Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновациите - пътят за развитието на българското образование

7
Снимка: личен архив


Две награди получи  ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" - Видин -  Европейската награда за иновативно обучение и награда за иновативност на МОН. Отличието е за изпълнението на международния проект GOSCIENCE, финансиран по програма Еразъм+ в партньорство със седем европейски държави. 

542 ще са иновативните училища в България през учебната 2022/2023 година, което е с 32 повече от миналата година. В списъка, който беше одобрен от правителството, влизат училища от 192 населени места на всички 28 области в страната. Те разработват и въвеждат нови методи на преподаване, внедряват иновативни елементи в организацията и съдържанието на обучението, усъвършенстват управлението си.


ПГ

Фокусът на проекта GOSCIENCE е върху иновативни методи да обучение по науки и преподаването им по разбираем начин, казва директорът на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева:



"Целта е децата да могат да разбират това, което се преподава в науките... Разработили сме платформа, в която нещата се обясняват ...Нашата професионална гимназия работи в три основни посоки: т.нар. комбинирани уроци и обучение на децата от трима учители, паралелно, преплитайки в обща тема трите предмета, на второ място да работим по разбирането, тоест да работим по обучението в СТЕМ направлението, и последната стъпка, по която работим в момента, е изграждане на комуникации и умения за учене, защото стигнахме до извода, че децата не са се научили да учат. И в момента имаме такъв учебен предмет. ..Не са достатъчни само умения за учене, но и умения за личностно развитие и комуникация в личностния живот на всеки един ученик..."

 
Целите, които си поставя всяко иновативно училище, са различни, но има и общи цели, казва Мариета Георгиева:

"Основната цел на всяка иновация е да подобри резултатите. За всяко училище иновацията е различна... Да получиш умения, смисъл, не просто да учиш и да умееш да извличаш главното... Възможностите за иновации са неограничени... В преподавателите е ключът към успеха... Ние имаме екип от преподаватели, които са отворени към новото, които участват в обучения, иновативни практики..."

Назряло е времето, когато трябва да се погледне към образованието от друг ъгъл, да се промени съществено нормативната база, да се  премахнат познатите стереотипи , казва Мариета Георгиева:


"Фокусът трябва да е върху практическите умения, но в момента всичко е на хартия ... Електроника, химия и физическо комбинирахме в един такъв иновативен урок... Децата тръгват от реката, наблюдавайки и изследвайки материали от реката и почвата, движейки се докато стигнат в училище и разгледат темата от гледна  точка на химията ... Подобна тема сме правили в областта на комуникациите и обединяваме информационни технологии, философия, български, и показваме на децата как се общува, как се изпраща имейл, темата за "Аз-а" и как да заявим себе си ..."






Десислава Цокова преподава по общообразователни предмети в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров". По предложение на РУО- Видин тя беше наградена за значителен принос към реализиращите се в област Видин иновации в образованието:
 

"Наградата ми дава стимул за нова работа ... Аз бих казала, че иновативен учител е всеки учител, защото децата се променят, средата също и няма как учителят да не се промени. Като си подготвя новия урок той мисли как да предаде по различен начин материала, за да има краен резултат... За да се случат нещата и да станат добре работещи, трябва да има екип от хора..."

Комбинираният урок на тема "Бизнес химия" е този, за който Десислава Цокова получава награда за иновации в образованието:

"Обединихме химия с икономика и физическо. Учениците бяха разделени по екипи и всеки екип трябваше да си направи фирма и да създаде козметичен продукт. Бяха осигурени материалите...Това беше икономическата част. След това трябваше да наберат средства за начален капитал и тук дойде физическото, трябваше да играят в щафетни игри и да получат средства и това им беше началният капитал...




За първа година иновативно училище е Първо основно училище "Васил Левски"- град Вълчедръм, което ще работи по проекта си в следващите 4 години, казва директорът Камелия Риджолска:


 
"Нашата иновация е "Бизнес за всеки - мисията възможна". Това е една педагогическа идея, която е свързана с кариерното развитие, опира се на нашия минал опит и поставяне основите на бизнес-обучение... Работим с ученици от уязвими групи и идеята ни е да дадем шанс на всички деца. Тази учебна година тя стартира с формиране на групи занимания по интереси..."



Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27