Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Снимка: Радио ВИДИН

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България", насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности. Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е д-р Мария Трифонова - преподавател в Стопански факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Платформата е място, което обединява наличната информация относно граждански инициативи в енергийния преход. Това включва енергийни общности и т.нар. колективни действия или случаите, в които гражданите се обединяват и финансират мерки за енергийна ефективност в многофамилни сгради, посочи Мария Трифонова:

"Спрямо енергийните общности в момента в страната имаме две пилотни инициативи само, но пък доста голям интерес, така че се надявам скоро да има доста повече и нашата отговорност е всъщност да публикуваме повече за тях на сайта ни... Идеята е , пак казвам, да публикуваме информация, която наистина да е релевантна за хората в момента, които имат интерес, желаят да създадат или енергийна общност, или да кажем да си партнират и да въведат мерки за енергийна ефективност в сградите. Съответно да намерят информация както за финансиране, така и в момента каква е актуалната законодателна рамка..."

Енергийните общности се създават, за да може да се инвестира във ВЕИ или ако има инсталации, които работят, те се обединяват, за да могат да подобрят споделянето на енергия, съответно да създадат бизнес модел, който да има фиксирана цена за потребители и за производители и по този начин да направят употребата на възобновяема енергия по- ефективна. Ползите са социални, екологични, икономически.

От една страна в България моделът на енергийните общности не е особено популярен, от друга- законодателството, което беше необходимо, за да може енергийните общности въобще да бъдат правен субект, беше европейско законодателство. То беше транспонирано в националното с доста голямо закъснение от близо 2 години и се случи октомври месец миналата година. 

Ползата от енергийните общности може да се усети и при либерализацията на пазара на електроенергия за битовите абонати, уточни Мария Трифонова.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41