Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незрящи ли сме за проблемите пред хората с увредено зрение?

Снимка: Йорданка Петрова

Недостъпна градска среда, липсата на професионална реализация, скъпото лечение са основните проблеми пред хората с намалено зрение.  Как се справят с ежедневните си нужди, защо е важна профилактиката и с какво помага съюзната организация на слепите на своите членове? Това е темата в "Посоките на делника".  

Петър Божидаров е представител на контролната комисия на Регионалния съюз на слепите в Монтана. 7 са териториалните организации към регионалната структура. Членовете са общо около 900. Съюзната организация предлага на членуващите не само помощ при осигуряването на лечение, но и социален живот, който хората с някакъв процент слепота трудно могат да водят сами, без помощта на близките си. Кои са проблемите пред хората със заболявания на очите, коментира Петър Божидаров:

"Във Видин секцията е от 300 души, в Монтана- 270, Кула- 230 и в Лом са 200. Има и по- малки- Бойчиновци, Берковица и Вълчедръм. Това е съставът. Центърът е в Монтана... Организираме безплатни прегледи и беседи... Правим екскурзии в страната и чужбина... Основни проблеми са достъпът до градската среда..."

Беседите на здравни теми, водени от различни специалисти са особено полезни за хората с очни проблеми. Последната такава среща беше организирана по повод месеца за борба с глаукомата. На нея присъстваха хора от различна възраст и с различни очни заболявания. Те споделят своите проблеми на такива срещи, а съюзната организация в някои случаи помага и съдейства, когато има нужда от операции.

"Аз съм претърпял операция благодарение на Съюза на слепите. Председателката много ми помогна... Аз съм с имплантирани лещи. Голямо е нещастието на хората с очни проблеми... Тротоарите са ужасни и трудно се придвижваме...", казват хората.

Намирането на работа, пресичането на улица, неравните тротоари, скъпите очни операции- това са проблеми, с които допълнително трябва да се справят незрящите, наред с тези ежедневни нужди, които имаме всички.

Профилактиката и навременното установяване на очните заболявания са много важни, защото медицината разполага с лечение - с медикаменти или оперативно. По- страшно е, когато заболяването е в напреднал стадий и за възстановяването на зрението не може да се направи нищо. Както е с глаукомата. Д-р Борислав Милчев съветва всеки над 40-годишна възраст да минава по- често на профилактични очни прегледи:

"Това е едно от социално най- значимите заболявания... Ако усетите някакъв очен проблем, потърсете специалист..."

Председател на териториалната организация на Съюза на слепите във Видин е Радославка Иванова. Това е една от организациите, които се борят с проблемите пред хората, загубили зрение- а проблемите са много- затруднено придвижване, скъпо лечение, професионалната реализация. Самата Радославка Иванова има глаукома. За себе си казва, че е приела този проблем с усмивка, често ѝ се случва да помага по най- различни начини на незрящи хора или с очни проблеми:

"...Случвало ми се е аз да ги водя на операция, защото няма кой да ги заведе... Трябва по от рано да се правят медицински консултации..."


В момента в Съюза на слепите във Видин се приемат молби за отпускане на парична помощ за придружител- в размер на 50 лева годишно. Болшинството от хората в обществото не виждат проблемите на слепите, които са в пъти по- големи от тези на зрящите.

Мартина Маринова е главен инструктор в училището на фондация "Очи на четири лапи"- обучение на кучета за водачи на слепи. Тя коментира как може един незрящ да получи куче:

"Всеки на възраст от 18 до 65 години може да се свърже с нас и да дойде на интервю. На това интервю освен психо-моторния профил, който ще снемем, ще направим и тест за мобилността на човека в голямо и малко пространство. По този начин преценяваме дали за съответния кандидат е безопасно да се движи с куче водач... Важното е да има съвпадение на профилите на незрящия и кучето водач..."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45