Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Брусарци - с лице към хората

15
Снимка: радио Видин



В северозападната част на област Монтана, в Западната Дунавска равнина се намира общинският център Брусарци, с площ от 194 хил. кв. км. Десет са населените места в общината. Брусарци е на важен шосеен и жп път, а както знаем транспортът е важен аспект в живота на всяко населено място. Брусарци е една от малкото общини, в която има безплатен общински транспорт, което представлява социална услуга за населението.
Четири хиляди са жителите, които живеят в селата там. 
Предполага се, че Брусарци възниква в началото на XV век като българско селище. Най-ранният известен oсманотурски документ е от 1528 г., когато името на селището е Гаговица. Името Брусарцы, т.е. Брусарци се среща за първи път в доклад от 1867 година на руския консул във Видин Михаил Александрович Байков до граф Николай Павлович Игнатиев.
Съхранени са два православни храма - Брусарски манастир „Свети архангел Михаил“ и църквата „Света преподобна Параскева“. 
Наташа Михайлова е кмет, който започна своя четвърти мандат на управление. Хората ѝ гласуват доверие, защото я познават. Родена е в Дъбова махала. Познава хората и особеностите на този район:

 "Започвам този четвърти мандат с големия опит, който натрупах в последните мандати. Това, което ще продължа да правя е благоустройството на населените места, и съответно - подсигуряване работа на хората. Това е най-големият проблем в общината ни - безработицата. Общината има малки и средни земеделци, шивашко предприятие, фурна за хляб... Имаме земеделска земя и което е годно за работа е взето от земеделците. Отдаваме земеделска земя и пасища на животновъдите."
Равна, просторна и плодородна е земята в Западната Дунавска равнина, където се намира Брусарци. Земята е ценен ресурс, но тя не може да даде прехрана на всички в този район. В тази насока продължава разговорът с Наташа Михайлова:
"Голяма част от хората работят в близките градове - Лом, Монтана, други - в София, събота и неделя се прибират. Другата част - по програми и мерки, по които кандидатства Общината, които не са много, малко бройки се отпускат и това е проблем. В момента имаме "Грижа в дома", "Топъл обяд". Това е помощ на възрастни хора най-вече... Очакваме да се пуснат програми." 

От  2006 година Наташа Михайлова живее в Брусарци. Обича този край, живее с проблемите и радостите на хората, уважават я и помнят това, което е направила за тях. Местните обичат земята си и родния си край, много от тях заявяват, че ако имат работа, биха се върнали у дома. 
"Сега, на последните избори, нещото, което ме трогна бяха резултатите, защото видях доверието в хората. Защото аз познавам почти всички хора, познавам семействата им, проблемите им и мисля, че това нещо се върна като бумеранг... На тези избори видях човешкото отношение."
В Брусарци за жителите е осигурено здравно обслужване, има личен лекар, зъболекар, аптека.

Подобряването на инфраструктурата в община Брусарци е основна задача, всички жители и кметове искат асфалтирани улици и удобни тротоари.

Предстоят ремонти - на училището по енергийна ефективност, на сградата на Общината. 

"От дълги години са закупени два буса, които сутрин и вечер тръгват от центъра на Брусарци и в населените места хората се возят безплатно. И са съобразени с влаковете, които спират на жп гарата и така е от 2012 година", казва Наташа Михайлова за безплатния общински транспорт в общината. 

Читалището в Брусарци развива богата културна дейност и съхранява местните традиции и фолклор. През изминалата 2023 година успяват да реализират всички културни дейности и събития, включени в културния календар, казва секретарят на Народно читалище "Просвета" - Брусарци Евелина Миланова. В момента се подготвят за празниците Трифон Зарезан и Баба Марта.

Повече може да чуете  в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00