Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обелязваме Деня на българския спорт

Снимка: колаж: Радио Видин

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната след освобождението й от османско иго (1878). За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика. Те основават и гимнастическата организация "Юнак". Шарл Шампо е и първият участник за България на Летни олимпийски игри - през 1896 г. в Атина. Състезава се в три индивидуални дисциплини на гимнастика. На прескок заема престижното пето място и донася първите две точки за България. По този повод ви предлагам да поговорим за това - къде е българския спорт сега и къде беше в миналото. Темата коментира един голям треньор по вдигане на тежести видинчанина Людмил Кочев:
"Огромна е разликата между спорта преди и сега. Когато започнахме в щангите през 1961 година, тогава всичко беше аматьорско. Държавата не отделяше пари не само за щангите, а за спорта като цяло. Зали нямаше-тренирахме в старата турска пожарна, която се намираше до сегашния музей. Илия Николов като е дошъл във Видин през 1958 година от тогава започва съвременното дигане на тежести в града. Завършил Института, майстор на спорта-Илия Николов е първия заслужил треньор на България. И тогава започнахме. Богомил Петров и другите, които бяха много по-големи от нас вървяха много напред. Този световен рекорд, който го направиха 1964 година, го помня като ден днешен...Сега нещата са различни. Забелязва се обаче напредък в българския спорт. Имаме прекрасни олипийци...", коментира Людмил Кочев.
Направихме анкета по темата, като в нея се опитахме да сравним и положението в съседна Сърбия, където спорта е издигнат в култ. Ето какво споделиха видинчани за това кои спортисти биха назовали и къде е българския спорт:
"Поименно ми е трудно, но мисля че момчетата, които сега ще участват-щангистите и тримата са много добри. Даже как се казваше това момче от Русе, дето е надъхано да стане световен и олимпийски шампион. Те са много бившите спортисти, нашите борци, щангисти, в леката атлетика- Йорданка Христова ли се казваше?! Със своите постижения навремето караха България да бъде на челните места на олимпиади и световни първенства, докато сега....Не знам , не се сещам за спортист....Да кажем Димитър Бербатов го назовавам на прима виста. Нямам наблюдения .Не гледам дигане на тежести. Ангажиран съм, но съм убеден, че Радио Видин ще отрази всичко необходимо и от там ще се осведомя...".





По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Vivo Montana"- 15 години музика и страст

Днес в "Професия хоби" ще ви срещна с една група, която не се нуждае от представяне - бандата "Vivo Montana" . Поводът- днес навършват 15 години.  Групата се състои от 9 младежи, които изпълняват балканска и ъндърграунд музика с иновативно звучене. В техния репертоар присъстват елементи от български фолклор, етно, джаз, фънк и поп. Те..

публикувано на 31.05.24 в 17:09

"Някъде все още има слънце" - личния дневник на едно чешко момче

Майкъл Грюнбаум , наричан просто Миша от всички, които го познават, е само на девет години, когато нацистката армия на Хитлер нахлува в родната му Прага на 15 март 1939 г. Той не знае, че това е не просто последния нормален ден в живота му за следващите пет години, а е първия ден от една смъртоносна лудост, опитала и почти успяла да отрови света...

публикувано на 31.05.24 в 13:00

Родители във Видин предупреждават за рискова детска площадка

Остатъци от детски люлки, изгнили, счупени и липсващи седалки, заменени с ламарини от пералня. Това е реалното описание на единствената за живущите  във видинския квартал "Панония"   детска площадка в близост.  Историята на това обособено  място  за деца  не започва днес, нито вчера, нито преди месец. Историята ѝ започва преди много години, когато..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

Инициативата "Научи, разкажи заснеми" стартира във Видин

Видинската библиотека "Михалаки Георгиев" беше домакин на съвместна инициатива, която цели да срещне изкуството с климата и екологията. Насочена е към младежи между 13 и 18 години, като Видин е едно от трите населени места в страната, в които се провежда. Срещата с младежите се състоя във видинската библиотека. Откри я  директорът Десислава..

публикувано на 30.05.24 в 15:53

Без фрапиращи нарушения в периода на забраната за риболов

Приключва периодът на забраната за риболов на пролетно- лятно размножаващи се риби. Нарушенията по време на забраната не са фрапиращи, съобщи Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Забраната остава в сила до 15 юни за водни обекти от 500 м до 1500 м надморска..

публикувано на 30.05.24 в 15:38

Студентка по режисура в Чехия засне дебютния си филм във Видинско

Дебютният филм на Анастасия Ангелова, с тудентката по режисура в световноизвестното филмово училище ФАМУ в Прага, Чехия, бе заснет във Видин и Брегово.  Авторката, родена и израснала в Полша, сама избира за снимките България, с която я свързват семейството ѝ и хубавите спомени от летните ваканции, прекарани в страната. Освен това се надява филмът ѝ..

публикувано на 30.05.24 в 13:56

Прекратена е стачката на служителите от базата на ”Ел Би Булгарикум” във Видин

Служителите на производствената база на държавното предприятие за млечни продукти във Видин прекратиха предупредителната си стачка.  Това се случи след проведена среща между техни представители и министъра на икономиката и индустрията Петко Николов, който е поискал оставките на ръководството на ”Ел Би Булгарикум”.  Иван Спиридонов,..

публикувано на 30.05.24 в 12:03