоуправителя, но хората трудно биха се съгласили да плащат още, смята Христина Иванова.

Блок 10 в комплекс "Строител" във Видин е осеметажен, с три входа, с по 3 апартамента. Обитаеми са около 55 %. В блока съседите са си създали вътрешни правила, за да могат да се събират такси, да се плащат общите разходи и ако се наложи да се ремонтират общите части.

"Домоуправителят е ангажиран със спазването на вътрешния ред. Провежда се събрание един път месечно на домуващите в самия вход. 50+1 се събираме на обитаемите апартаменти. .ората идват на събрания, решаваме проблем, който е настъпил. Примерно, повреда на асансьора. Трябва да се събират пари и се гласува дали тези пари ще бъдат определени на семейство или на член от семейството", каза Елка Нинова- председател на сдружението на собствениците в блока.

Трудно се стига до консенсус заради безработицата и финансовото положение на хората, допълни Елка Нинова. Блокът е саниран и в момента хората не събират пари за ремонти. Чистотата в блока се поддържа от живеещите. 

Какво смятат за предлаганите промени в закона за етажната собственост Елка Нинова и Христина Иванова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45