Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой се грижи за децата на гурбетчиите

Снимка: Радио ВИДИН

Общо децата у нас са 1 191 221. Тези, които са оставени от работещи зад граница майки и бащи, са 267 753, сочи изследване на фондация "Партньори - България". Най-много, оказва се, са в Източните Родопи и Северозападна България. Често отпадат от училище, защото никой не ги контролира дали си учат уроците. Кой се грижи за такива деца и каква е тенденцията в училищата от Северозапада- такава проверка правим в "Посоките на делника".  

Родителите на около 40% от учениците от Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев"- Видин работят в  чужбина. В половината от случаите на гурбет са и двамата родители. Директорът на учебното заведение и областен координатор на Синдиката на българските учители във Видин Евлогия Манджукова коментира, че Видинска област като цяло е изключително засегната от това. По-големите деца обикновено са оставяни без всякакъв надзор, а когато са по-малки- на грижите на баби и дядовци. В тези случаи санкциите не трябва да са за детето, но трябва да се намери формулата те да се поемат или от институциите, от които това зависи, или от родителите.

"Едно дете, оставено без надзор, няма как да контролира себе си и да се самовъзпитава. Нерядко такива деца са склонни да проявяват и агресия, защото никой не иска да се чувства изоставен. Знаете ли какво е един 16-годишен младеж да казва, че парите не го интересуват, иска единствено майка си и баща си. Детето е като цвете, което не може да расте, обкръжено от бурени. Цялата отговорност за такива деца трябва да бъде вменена на родителите"- каза пред Стефка Павлова Евлогия Манджукова.  

Потърсихме мнението на още един учител за това сблъсква ли се с проблема в работата си:
 
Снимка"Често срещано явление във Видин е единият родител да го няма, защото работи зад граница. Чувам от децата, че ги отглеждат баби и дядовци. Искаме в нашето общество да имаме възпитани и ограмотени деца, но това не е възможно, когато ги гледат възрастните и не защото нямат нужната култура, а защото разликата в поколенията и разбиранията е фрапираща"- казва Кирил Василев, преподавател по музика в СОУ "СВ. Св. Кирил и Методий" във Видин.

Гурбетчийството не е белег само на новите времена. Все повече двойки предприемат тази крачка, за да осигурят препитанието на децата си. Или се разделят, в името на парите, които биха спечелили зад граница. Да, но с цената на какво- живот, далече от най-любимите си същества, и празници, прекарани пред екранния образ на детското личице от компютъра. А децата стоически понасят раздялата с мисълта, че просто няма начин.

Инес е в шести клас. Нейната майка е в Германия. Деси е втори клас, баща й пък е в Германия. И двете деца по своему се справят- с мъдрост и примирение са приели, че ще растат с един родител. Ученички са в ОУ "Н. Й. Вапцаров" в Берковица. Петя Генова се срещна с тях.   

"Чуваме се с татко по телефона и скайп. Липсва ми много, радва се, когато имам отлични оценки. Пожелавам му да е здрав и да си идва по-скоро... Макар че мама е в чужбина, татко полага усилия да се грижи за нас със сестра ми и се справя. Мама ни казва, че много ни обича, а като получаваме хубави оценки ни купуват разни неща..."- казват децата.

"Има и деца, които живеят само с възрастните си баби и дядовци. Често идват с мръсни дрехи, неподготвени, без тетрадки и химикалки, в моя клас има няколко такива ученици, отразява се на емоционалния им статус. Възрастните баби и дядовци не мислят за всичко и не знаят от какво имат нужда децата"
- казва и учителка от началния курс в училището.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28