Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди Рождество Христово, нека изпълним сърцата си с вяра в Бога

Неделята, в която се намираме днес е Неделя пред Рождество Христово, в която се подготвяме за празника Рождество Христово.

"Всички тия умряха с вяра, без да получат обещанията, а само отдалеч ги видяха и се увериха, приветствуваха ги и изповядаха, че са чужденци и пришълци на земята" (Евр. 11:13).

"Тъй говори апостолът за старозаветните праведници, които се удостоили да бъдат отци и предци по плът на нашия Господ Иисус Христос. Всички те живели преди Рождество Христово – едни десетки, други стотици, трети дори хиляди години – и всички те разполагали далеч не с тези средства за спасение, каквито имаме ние, живеещите след Рождеството на Христа.

А в същото време, как живели те? Сияели с такава вяра и благочестие, каквито рядко се срещат дори между нас, християните. Откъде идвало това? Най-вече оттам, че те имали правилен възглед за живота, съзнавали и изповядвали, че хората са само чужденци и пришълци на земята и че тяхното истинско отечество е на небесата (Евр. 11:14–16).

Ах, как би се изменил към по-добро нашият живот, братя, ако ние твърдо бихме помнили тази проста и общоизвестна в християнството истина. А те я помнили и се ръководели от нея в своята дейност!

Ние сме чужденци и пришълци на земята, нашето отечество е на небесата – съвсем понятно е защо ни е необходима вярата. Страната, в която ние се озоваваме след самото си рождение като пришълци, е страна неизвестна нам. Пътищата, по които сме длъжни да извършваме своето странстване към небето са също пътища неизвестни. Накрая и страната, към която трябва да се стремим, страната на вечността, е още по-непозната за човека.

Нужно е някой да ни даде верни сведения за тази и за другата страна и да ни посочи пътя, водещ право към небесното отечество. Нужен ни е знаещ и благонадежден водач, на когото бихме могли изцяло да се доверим. И ето, сам Господ Бог ни е дал всички необходими за нас сведения в Своето свръхестествено откровение. Сам Господ Бог ни е дарувал такъв надежден пътеводител в лицето на Светата православна църква, щото тя под Неговото невидимо ръководство да ни изяснява истините на откровението, да ни преподава благодатни сили за подкрепа по пътя и да ни предпазва от всякакви отклонения и заблуди. И за нас, чужденците на земята, остава само да вярваме с цялото си сърце и душа в истините на Божественото откровение и да се предадем изцяло с детско доверие на светата Църква, нашата духовна майка и ръководителка към вечния живот.

Ние сме чужденци и пришълци на земята, нашето отечество е на небесата – понятно е защо ни е необходимо благочестието. Чужденците не бива да се бавят по пътя и да се привързват към определени места. Напротив, те трябва да вървят все напред и напред, за да достигнат желаната цел. Ние се спираме по пътя си към небето, привързваме се към земята, когато и с мисли, и с желания, и с чувства се въртим във вихъра на земната суета, когато се предаваме на светски удоволствия, привързваме се към земните блага и богатства, увличаме се от суетна слава и почести, с една дума – когато живеем порочно.

Можем да бъдем устремени напред по пътя към небето само тогава, когато нашият ум мисли "за небесното… а не за земното" (Кол. 3:2), когато нашето сърце се стреми към духовни и вечни блага, когато нашата душа се възвишава над плътта и възхожда от една степен на нравствено съвършенство към друга по лествицата на добродетелите, водеща към Бога. Кой от нас след всичко това, ако той наистина желае да достигне небесното отечество, не ще осъзнае напълно обязаността да разпънеш "плътта си със страстите и похотите" (Гал. 5:24), да умъртвиш "земните си членове" (Кол. 3:5) и да се подвизаваш в благочестието (1 Тим. 4:8)? Амин."

Митрополит Макарий Булгаков

В рубриката "Съвременна Библия" – около двата големи християнски празника Рождество и Възкресение Христово, винаги текат много тематично свързани научно-образователни продукции. Изводът от тях винаги е един и същ – християнството е нищо повече от културно-религиозен феномен; Христос е чудесна личност, но не е Божий Син; битието е определило съзнанието на апостолите; Библията е сборник с текстове, написани от много и предимно неизвестни автори. Много и предимно неизвестни са и нейните редактори. Готов ли си да се довериш на науката в тези научно-образователни продукции? Аз -  не!

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40

Консумацията на сокове и здравето на детските зъби

Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки.  "За децата, особено..

публикувано на 20.05.25 в 14:14

Кога ще са готови терасите на плажа край крепостта Баба Вида

Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида?  Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..

публикувано на 20.05.25 в 14:00

Видински ученици с престижни награди за изпълнения в онлайн конкурс

Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в  Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика.   Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..

публикувано на 20.05.25 в 13:05

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33