"Всички тия умряха с вяра, без да получат обещанията, а само отдалеч ги видяха и се увериха, приветствуваха ги и изповядаха, че са чужденци и пришълци на земята" (Евр. 11:13).
"Тъй говори апостолът за старозаветните праведници, които се удостоили да бъдат отци и предци по плът на нашия Господ Иисус Христос. Всички те живели преди Рождество Христово – едни десетки, други стотици, трети дори хиляди години – и всички те разполагали далеч не с тези средства за спасение, каквито имаме ние, живеещите след Рождеството на Христа.
А в същото време, как живели те? Сияели с такава вяра и благочестие, каквито рядко се срещат дори между нас, християните. Откъде идвало това? Най-вече оттам, че те имали правилен възглед за живота, съзнавали и изповядвали, че хората са само чужденци и пришълци на земята и че тяхното истинско отечество е на небесата (Евр. 11:14–16).
Ах, как би се изменил към по-добро нашият живот, братя, ако ние твърдо бихме помнили тази проста и общоизвестна в християнството истина. А те я помнили и се ръководели от нея в своята дейност!
Ние сме чужденци и пришълци на земята, нашето отечество е на небесата – съвсем понятно е защо ни е необходима вярата. Страната, в която ние се озоваваме след самото си рождение като пришълци, е страна неизвестна нам. Пътищата, по които сме длъжни да извършваме своето странстване към небето са също пътища неизвестни. Накрая и страната, към която трябва да се стремим, страната на вечността, е още по-непозната за човека.
Нужно е някой да ни даде верни сведения за тази и за другата страна и да ни посочи пътя, водещ право към небесното отечество. Нужен ни е знаещ и благонадежден водач, на когото бихме могли изцяло да се доверим. И ето, сам Господ Бог ни е дал всички необходими за нас сведения в Своето свръхестествено откровение. Сам Господ Бог ни е дарувал такъв надежден пътеводител в лицето на Светата православна църква, щото тя под Неговото невидимо ръководство да ни изяснява истините на откровението, да ни преподава благодатни сили за подкрепа по пътя и да ни предпазва от всякакви отклонения и заблуди. И за нас, чужденците на земята, остава само да вярваме с цялото си сърце и душа в истините на Божественото откровение и да се предадем изцяло с детско доверие на светата Църква, нашата духовна майка и ръководителка към вечния живот.
Ние сме чужденци и пришълци на земята, нашето отечество е на небесата – понятно е защо ни е необходимо благочестието. Чужденците не бива да се бавят по пътя и да се привързват към определени места. Напротив, те трябва да вървят все напред и напред, за да достигнат желаната цел. Ние се спираме по пътя си към небето, привързваме се към земята, когато и с мисли, и с желания, и с чувства се въртим във вихъра на земната суета, когато се предаваме на светски удоволствия, привързваме се към земните блага и богатства, увличаме се от суетна слава и почести, с една дума – когато живеем порочно.
Можем да бъдем устремени напред по пътя към небето само тогава, когато нашият ум мисли "за небесното… а не за земното" (Кол. 3:2), когато нашето сърце се стреми към духовни и вечни блага, когато нашата душа се възвишава над плътта и възхожда от една степен на нравствено съвършенство към друга по лествицата на добродетелите, водеща към Бога. Кой от нас след всичко това, ако той наистина желае да достигне небесното отечество, не ще осъзнае напълно обязаността да разпънеш "плътта си със страстите и похотите" (Гал. 5:24), да умъртвиш "земните си членове" (Кол. 3:5) и да се подвизаваш в благочестието (1 Тим. 4:8)? Амин."
Митрополит Макарий Булгаков
В рубриката "Съвременна Библия" – около двата големи християнски празника Рождество и Възкресение Христово, винаги текат много тематично свързани научно-образователни продукции. Изводът от тях винаги е един и същ – християнството е нищо повече от културно-религиозен феномен; Христос е чудесна личност, но не е Божий Син; битието е определило съзнанието на апостолите; Библията е сборник с текстове, написани от много и предимно неизвестни автори. Много и предимно неизвестни са и нейните редактори. Готов ли си да се довериш на науката в тези научно-образователни продукции? Аз - не!
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..
Жители на Видин сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички. Хората казват, че вече дори..
Актьорът Васил Вачев е роден на 14 юни 1925 г. в монтанското село Стубел , но целият му професионален път преминава във врачанския театър , където изиграва над 70 роли . Участва в 25 игрални филма, две филмови копродукции и един телевизионен сериал. За кариерата на Васил Вачев , както и за житейския му път, ни разказва Милена Стефанова..
Както съобщихме преди дни, видинското село Каленик ще се сдобие с ново артистично лице по време на празниците. Това вече е факт благодарение на вдъхновяваща инициатива на местното читалище и една млада и талантлива художничка - Яна Иванова, която преобрази знакови обществени пространства в населеното място. Проектът, носещ името "Заедно в..
Днешният музикален час ще е посветен на една от най-големите легенди на музикалната сцена – Шърли Беси - изключителна певица, чиято кариера продължава повече от 70 години! Родена в Уелс, Шърли Беси завладя света с уникалния си, мощен глас и с характерния си стил. От първите ѝстъпкинасценатапрез 50-тегодинидонезабравимитепесниза филмите за..
"Неделник" е тук! Срещите на випуска са вълнуващи. Да видиш своите съученици след 10, 20, 30,40 и повече години е изживяване - променени, с различни житейски пътища и съдби. Какво е преживяването и емоцията от такива срещи ще разберем от днешните ни гости Веселин Станков , който е организатор на срещата на випуск 1980 година на..
Втората неделя след Пасха - Томина , е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома. "Тъй решително повярвал Тома във Възкресението на Господа от мъртвите, когато попипал раните на Неговите ръце и раната в пречистите Му ребра: "Господ мой и Бог мой!" , тоест, Ти Си Този, Който със силата на Своето..