Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметна плоча на загиналите във войните искат да поставят в Ивановци

7
Снимка: Радио Видин


Село Ивановци, Видинско, е основано от изселници от западните покрайнини, от село Червена ябълка, Пиротско. Преди 50 години е наброявало 700 души. Днес има около 60-тина души, предимно възрастни хора. Обичайното ежедневие тук е срещата на приказка рано сутрин пред селския магазин, който е със строго фиксирано работно време- от 8 до 10 сутринта. Тук е сборното място на "будното общество", както ни ги представиха, или по-скоро тези, които редовно се срещат, за да обменят добра дума, клюки и рецепта за лютеница.

"Това е сборното място сутрин, пред магазина, да се видим, кой каква лютеница е направил. Всяка сутрин е това ежедневие и еднообразие, до 10 часа, следобед пак по някое време. Останали сме 20 мъже и 40 жени, ама колко сме мъже и жени е отделен въпрос"
, иронизираха старостта си хората.  

Снимка"Селото някога беше много добро, преди промените"
, спомня си най-възрастният жител, 95-годишният Ангел Стойков, който само преди два дни започна да трупа дни в 96-та си годишнина. Хората си отидоха, казва дядо Ангел.

"Бяхме 700-800 души, сега една шепа хора. Моите потомци искат да ме вземат при тях, в София. Казвам им, "само това не", онзи живот за мен не е интересен, всичко е чуждо, всеки си гледа своя интерес. А тук, свикнал съм с работата, най-добре си е на село", казва възрастният човек.

Елена Еленкова е живяла 20 години в града. Казва, че животът в Ивановци повече й харесва от градския бит.

"Какво да правя в града, да стоя на терасата ли? След пенсия веднага дойдох тук, боря се сама с живота, градина имам, котка и куче, които са ми компания. Много е спокойно тук", казва жената.

СнимкаЗвездан Николов разказва за селището, което има млада история. Това, което не харесва в живота днес е беднотията, която озлобява хората, които са принудени да се лишават от елементарни неща.

"Липсва здрава връзка между централната и местната власт, заради което страдат обикновените хора. Те, горе, даже и не знаят, че селата съществуват. Иначе всички са трудолюбиви хора, но проблемите в страната се отнасят и за нас. Обезлюдяване, застаряване, няма нито едно младо семейство, деца и бебета няма. Идват само ваканциите, или почивните дни. И тук се шири бедността, която е характерна за цялата страна", казва той.

Пенка Велкова е била някога учителка в училището в Ивановци, отдавна затворило врати и рушащо се сега. "Съсипаха се селата", казва и тя, и допълва, че ги няма младите хора, които дават живота на едно място.

СнимкаКметът на Ивановци Борислав Филипов разказва за усилията му поне малко да промени облика на селото. Използват се всички възможности, включително и проектите към общината по "Местни инициативи", благодарение на които поставили две беседки на центъра. Сега предстои облагородяване на пространството около кметската сграда.

В Ивановци е сформиран инициативен комитет като каузата им е да съберат средства за паметна плоча на загиналите във войните хора от селото, разказва още кметът Борислав Филипов.

"Сформирахме инициативен комитет, преди това проведохме общоселско събрание, на което запознахме хората с идеята. Искаме на центъра да издигнем паметна плоча на загиналите войници и герои. Ще изпишем имената им със званията и мястото на сражението, където са загинали. Имаме данни в архива за 13 загинали местни хора, но ще пратим човек до Военно-историческия музей във Велико Търново, защото знаем, че са 15 души загиналите, та оттам да вземем информацията. Надяваме се да открием паметната плоча догодина на 24 май. Мислим, че ще излезе около 4000 лева, като една строителна фирма ще ни помогне с работата"
, обясни кметът.

Питаме кмета на село Ивановци, ще има ли ремонт на улици този сезон. По думите му, обещани са им средства за изкърпване на най-компрометираните участъци.

Още за село Ивановци може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45