Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За днешното село Акациево или някогашното Раяновци

7
Снимка: Радио Видин
Днес гостуваме в едно село на около 7 км от Видин- Акациево. Макар близостта си до областния град, селото е с прогресивно намаляващо население. От над 300 души в 60-те години на миналия век, днес постоянните жители са около 50. Живеят скромно, препитават се от пенсиите и от продукцията от градинките. Нужни са спешни мерки, които да задържат хората на село, казват хората. И дават за пример добрата идея на малкото италианско градче Бормида, чието население се е стопило до 394 души, и ще плаща пари на всеки, който се съгласи да закупи или наеме къща.

"На село е хубаво, принципно. Като гледате тази разруха, кой ще дойде, пари трябват...", смятат местните.

Животните в Акациево са оскъдни, както и хората. Емблематичните за селото гъски се отглеждат и днес. Посрещнаха екипа на радио Видин на площада пред запустялото училище.

СнимкаКметски наместник на Акациево е Георги Ангелов. Показа ни улиците - 13 на брой. След което го попитахме- как тече животът там, и защо не се продават имоти.

"Питат за имоти, но много им се виждат парите, като за без пари искат. Масива къща, направена, 15 000 лева, много им се вижда. Аз им казвам, започнете вие от основи да я правите, тогава да видим колко ще ви излезе... Не е добре...
, казва кметът.

Единственият чужденец в Акациево е италианец, а за преводач служи местната магазинерка, която била на гурбет в чуждата държава, разказа още кметският наместник. Питаме- коя професия е по-трудна, тази да се грижиш за човешкото здраве, или да бъдеш отдушник на хорските проблеми, които в малкото село се знаят от всички. Питаме го, защото 20 години е бил фелдшер в селата Ботево и Симеоново.

"Когато бях фелдшер имаше закон- събота, неделя, там си денонощно в амбулаторията, там спиш, седели сме по 24 часа, после на повикване. Вдигнат те от сън и за дете. И дупки на уши сме пробивали. Сега отново се налага да помагам, освен с чиновническата работа, кръвно да премеря, инжекция да ударя. На мен това не ми пречи, важното е да помагам!"
, обяснява Георги Ангелов. За днешния живот в селото казва още, че хората се отчуждават все повече един от друг, и макар че са една шепа хора, е обичайно да се скарат и да не си говорят, когато се срещнат сутрин на магазина.

Преди много години, на няколко километра западно от Видин, имало запазена жилищна кула на турския чифликчия Тахир бег. Долният етаж бил изграден от камъни с бойници. Горният етаж служел за жилище на чифликчията. А най-отгоре била кулата-наблюдателница. Сега постройката е разрушена. В кулата в миналото често си играели децата на Акациево. Едно от тях било днешният кмет Георги Ангелов, който с желание разказва спомените си.

Марин Маринов"Кулата беше от моста надолу, с бойници, с гипсови орнаменти. Един миндер голям имаше, после дървени стълби до втория етаж, там всичко от гипс беше направено. Там, казват, бил грамофона на кадъната. Много красиво беше. Но по времето на тогавашния учител Желязков счупиха кулата. Имаше и турска воденица, после взета от д-р Косовски, рентгенолог. После фамилията му си взе имота, 160 дка."  


Най-старият жител на Акациево е 91- годишният дядо Марин Маринов. Помни с детайли миналото на селото и разказва за предишното име- Раяновци. Оказва се, че то идва от работата на раята през турско време:

"Това село е било от 15 къщи и сме били роби на бея, с 300 дка земя. Той викал, дошла раята, и тогава кръстили селото Раяновци. После смениха името на Акациево, да не се обърква пощата. Има Раяновци в Белоградчишко, затова."


Още за селото може да чуете в звуковия файл.

Снимките засне Светослав Цветанов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00