Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой се грижи за децата на гурбетчиите

Снимка: Радио ВИДИН

Общо децата у нас са 1 191 221. Тези, които са оставени от работещи зад граница майки и бащи, са 267 753, сочи изследване на фондация "Партньори - България". Най-много, оказва се, са в Източните Родопи и Северозападна България. Често отпадат от училище, защото никой не ги контролира дали си учат уроците. Кой се грижи за такива деца и каква е тенденцията в училищата от Северозапада- такава проверка правим в "Посоките на делника".  

Родителите на около 40% от учениците от Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев"- Видин работят в  чужбина. В половината от случаите на гурбет са и двамата родители. Директорът на учебното заведение и областен координатор на Синдиката на българските учители във Видин Евлогия Манджукова коментира, че Видинска област като цяло е изключително засегната от това. По-големите деца обикновено са оставяни без всякакъв надзор, а когато са по-малки- на грижите на баби и дядовци. В тези случаи санкциите не трябва да са за детето, но трябва да се намери формулата те да се поемат или от институциите, от които това зависи, или от родителите.

"Едно дете, оставено без надзор, няма как да контролира себе си и да се самовъзпитава. Нерядко такива деца са склонни да проявяват и агресия, защото никой не иска да се чувства изоставен. Знаете ли какво е един 16-годишен младеж да казва, че парите не го интересуват, иска единствено майка си и баща си. Детето е като цвете, което не може да расте, обкръжено от бурени. Цялата отговорност за такива деца трябва да бъде вменена на родителите"- каза пред Стефка Павлова Евлогия Манджукова.  

Потърсихме мнението на още един учител за това сблъсква ли се с проблема в работата си:
 
Снимка"Често срещано явление във Видин е единият родител да го няма, защото работи зад граница. Чувам от децата, че ги отглеждат баби и дядовци. Искаме в нашето общество да имаме възпитани и ограмотени деца, но това не е възможно, когато ги гледат възрастните и не защото нямат нужната култура, а защото разликата в поколенията и разбиранията е фрапираща"- казва Кирил Василев, преподавател по музика в СОУ "СВ. Св. Кирил и Методий" във Видин.

Гурбетчийството не е белег само на новите времена. Все повече двойки предприемат тази крачка, за да осигурят препитанието на децата си. Или се разделят, в името на парите, които биха спечелили зад граница. Да, но с цената на какво- живот, далече от най-любимите си същества, и празници, прекарани пред екранния образ на детското личице от компютъра. А децата стоически понасят раздялата с мисълта, че просто няма начин.

Инес е в шести клас. Нейната майка е в Германия. Деси е втори клас, баща й пък е в Германия. И двете деца по своему се справят- с мъдрост и примирение са приели, че ще растат с един родител. Ученички са в ОУ "Н. Й. Вапцаров" в Берковица. Петя Генова се срещна с тях.   

"Чуваме се с татко по телефона и скайп. Липсва ми много, радва се, когато имам отлични оценки. Пожелавам му да е здрав и да си идва по-скоро... Макар че мама е в чужбина, татко полага усилия да се грижи за нас със сестра ми и се справя. Мама ни казва, че много ни обича, а като получаваме хубави оценки ни купуват разни неща..."- казват децата.

"Има и деца, които живеят само с възрастните си баби и дядовци. Често идват с мръсни дрехи, неподготвени, без тетрадки и химикалки, в моя клас има няколко такива ученици, отразява се на емоционалния им статус. Възрастните баби и дядовци не мислят за всичко и не знаят от какво имат нужда децата"
- казва и учителка от началния курс в училището.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00