Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изсветлява ли сивата икономика

Снимка: Радио Видин

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от развитието на пазара на труда. Преди повече от 15 години най-често разпространената практика беше работа без трудов договор, последните години има промяна на тенденциите и по-често се случва работа с договор при фиктивни условия. Т.е. сключва се трудов договор между работодателя и работника, но записаните в него условия не са договорените между страните. Например, по-ниско възнаграждение, различна длъжност, намалено работно време или подобни практики.

"Форма на недекларирана заетост е и работа при удължено трудово време, полагане на извънреден труд, без той да се заплаща или да се регистрира и да се заплаща по установения от закона ред, това също е форма на недекларирана заетост. Също така, имайки предвид различните нови форми на заетост, а именно работа от разстояние, гъвкаво работно време и т.н., се проявяват все различни, нови проявления на недекларирана заетост, които сме в момент на тяхното изследване и смятаме да предложим и мерки за тяхното ограничаване. Правили сме секторни проучвания в рамките на нашите изследвания и те показват, че недекларираната заетост е по-често разпространена в сектори, които произвеждат продукти с по-ниска добавена стойност, сектори, в които се полага по-ниско квалифициран труд и съответно сектори, в които средното възнаграждение е по-ниско. А именно такива сектори са "Селско стопанство", "Туризъм- ресторантьорство и хотелиерство" и "Строителство", заяви Добрин Иванов - изпълнителен директор на АИКБ.

През годините АИКБ създава композитния индекс за измерване на размера на недекларираната заетост, тъй като тя не е най-голямото проявление на сивата икономика в България от гледна точка на щетите за бюджета и за обществото, но тя е най-масовото проявление, защото включва най-много хора. Когато тази практика е масовизирана, особено в някои сектори, това създава глобално много щети за бюджета и за обществото, допълни Добрин Иванов:

"Имайки предвид, че размерът на трудовите възнаграждения, които се плащат в България на годишна база са над 30 милиарда и имайки предвид, че нашият индекс отчита около 20 процента размер на недекларирана заетост в България, тогава можем лесно да изчислим, че около 6 милиарда са недекларираните възнаграждения, които годишно, на годишна база, върху които не са платени данъци и осигурителни вноски. Също така имайки предвид, че данъците и осигурителните вноски представляват около 50 процента от основното възнаграждение или от осигурителния доход, това означава, че ежегодно бюджетът губи в рамките на около 3 милиарда лева следствие на недекларирани  правоотношения между работниците и работодателите. Това е само по отношение на щетите от недекларирана заетост. Съответно имайки предвид, че цялата икономика на България или брутния вътрешен продукт на България е в порядъка на около 200 милиарда лева лесно можем да изчислим, че сивата икономика ощетява държавния бюджет с между 15 и 20 милиарда лева годишно."

В момента условията на пазара на труда се определят от работника, той избира работодателя, тъй като има дефицит на работна ръка във всички сектори. Затова, ако работникът има предложение за недекларирана заетост, Добрин Иванов съветва да се потърси друг работодател.

Основен приоритет за АИКБ е намаляване на сивата икономика и недекларираната заетост. През 2009 година започва изпълнението на мащабен проект, който имаше за цел да идентифицира практиките на сивата икономика в България, да се опита да ги оразмери, т.е. да прецени какъв е размерът на сивата икономика в България. Композитният индекс "Икономика на светло" се изчислява повече от 12 години в България. Той определя на база проучвания за нагласите сред работодателите и работниците определя размера на сивата икономика и нейната динамика в страната. Този индекс показва, че за тези 12 години българската икономика е изсветляла с около 15 процента.

"Но всъщност имаме и още много работа да свършим, тъй като все още сме едни от първенците в Европа по размер на дял на сивата икономика в страната", заяви изпълнителен директор на АИКБ.

Още от интервюто с Добрин Иванов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14