Село Златия се намира в Северозападна България и е част от община Вълчедръм. Разположено е на десния бряг на река Цибрица, на разстояние около 5 км от река Дунав. Селото се намира в едноименната местност "Златията", известна като една от най-плодородните в България. Преди години селото било многолюдно, над 2300 били жителите му. Днес са малко над 600. Действащи са били 2 училища (начално и основно, което е закрито 2021 година). Сега има само детска градина. В селото има 7 магазина, аптека, лекарски кабинет и полицейски участък. Известно е със своите „Калушари“. За селото разказва кметът Снежина Борисова:
"Едно голямо село се управлява с много търпение и човещина. Нямаме особени проблеми... Благодарение на общинския кмет Иван Барзин повечето улици, които не са асфалтирани са баластрирани. Добре работим с Общината. Магазините са ни добре заредени... Предстои да решим и проблема с водата, защото тя е негодна за пиене. До края на годината ще направим нов сондаж и ще имаме вода...".
В близост до кметството се намира историческият паметник на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни. Паметникът е построен през 1932 година в чест на падналите бойци от селото. Той представлява красив постамент с войник на пост. Другият паметник се намира в долния край при влизане в селото и е построен през 1941 година в чест на падналите в Първата и Втората световни войни. Около него има парк.
Съборът "Калуша" се провежда всяка година в петък, събота и неделя на седмицата след "Свети Дух", а фолклорният танцов състав „Калушари“ са гордостта на селото, обясни Пролетка Николова, секретар на читалище „Никола Йонков Вапцаров – 1921“:
"На събора в "Панаира" идват много хора. Поддържаме състава... Имаме и други самодейци... Селото някога беше голямо, но сега останахме по-малко, но се справяме... Има хора, които се занимават със земеделие и такива, които работят в АЕЦ - Козлодуй... Имаме автобус за София и с него ходим до Вълчедръм и Монтана. За Лом няма транспорт. С коли ходим, ако се наложи...".
Председателката на читалището Стефка Патрашкова, която е дългогодишен начален учител в селото, тъгува за закритото училище:
"Закриха го 2021 година. Като мина покрай него, ми се плаче, но така е... Едно време кипеше живот. Имахме две театрални групи... Имахме и мажоретен състав... Не са много младите хора, но има... Къщи също се купуват. Лятото си идват децата и те се включват в дейността на читалището... Иначе имаме и животновъди... По исторически данни селото е създадено 15 години преди 1800 година. Образувано е от две махали – Куле махала и Калугер махала. На запад от река Цибрица (на 200 – 300 м от нея) е имало манастир, който не съществува днес. От там идва и името на Калугер махала, като спомен за този манастир...".
Чуйте повече в звуковия файл.
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..