Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Долно Озирово - пристан за белоглавите лешояди

22
Снимка: Радио ВИДИН

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Долно Озирово. Едно красиво и голямо село, с прекрасна природа и трудолюбиви и горди хора. Край селото минават две реки - Ботуня и Черна. 
Долно Озирово се намира на 6 км от курорта Вършец, и на 25 км от областните градове Враца и Монтана.
Разположено е в полите на Врачанска планина и е известно като специфичен район, в който гнездят  белоглави лешояди. Затова е известно и сред природолюбителите не само в страната, а и в чужбина. 
Тук се намира една от най-големите волиери за отглеждане на белоглави лешояди. От няколко години Дружеството за защита на хищните птици работи по програма за възстановяване на белоглавия лешояд като гнездящ вид във Врачанска планина. През 2004 г. над селото се изгражда първата площадка за изкуствено подхранване на лешояди в Северна България, а през 2008 г. - волиера за реинтродукция на птиците. В момента вече гнездят двойки лешояди и има местна популация от тях. 

Смята се, че наименованието на селото идва от славянската дума „озеро“. Предание разказва за образуването на двете селища. Чумна епидемия принуждава населението да се спасява и то се разделило на две - едните тръгнали на север и основали днешното село Долно Озирово, а другите се спрели на юг, в местността Голяк и образували ново село - Горно Озирово. Селото до 1975 година е било община. Днес в него живеят 400 души.
Кмет на село Долно Озирово е Ангел Петров, пети мандат, от 2003 година до сега. Роден 1953 година, в село Долно Озирово, родословието му е от това село. До 2003 г. работи като началник на пощата във Вършец. Обича родното си място и се гордее с него, неговата история и жители. 

Голяма и здрава е сградата на кметството, строена през 1930 година от строителя Гроздан. Тук намират подслон библиотеката, пенсионерски клуб, здравен кабинет, пощенски клон. До кметството е детската градина,  която е посещавана от над 15 деца.
Най-голямата гордост за селото е построеният църковен храм "Свети пророк Илия". Стойността на църквата е около 300 хил. лв.. Изографисана е от Явор Петков от Враца и Жечо Попов от Бургас по каноните на църквата, казва кметът Ангел Петров:

"Селото е живо село, имаме детска градина, здравен пункт, населението е на средна възраст... Никога не сме имали църква в селото. Аз се амбицирах и реализирах този проект. Трудно беше. Започнахме го 2007-а и близо 8 години го строихме... Храмът ни работи и е действащ сега... Имахме най-модерния киносалон в общината, но беше унищожен... С демонстрационен проект го възстановихме и сега го ползваме... Имахме проблеми с мостовете на реката и от последните преливания на реката водата го отнесе..."

Няколко са проблемите, които трябва да бъдат решени в селото. Край село Долно Озирово съществува складът за пестициди, който е останал отпреди, трябва да бъде затворен и отровите да бъдат преместени. Все още се чака процедура, с която да се премахне този опасен склад. Инфраструктурата е необходимо да бъде подобрена. Освен това често има аварии по водопроводната мрежа, която е много стара и създава проблеми. 
Общо 2 милиона и 200 хиляди лева са необходими да бъде подменена старата ВиК мрежа в селото, но докато има два ВиК оператора, не може да се кандидатства по проекти. 
По програма "Чиста околна среда" е спечелен проект, изградена е открита сцена за 15 хил. лв. в центъра на селото. В близост е училището, което се руши, затова са сложени плакати и изображения, които да създават по-уютна обстановка. В момента изграждат навес в гробищния парк, в който да се събират хората по различни поводи.

Селото е известно като единствен производител на вар по ръчен метод още от римско време. Смята се, че варта тук е с изключително добри качества. В миналото местните хора така са си изкарвали прехраната, казва кметът Ангел Петров 

Читалището в село Долно Озирово има богата и разнообразна дейност. Певческата група от 11 жени пее почти професионално, казва Цветанка Митрова, секретар в библиотеката. 

Срещаме много хора пред кметството и пред здравната служба. Дошъл е лекарят, и от плевенска частна болница да преглеждат хората. Питаме ги как се живее  в село Долно Озирово.

"Хубаво се живее тук. Всичко ми харесва в селото, работи се много... Превоз нямаме до големите градове, който няма лична кола, загива... Постоянно идва лекар... Пенсионери сме, тук сме се родили и тук живеем... В пощата идват хората да си плащат сметките, абонират се за вестници..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00