Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще звучи ли повече българска музика в родния ефир?

2
Снимка: Радио Видин, Архив

Комисията по култура и медии в НС одобри повече българска музика да звучи в ефира на БНР и БНТ. Популяризирането на българската музика в обществените медии бе обсъдено на заседание на парламентарната комисия по културата и медиите. От партия "Възраждане" предложиха законът да задължава БНР и БНТ 50% от музиката в ефира им да е българска. След разгорещени спорове, повечето от участниците в заседанието на парламентарната комисия подкрепиха законова регламентация за повече българска музика. Предстои да бъдат конкретизирани законовите текстове. Ще звучи ли в крайна сметка повече българска музика в ефира на Националните медии и трябва ли това да се случи със законова промяна? Депутати от ПП "Възраждане" настояха за квота от 50% българска музика в ефира на националните медии. На какъв етап е в момента това предложение- това попитахме лидера на партията Костадин Костадинов при визитата му във Видин:

"Приключи дискусията, която предварително направихме и предстои да бъде приет самият законопроект. Смятаме, че така е редно да се постъпи ... Общо взето отношението беше доста позитивно от страна на представителите на българската музика и не чак толкова позитивно от страна на управляващите партии, незнайно защо. Съответно тази и по- следващата седмица ще внесем въпросното предложение, то не толкова голямо, не е много обемно и касае само обществените медии. Ние не можем да наложим на частните медии подобни ограничения, но смятаме, че така може да се покаже един много хубав пример и да се стимулират самите медии да пускат повече хубава българска музика, както  и да се стимулират българските изпълнители да правят повече българска музика, защото трябва да има и качествена такава българска музика, която да се слуша."- обясни Костадин Костадинов.

Генералният директор на БНР Милен Митев отбеляза, че Радиото и в момента се опитва максимално да подкрепя българските артисти. 

"Смятам, че всички ние сме убедени, че и БНР и БНТ трябва да правят повече в подкрепа на българските творци. В случая си представям, че тази дискусия е по- скоро дискусия, относно детайлите, по какъв начин точно да бъде институционализирана тази подкрепа евентуално във вид на някаква законодателна промяна. Смятам, че трябва да сме предпазливи с едно законодателно изменение, което с административни мерки ще регулира нещо, което е в сферата на изкуството. С тази уговорка, отново заявявам, че Националното радио е склонно да подкрепи всяка една инициатива, която ще е в полза на българските артисти."- каза Милен Митев.

Изпълнителят Радослав Иванов, с артистичен псевдоним Лорадо е роден в столицата, а връзката му със Северозападна България е белослатинското село Алтимир, от където е жената до него- Елица Дамянова. Радослав е поп- певец, а с музика се занимава от малък. С него разговаряхме за предложението за въвеждане на квоти за БГ музика в родния ефир. 

"Световният опит досега показва, че ние не сме някакъв особен случай. Квоти за местна, т.е. национална музика има дори в Азия, в Африка, а ние къде сме на картата? В Южна Африка има 20% квота за национална, тяхна африканска музика, Нигерия- 80% тяхна музика в национален ефир и това не е само за две медии, това е за всичко. В Украйна, които са във война и е такава разруха има 25% квота за родна музика. Филипините- четири филипински песни на час, а ние къде сме на картата питам аз? Аз в момента правя нова песен, казва се "Сто влюбени думи" и като я нося по радиата, просто навсякъде ми се казва, че не пускат българска музика. Знаете ли колко е унизително това? Аз съм вложил едни 2000 лева в тази песен от залъка на детето ми, вместо да си отидем някъде на почивка, правя песен, която никой не иска да излъчва, защото в България, в български радиа, в български медии казват, че не излъчват такава музика."- обясни  Радослав Иванов- Лорадо.

Попитахме и видинчани одобряват ли направеното предложение за въвеждане на квоти за повече БГ музика в ефира на Националните медии.

"Аз съм "за", повече от нормално е да държим на своето все пак, подкрепям инициативата по всякакъв начин. За жалост сме забравили откъде идваме и накъде отиваме в тая световна глобализация ... Ако става въпрос за радио Видин, то те са си повече, те нямат нужда от тази критика. Музиката се чувства по тоновете, по изпълнението, но когато не се разбира езика е нищо. Може американците и испанците да пеят за любов, но друго е като го чуеш на български."

Повече по темата чуйте в звуковия файл към материала, а клипът към песента "Акустично докосване" на Лорадо можете да видите тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45