Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Димитър Куманов: В България няма сериозен анализ за сигурността на сградите при земетресение

Снимка: Здравко Петров

Инж. Димитър Куманов, който е строителен инженер-конструктор и има богат опит от оценяването на повредени сгради, е доброволец при обследването след пернишкото земетресение, а също така и на това в Дурас- Албания, на 26 ноември 2019 година.


Той е категоричен, че в България не е правен анализ за сигурността на сградите при евентуално подобно бедствие:


"В нашия регион, ние също трябва да се подготвяме, тъй като България също е в силна сеизмична зона. Конкретно, земетреснието в Турция е прекалено далеч, за да окаже влияние върху сеизмичната активност у нас, но това не значи, че в България утре няма да удари земетресение. Това никой не знае. То обаче ще си бъде по неговите си собствени причини, а не защото в Турция е имало такова силно земетресение...“


Инж. Куманов е категоричен, че България не е подготвена за действие при евентуално силно земетресение:


"Защото съм бил свидетел, първо в Перник, на несъществуващата организация за реакция при такива земетресения. Освен това факт е, че населението изобщо не е обучено как да действа в подобни ситуации- хората изобщо не знаят какво да правят при земетресение. Освен това ние нямаме подготвени екипи от доброволци, които да оценяват щетите по сградите след силни земетресения с разрушения и жертви. Имаме доброволци за спасяване на хора, но не и ткива, които да оценят щетите. Ето защо, другата супер важна дейност, която трябва да започне веднага, е да се оценява сигурността на сградите в условията на непрекъснати вторични трусове. Ние нямаме никаква подготовка по този въпрос...


Това, което е важно сега е, че държавните органи трябва да се събудят от летаргията, в която са изпаднали и да започнат действия за изготвяне на цялостна национална стратегия за реакция след силни земетресения...


По думите му, масово при новото строителство има много пропуски и компромиси със сигурността. 


Още за това кои сгради са опасни и съвети за поведение при земетресение- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лъчезар Ошавков, художник

Документален филм разказва за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков

Документален филм за музикалния период на големия български художник, роден във Видин и творящ в Париж, Лъчезар Ошавков , бе представен наскоро в София. Прожекцията на "Имало едно време в Париж" бе по повод завръщането на твореца в България и представянето на изложбата "70 години живопис". В документалната лента, редом с Лъчезар Ошавков,..

публикувано на 09.10.24 в 14:00

Какво е да си пощальон в днешно време

Пощенските служители празнуват на 9 октомври, обявен преди 55 години за Световен ден на пощите . През последните 40 празник има и Соня Ружева - един от най-дългогодишните служители на видинската поща. Всеки ден тя разнася пратките на видинчани - писма, периодични издания, пенсии. Придвижва се само и единствено пеша, независимо от сезона и адреса на..

публикувано на 09.10.24 в 13:45

Симфониета-Видин с концерт "Вагнер и вагнерианство" в бившата синагога

Три последователни концерта, посветени на творчеството на Рихард Вагнер , ще представят в партньорство Симфониета-Видин и Софийски университет "Св. Климент Охридски", катедра "Музика и мултимедийни технологии". Първият е тази вечер, в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Публиката ще има възможност да преоткрие Вагнер, коментира диригентът..

публикувано на 09.10.24 в 13:00

Видински ученици отбелязаха Международния ден "Пеша на училище"

Международният ден "Пеша на училище" бе отбелязан за четвърта поредна година в Природоматематическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . За да популяризират ползите от ходенето и самата инициатива, пеша на училище дойдоха учениците от 8-и "в" клас, с класен ръководител Десислава Крумова.  "Има много ползи. От здравословните - подобрява..

публикувано на 09.10.24 в 10:06

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на В рачанския край , той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш" . Този..

публикувано на 08.10.24 в 17:30
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Ситуацията в животновъдството е тежка, очакваме писмени гаранции за изплащане на договорените средства

Земеделците остават в протестна готовност, заради неразплатените средства по т.нар. „украинска помощ“. Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които към момента има само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември.  След срещата с..

публикувано на 08.10.24 в 16:40

Организация дарява училищни химни

На десет училища в общо осем общини ще бъдат дарени химни. Видин е една от тези общини. Това се случва по инициативата „Светилник“ на организацията на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор".  Тази година надсловът на проявата е "Музика - лъчи!" - цитат от стихотворението на Пейо Яворов "Две хубави очи". До..

публикувано на 08.10.24 в 15:30