Фокусът на проекта GOSCIENCE е върху иновативни методи да обучение по науки и преподаването им по разбираем начин, казва директорът на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева:
"Целта е децата да могат да разбират това, което се преподава в науките... Разработили сме платформа, в която нещата се обясняват ...Нашата професионална гимназия работи в три основни посоки: т.нар. комбинирани уроци и обучение на децата от трима учители, паралелно, преплитайки в обща тема трите предмета, на второ място да работим по разбирането, тоест да работим по обучението в СТЕМ направлението, и последната стъпка, по която работим в момента, е изграждане на комуникации и умения за учене, защото стигнахме до извода, че децата не са се научили да учат. И в момента имаме такъв учебен предмет. ..Не са достатъчни само умения за учене, но и умения за личностно развитие и комуникация в личностния живот на всеки един ученик..."
Целите, които си поставя всяко иновативно училище, са различни, но има и общи цели, казва Мариета Георгиева:
"Основната цел на всяка иновация е да подобри резултатите. За всяко училище иновацията е различна... Да получиш умения, смисъл, не просто да учиш и да умееш да извличаш главното... Възможностите за иновации са неограничени... В преподавателите е ключът към успеха... Ние имаме екип от преподаватели, които са отворени към новото, които участват в обучения, иновативни практики..."
Назряло е времето, когато трябва да се погледне към образованието от друг ъгъл, да се промени съществено нормативната база, да се премахнат познатите стереотипи , казва Мариета Георгиева:
"Фокусът трябва да е върху практическите умения, но в момента всичко е на хартия ... Електроника, химия и физическо комбинирахме в един такъв иновативен урок... Децата тръгват от реката, наблюдавайки и изследвайки материали от реката и почвата, движейки се докато стигнат в училище и разгледат темата от гледна точка на химията ... Подобна тема сме правили в областта на комуникациите и обединяваме информационни технологии, философия, български, и показваме на децата как се общува, как се изпраща имейл, темата за "Аз-а" и как да заявим себе си ..."
Десислава Цокова преподава по общообразователни предмети в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров". По предложение на РУО- Видин тя беше наградена за значителен принос към реализиращите се в област Видин иновации в образованието:
"Наградата ми дава стимул за нова работа ... Аз бих казала, че иновативен учител е всеки учител, защото децата се променят, средата също и няма как учителят да не се промени. Като си подготвя новия урок той мисли как да предаде по различен начин материала, за да има краен резултат... За да се случат нещата и да станат добре работещи, трябва да има екип от хора..."
Комбинираният урок на тема "Бизнес химия" е този, за който Десислава Цокова получава награда за иновации в образованието:
"Обединихме химия с икономика и физическо. Учениците бяха разделени по екипи и всеки екип трябваше да си направи фирма и да създаде козметичен продукт. Бяха осигурени материалите...Това беше икономическата част. След това трябваше да наберат средства за начален капитал и тук дойде физическото, трябваше да играят в щафетни игри и да получат средства и това им беше началният капитал...
За първа година иновативно училище е Първо основно училище "Васил Левски"- град Вълчедръм, което ще работи по проекта си в следващите 4 години, казва директорът Камелия Риджолска:
"Нашата иновация е "Бизнес за всеки - мисията възможна". Това е една педагогическа идея, която е свързана с кариерното развитие, опира се на нашия минал опит и поставяне основите на бизнес-обучение... Работим с ученици от уязвими групи и идеята ни е да дадем шанс на всички деца. Тази учебна година тя стартира с формиране на групи занимания по интереси..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..