Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще стане ли Видин енергийно неутрален град

Снимка: Радио ВИДИН

Община Видин има изготвен План за действие за устойчива енергия и климат и дългосрочна визия за енергиен преход. Клъстер "Зелена синергия" от Пловдив е ключов участник в разработването на стратегиите. Стратегическите документи бяха реализирани по инициативата "Мейкинг сити" с участието на всички партньори. 

"Два са стратегическите документи, като Планът за устойчиво енергийно развитие е до 2023 година, той цели намаляване на енергийното потребление с 13 процента и намаляване на парниковите емисии с 40 процента във всички сектори на града. А вече дългосрочната Стратегия за енергиен преход, тя е до 2050 година и цели 42 процента намаляване на крайното енергийно потребление и 93 процента намаляване на парниковите емисии в града", каза Даниела Костова от клъстер "Зелена синергия".

За всеки един сектор са дефинирани различни приоритети. Например, за жилищните сгради най- големият потенциал е подобрението на енергийната ефективност, въвеждането на възобновяеми енергийни технологии и смяната на източниците на отопление. Тези дейности са стартирани, направен е анализ до каква степен трябва да бъдат реализирани, за да се достигнат заложените цели, допълни Даниела Костова.

Петър Кисьов- експерт в клъстер "Зелена синергия" показа добри практики във Видин- как общински училища и детски градини могат да се превърнат в енергийно положителни сгради.

"Това са публични сгради със социална цел. Анализите демонстрираха подхода, който трябва да бъде следван при обновяването на сградите, а именно- получаване на една оптимална външна обвивка посредством топлоизолирането на външните конструктивни елементи- външни стени, покриви, подове. Преминаване към високоефективни отоплителни инсталации като ниско температурни термопомпени инсталации. И не на последно място задоволяване на това потребление чрез възобновяем енергиен източник", обясни Петър Кисьов.

Този подход води до изключително ниско потребление на електричество.

Позитивно енергийните квартали (Positive energy districts - PED) представляват жилищни комплекси или зони със смесени функции, които чрез умно планиране и използване на различни материали и технологии се превръщат във въглеродно неутрални, което означава че произвеждат по-малко въглероден диоксид, отколкото абсорбират и са енергийно неутрални или произвеждат повече енергия, отколкото потребяват. 


"Позитивно енергийните квартали са много интересна идея в градското планиране, която включва умно управление на производството на енергия, като под енергия може да се има предвид както електричество така и топлоенергия като целта на този проект е да направи така че сгради или комплекс от сгради да бъдат на първо място въглеродно неутрални т.е. да могат да произвеждат по- малко въглероден диоксид, отколкото приемат и съответно също да могат да произвеждат собствена енергия. Която, обаче не само да е достатъчна за тяхната самостоятелност, т.е. само за собствени нужда, а да може да бъде пренасяна към други сгради или други комплекси в близост", коментира  Божидар Иванов- градски и социален изследовател, с опит в международни сравнителни изследвания на градско и регионално планиране и политики. Има докторска степен по градско и регионално планиране и политики от Техническия университет на Райнланд-Пфалц в Кайзерслаутерн, Германия.

Това, което ги прави позитивно енергийни, е именно това, че има произведена енергия, която отива отвъд собственото потребление и тя може да бъде използвана на друго място.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45