Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Незрящи ли сме за проблемите пред хората с увредено зрение?

Снимка: Йорданка Петрова

Недостъпна градска среда, липсата на професионална реализация, скъпото лечение са основните проблеми пред хората с намалено зрение.  Как се справят с ежедневните си нужди, защо е важна профилактиката и с какво помага съюзната организация на слепите на своите членове? Това е темата в "Посоките на делника".  

Петър Божидаров е представител на контролната комисия на Регионалния съюз на слепите в Монтана. 7 са териториалните организации към регионалната структура. Членовете са общо около 900. Съюзната организация предлага на членуващите не само помощ при осигуряването на лечение, но и социален живот, който хората с някакъв процент слепота трудно могат да водят сами, без помощта на близките си. Кои са проблемите пред хората със заболявания на очите, коментира Петър Божидаров:

"Във Видин секцията е от 300 души, в Монтана- 270, Кула- 230 и в Лом са 200. Има и по- малки- Бойчиновци, Берковица и Вълчедръм. Това е съставът. Центърът е в Монтана... Организираме безплатни прегледи и беседи... Правим екскурзии в страната и чужбина... Основни проблеми са достъпът до градската среда..."

Беседите на здравни теми, водени от различни специалисти са особено полезни за хората с очни проблеми. Последната такава среща беше организирана по повод месеца за борба с глаукомата. На нея присъстваха хора от различна възраст и с различни очни заболявания. Те споделят своите проблеми на такива срещи, а съюзната организация в някои случаи помага и съдейства, когато има нужда от операции.

"Аз съм претърпял операция благодарение на Съюза на слепите. Председателката много ми помогна... Аз съм с имплантирани лещи. Голямо е нещастието на хората с очни проблеми... Тротоарите са ужасни и трудно се придвижваме...", казват хората.

Намирането на работа, пресичането на улица, неравните тротоари, скъпите очни операции- това са проблеми, с които допълнително трябва да се справят незрящите, наред с тези ежедневни нужди, които имаме всички.

Профилактиката и навременното установяване на очните заболявания са много важни, защото медицината разполага с лечение - с медикаменти или оперативно. По- страшно е, когато заболяването е в напреднал стадий и за възстановяването на зрението не може да се направи нищо. Както е с глаукомата. Д-р Борислав Милчев съветва всеки над 40-годишна възраст да минава по- често на профилактични очни прегледи:

"Това е едно от социално най- значимите заболявания... Ако усетите някакъв очен проблем, потърсете специалист..."

Председател на териториалната организация на Съюза на слепите във Видин е Радославка Иванова. Това е една от организациите, които се борят с проблемите пред хората, загубили зрение- а проблемите са много- затруднено придвижване, скъпо лечение, професионалната реализация. Самата Радославка Иванова има глаукома. За себе си казва, че е приела този проблем с усмивка, често ѝ се случва да помага по най- различни начини на незрящи хора или с очни проблеми:

"...Случвало ми се е аз да ги водя на операция, защото няма кой да ги заведе... Трябва по от рано да се правят медицински консултации..."


В момента в Съюза на слепите във Видин се приемат молби за отпускане на парична помощ за придружител- в размер на 50 лева годишно. Болшинството от хората в обществото не виждат проблемите на слепите, които са в пъти по- големи от тези на зрящите.

Мартина Маринова е главен инструктор в училището на фондация "Очи на четири лапи"- обучение на кучета за водачи на слепи. Тя коментира как може един незрящ да получи куче:

"Всеки на възраст от 18 до 65 години може да се свърже с нас и да дойде на интервю. На това интервю освен психо-моторния профил, който ще снемем, ще направим и тест за мобилността на човека в голямо и малко пространство. По този начин преценяваме дали за съответния кандидат е безопасно да се движи с куче водач... Важното е да има съвпадение на профилите на незрящия и кучето водач..."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55