Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Снимка: Радио ВИДИН

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България", насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности. Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е д-р Мария Трифонова - преподавател в Стопански факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Платформата е място, което обединява наличната информация относно граждански инициативи в енергийния преход. Това включва енергийни общности и т.нар. колективни действия или случаите, в които гражданите се обединяват и финансират мерки за енергийна ефективност в многофамилни сгради, посочи Мария Трифонова:

"Спрямо енергийните общности в момента в страната имаме две пилотни инициативи само, но пък доста голям интерес, така че се надявам скоро да има доста повече и нашата отговорност е всъщност да публикуваме повече за тях на сайта ни... Идеята е , пак казвам, да публикуваме информация, която наистина да е релевантна за хората в момента, които имат интерес, желаят да създадат или енергийна общност, или да кажем да си партнират и да въведат мерки за енергийна ефективност в сградите. Съответно да намерят информация както за финансиране, така и в момента каква е актуалната законодателна рамка..."

Енергийните общности се създават, за да може да се инвестира във ВЕИ или ако има инсталации, които работят, те се обединяват, за да могат да подобрят споделянето на енергия, съответно да създадат бизнес модел, който да има фиксирана цена за потребители и за производители и по този начин да направят употребата на възобновяема енергия по- ефективна. Ползите са социални, екологични, икономически.

От една страна в България моделът на енергийните общности не е особено популярен, от друга- законодателството, което беше необходимо, за да може енергийните общности въобще да бъдат правен субект, беше европейско законодателство. То беше транспонирано в националното с доста голямо закъснение от близо 2 години и се случи октомври месец миналата година. 

Ползата от енергийните общности може да се усети и при либерализацията на пазара на електроенергия за битовите абонати, уточни Мария Трифонова.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05