Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическата 2016-а и ползите за Северозапада

Снимка: Колаж Радио ВИДИН
След ваканцията, от тази седмица депутатите се връщате в пленарната зала. А каква ще е политическата 2016-а и ще има ли ползи за Северозапада- гледната точка в "Посоките на делника" е на народни представители и общественици от Северозападния край.

"Ако не мога да направя нищо за нашия край, то защо е нужно да се подкрепя правителството. Щом се налага да има препотвърждаване на коалиционното споразумение за управление между ГЕРБ и РБ, значи нещо от договореното преди година се е забавило, а друго е поело в посока извън договореностите ни. Предложенията ми в декларацията е да се включи финансово обезпечаване за дейности още през 2016 г. по целенасочената програма за съживяване на Северозападна България, каквото не е предвидено в бюджета за тази година досега. В сферата на образованието настоявам за промени в Закона за професионалното образование, които да разпишат ясно възможност за създаване на държавни професионални колежи. Амбицията ми е след приемане на законова рамка и съответно финансиране, пилотен професионален колеж да отвори врати и в Монтана. Ще се борим за Северозапада, това е моя лична кауза, както и на колегите народни представители, независимо от цвета на нашите партии или коалиции", заяви депутатът Борислав Великов от Реформаторския блок, от Монтанския регион.

Според Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика, "има едно системно, хронично неглижиране на Северозападния район от страна на централната власт. Единствената, общо взето, голяма инвестиция в последните 25 години в Северозапада е Дунав мост 2, но пък виждате каква е инфраструктурата до там. Отделно има опасност за поредна година Северозападът да изпадне от фокуса на вниманието на централната власт и по този начин да се затвърди огромното неравенство, което се е оформило между Югозападния район за планиране и Северозападния. Очаквам през тази година да не се случи нищо различно от това, което се случи през 2015-а, а то е почти нищо."

"Няколко са болните проблеми за Видинска област, единият от които е инфраструктурата. Надявам се сега и то по една процедура, която гарантира, че ще се започне работата, т.нар. квилинг инженеринг, т.е. без да е готов проектът, да се работи проектиране и изпълнение на двете най-тежки части в маршрута на Е-79 - Видин-Монтана и Мездра-Ботевград. Другото което е, с министърката на туризма Ангелкова имаме няколко проекта, които се надявам да приключим тази година и да стартираме, включително и във Видин - "Баба Вида" и "Конака". С министърката на земеделието Деси Танева вече сме говорили, земеделието в нашия регион да го направим модерно и печелившо. Моята идея и на кметовете от региона е да направим така, че да имаме преработвателни предприятия за рибни продукти и борса, и преработвателно предприятие във Видин за зеленчуци и плодове. Надявам се и до края на месеца министърът на здравеопазването Москов да дойде и да открием отделението по инвазивна кардиология във видинската болница. Имаме идея и да продължим да работим за филиал на висше учебно заведение. Няколко неща бихме искали да направим на мястото на Свободната безмитна зона- да открием няколко десетки или стотици работни места. Това са ни перспективите за тази година", съобщи народният представител Владимир Тошев от ГЕРБ, от Видинския регион.

И новата 2016 год. ще е продължение на станалото през 2015 год. и вероятно процесите ще се задълбочат, други пък ще утихнат, а някои ще ги забравим. Жоро Александров се срещна и разговаря с народния представител Красимир Богданов от Патриотичния фронт, от Врачанския регион. По думите му "не е изключено да има избори 2 в 1, всъщност непрогнозируема е ситуацията, единствено в ръцете на управляващата партия и на министър председателя е това решение. Без съмнение, ако прецени Борисов да се кандидатира за президент на републиката, тогава почти съм сигурен, че ще има предсрочни избори- парламентарни заедно с президентските. От друга страна, ако заявяваното многократно от него мнение и позиция, че няма да се кандидатира за президент не се осъществи, тогава смятам, че е възможно правителството и парламентът да изкарат пълния си мандат. Като човек, който отдавна се занимава с политика имах надеждата, че Северозападът наистина ще бъде приоритет на това управление. Като че ли първоначалният ентусиазъм, който всички имахме за подобряване на ситуацията, постепенно започва да се изпарява и лично аз не съм вече чак толкова голям оптимист, че нещата ще се случат по начина, по който ние искаме да се случат."

Още по темата за политическата 2016-а и ползите за Северозапада чуйте в звуковия файл.

А ние да си пожелаем стабилност и спокойствие, и дано 2016 год. е такава.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32