Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на Независимостта в контекста на съвременните политически събития

Стефан Дечев
Снимка: Ани Петрова

На 22 септември 2021  година ще отбележим 113 години от обявяването на Независимостта на България. 

"Нормално е да хвърлим мост върху текущата политика. Още повече, че ние се  намираме в година, в която ни предстои за трети път да отидем на парламентарни избори  заедно с президентски. Зависима или независима, по-малко зависима или независима, отговорът на този въпрос не може да бъде еднозначен. От една страна България е член на Европейския  съюз, а също така е член  на НАТО, съответно на едната организация от 2007, а на другата от 2004  и това членство влече след себе си някакви конкретни ангажименти. Но от друга страна и едното, и другото беше резултат от политически избор на българската политическа класа, която политическа класа взема тези избори и тези външнополитически решения, след като е избрана от българския избирател на редовни парламентарни избори. От друга страни ние виждаме, че продължаваме да бъдем един особен член на Европейския съюз и сме независими както по отношение прилагането на върховенството на закона, така и за високите нива на корупция, независими сме и по отношение на ниските нива на ваксинация в страната“, каза за БНР доц. Стефан Дечев, преподавател в Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград и Софийския университет "Свети Климент Охридски". 

Денят на Съединението на 6 септември и Денят на Независимостта на 22 септември са официални празници от 1998 година.

Той припомни, че дълги години двата исторически празника не са  имала същата тежест в официалния календар, каквато имат след 1998 година.

„Причините са за това в някакъв смисъл са доста прозаични, защото 6 септември освен ден на Съединението е ден, в който политически дейци в Източна Румелия са били свалени от власт и са понесли в десетилетието след това политически последици от това, че са били свалени от власт", допълни в предаването "Нещо повече".

Доц.  Стефан Дечев е завършил история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Специализирал е в Амстердамския университет и Централноевропейския университет в Будапеща. Бил е гост-преподавател в Университета Комплутенсе в Мадрид и Университета в Грац.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30