Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видински села са наплашени от бежанските групи

7
Мигрантска група в Раковица
Снимка: Иван Иванов

Все повече мигрантски групи залавя гранична полиция във Видинско. Само през изминалото денонощие на българо-сръбската граница са задържани 48 лица, а от началото на годината у нас са заловени над 27 000 незаконно влезли мигранти, сочат данните на МВР.

Идват незаконно в България през южната граница с Турция, каналджии ги превозват до вътрешността на страната и след това до границата със Сърбия, защото тяхната цел е Западна Европа. Преди няколко месеца обаче сръбските власти засилиха охраната на своята граница. Заради това трафикантите стоварват бежанските групи в покрайнините на граничните села, те тръгват към западната ни съседка, там военни и полицаи ги пресрещат и ги връщат обратно в България. Останали в безизходица, чужденците търсят храна, подслон и телефон от хората в най-близкото населено място.

"От два месеца доста от мигрантите се връщат обратно от Сърбия на българска територия. Най-често това става в селата Киреево, Раковица и Подгоре в нашата община. Слизат на групи от по 10-20 човека- дечица, млади хора и просто очакват някой да подаде сигнал, за да бъдат прибрани и извозени обратно в бежанските центрове. Имаме доста такива случаи- може би над 300 човека през последните два месеца, за които имам сведение. Масово случаи на бежанци имахме сега- на втория тур на изборите- в Раковица на два пъти и по същото време- в Киреево и на изхода на Подгоре имаше групи от по 20 човека. Местните хора се притесняват, защото са възрастни, често живеят сами и са близо до границата. За щастие до момента няма инциденти", обясни кметът на Община Макреш Иван Каменов, на чиято територия има няколко гранични села.

СнимкаСлучаите на мигрантски групи вече са ежедневие, твърдят жителите на видинското село Киреево, крайните къщи на което са само на около 130 метра от сръбската граница.

"Има ги много, вчера имаше десетина човека, налитат тук- в магазина. Страхуваме се. Една вечер идваха вкъщи, искат ядене. Чукат по прозорците и искат храна. Идват от към Сърбия, казват, че там ги бият и им взимат парите... Почти всеки ден идват- спират тук на центъра, търсят полиция, за да ги приберат. Много минават- денем, нощем, и все на групи- по десетина-петнайсет... Притесняваме се от тях, от болести, от зарази... От всякакви държави са- от Пакистан, Афганистан, Египет, дори от Непал имаше... Понякога влизат в магазина и си взимат храна без да плащат... Такова нашествие никога не е било, незнам как ще се оправяме", споделиха жени от Киреево.

"Положението е трагично- всеки ден има групи, минават стотици- имало е случаи и по над 50 човека наведнъж. Живея сама, веднъж в 1 часа през нощта дойдоха да чукат на вратата, като излязох- 40 души бяха, търсят храна, страшно си е- бяха в градината, в двора, на улицата, ако решат винаги ще разбият вратата. Вечер не смея да си светна крушката, защото те отиват там, където свети. Тук сме най-потърпевши.Преди седмица една жена е родила в полето, има и малки деца с тях. Онзи ден имаше човек, болен от краста. В Сърбия не ги пускат- стоят с автомати и ги връщат. Засега не са агресивни, да чукна на дърво, ама знае ли човек. Всички знаят местните, които се занимават с каналджийство, но никой нищо не прави, незная защо е така. Съчувстваме на бежанците, ама и за нас някой трябва да помисли. Всеки от тях иска да мине оттук и да отиде в Германия. И ние искаме, но не става по този начин", добави кметицата на село Киреево Маргарита Георгиева.

СнимкаМигрантската криза и заявлението на правителството, че ще бъдат разкрити още 6 бежански центъра в страната, предизвика реакция и в Северозапада. На вчерашното заседание на Общинския съвет във Видин общинският съветник Димитър Велков отправи актуално питане до кмета Огнян Ценков били ли са изискани скици и планове на общината за изграждане на бежански център и предвижда ли се да бъде изграден тук такъв лагер. От отговора стана ясно, че не се предвиждат подобни стъпки.

На питане на народния представител Филип Попов, министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова също заяви, че "съгласно приетите от правителството планове за действие при възникване на извънредна ситуация вседствие на увеличен миграционен натиск, не се предвижда изграждането на центрове за настаняването на лица, потърсили закрила от българската държава на територията на община Видин или на територията на друга община във Видинска област."

Във Враца Общинският съвет на заседанието си следващата седмица пък ще гласува дали да приеме декларация за недопускане на бежански лагери, центрове за настаняване, общежития и други организационни форми за настаняване на бежанци на територията на общината. Докладната e внесена от общинския съветник от ВМРО Марин Цветков. Целта на декларацията е да окаже превантивна роля пред държавните органи, както и да защити интересите и спокойствието на жителите на община Враца, обясни инициаторът за приемането на документа.

Още по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45