Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европа без двигатели с вътрешно горене - отговор на войната или на зелените мечти

Снимка: EPA/BGNES

Европейският съюз ще забрани регистрацията на автомобили с вътрешно горене (бензин и дизел) от 2035 година, по информация на Ройтерс.

Какво означава това за вносителите на автомобили?

"Не очакваме спад на търсенето на автомобили втора ръка, които са на бензин и дизел. Изобщо не очакваме никаква промяна". Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Христо Христов, председател на Асоциацията на вносителите на автомобили:

"Забраната за регистрация на автомобили с двигатели с вътрешно горене е възможно да се случи чак през 2035 година и към сегашния вариант на предлагане засяга само регистрация на тези автомобили след тази дата. Проблемът на България е мръсният въздух, който идва от много замърсители. Каквито и мерки да предприеме Европейският съюз, те в България са неефективни".

"Делът на продаваните електрически автомобили се повишава бавно, но следва една възходяща тенденция. Около 7% е в момента пазарният дял, като хибридните държат около 20% пазарен дял", отбеляза пред БНР Райчо Игнатов, директор продажби на една от големите автомобилни компании:

"Статистиката показва, че от началото на годината до края на месец април се запазва тенденцията 46% да е делът на продаваните бензинови двигатели, около 23-24% е делът на продаваните дизелови двигатели. Има и около 6% на други, които са газ, пропан-бутан и така нататък. Виждаме и наблюдаваме една положителна тенденция специално при електрическите автомобили през последните месеци".


"Електрическата мобилност е система и резултатите от нея могат да бъдат положителни, само ако се подхожда системно", обясни Илия Левков, председател на Индустриален клъстер електромобили:

"У нас не се подхожда системно. Това е драмата в България, защото ние през едни такива опорни точки като - българинът е беден, България е бедна държава, продължаваме да караме барутниците, тези, които бълват отвратителни пушеци и емисии, плащаме много за тяхната поддръжка, а освен това плащаме и с нашето здраве, със здравето на децата ни. Ако погледнем през тази гледна точка, всички други причини, които могат да бъдат оборени много елементарно и много бързо са нищожни. Българинът не е беден, защото толкова много евтини автомобили има, че това потвърждава израза "Не съм толкова богат, за да си купувам евтини неща“, защото купувайки евтини неща, ние плащаме високата им поддръжка и лекарства, за да се лекуваме от тези "евтини автомобили“.

Цялото интервю с Христо Христов, Илия Левков и Райчо Игнатов можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51