Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметна плоча на загиналите във войните искат да поставят в Ивановци

7
Снимка: Радио Видин


Село Ивановци, Видинско, е основано от изселници от западните покрайнини, от село Червена ябълка, Пиротско. Преди 50 години е наброявало 700 души. Днес има около 60-тина души, предимно възрастни хора. Обичайното ежедневие тук е срещата на приказка рано сутрин пред селския магазин, който е със строго фиксирано работно време- от 8 до 10 сутринта. Тук е сборното място на "будното общество", както ни ги представиха, или по-скоро тези, които редовно се срещат, за да обменят добра дума, клюки и рецепта за лютеница.

"Това е сборното място сутрин, пред магазина, да се видим, кой каква лютеница е направил. Всяка сутрин е това ежедневие и еднообразие, до 10 часа, следобед пак по някое време. Останали сме 20 мъже и 40 жени, ама колко сме мъже и жени е отделен въпрос"
, иронизираха старостта си хората.  

Снимка"Селото някога беше много добро, преди промените"
, спомня си най-възрастният жител, 95-годишният Ангел Стойков, който само преди два дни започна да трупа дни в 96-та си годишнина. Хората си отидоха, казва дядо Ангел.

"Бяхме 700-800 души, сега една шепа хора. Моите потомци искат да ме вземат при тях, в София. Казвам им, "само това не", онзи живот за мен не е интересен, всичко е чуждо, всеки си гледа своя интерес. А тук, свикнал съм с работата, най-добре си е на село", казва възрастният човек.

Елена Еленкова е живяла 20 години в града. Казва, че животът в Ивановци повече й харесва от градския бит.

"Какво да правя в града, да стоя на терасата ли? След пенсия веднага дойдох тук, боря се сама с живота, градина имам, котка и куче, които са ми компания. Много е спокойно тук", казва жената.

СнимкаЗвездан Николов разказва за селището, което има млада история. Това, което не харесва в живота днес е беднотията, която озлобява хората, които са принудени да се лишават от елементарни неща.

"Липсва здрава връзка между централната и местната власт, заради което страдат обикновените хора. Те, горе, даже и не знаят, че селата съществуват. Иначе всички са трудолюбиви хора, но проблемите в страната се отнасят и за нас. Обезлюдяване, застаряване, няма нито едно младо семейство, деца и бебета няма. Идват само ваканциите, или почивните дни. И тук се шири бедността, която е характерна за цялата страна", казва той.

Пенка Велкова е била някога учителка в училището в Ивановци, отдавна затворило врати и рушащо се сега. "Съсипаха се селата", казва и тя, и допълва, че ги няма младите хора, които дават живота на едно място.

СнимкаКметът на Ивановци Борислав Филипов разказва за усилията му поне малко да промени облика на селото. Използват се всички възможности, включително и проектите към общината по "Местни инициативи", благодарение на които поставили две беседки на центъра. Сега предстои облагородяване на пространството около кметската сграда.

В Ивановци е сформиран инициативен комитет като каузата им е да съберат средства за паметна плоча на загиналите във войните хора от селото, разказва още кметът Борислав Филипов.

"Сформирахме инициативен комитет, преди това проведохме общоселско събрание, на което запознахме хората с идеята. Искаме на центъра да издигнем паметна плоча на загиналите войници и герои. Ще изпишем имената им със званията и мястото на сражението, където са загинали. Имаме данни в архива за 13 загинали местни хора, но ще пратим човек до Военно-историческия музей във Велико Търново, защото знаем, че са 15 души загиналите, та оттам да вземем информацията. Надяваме се да открием паметната плоча догодина на 24 май. Мислим, че ще излезе около 4000 лева, като една строителна фирма ще ни помогне с работата"
, обясни кметът.

Питаме кмета на село Ивановци, ще има ли ремонт на улици този сезон. По думите му, обещани са им средства за изкърпване на най-компрометираните участъци.

Още за село Ивановци може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32