Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Винарово пазят живи традициите, въпреки обезлюдването

6
Снимка: Славка Ванкова

В навечерието на Бъдни вечер и Коледа решихме да видим какво помнят и спазват от старите традиции жители на село Винарово, община Ново село. Разговорът се завърта около това- какво крепи хората в тези трудни времена, ще им стигнат ли доходите за подобаваща трапеза по празниците, с кого ще ги прекарат и с какви чувства изпращат 2019 година.


Ние сме родолюбиво население и като такива сме успели да запазим и съхраним традициите и всичко онова, което са създали нашите предци, обясни жена от селото, тръгнала към пощенския клон за пенсията си, където вече се бе извила дълга опашка.

"Ние сме само двамата със съпруга ми, защото децата са по София. Празник е винаги, когато си дойдат. За Бъдни вечер и тази година ще приготвим постни ястия, обикновено в нашия дом те са девет на брой. Пълня чушки с боб, лозови сарми с ориз, картофена салата, ошав и ашуре. Задължително правя и тиквеник- така съм запомнила, че се прави на този ден от майка и баба. На другия ден сутринта при нас има обичай да се раздава за мъртвите. Такава е традицията и всички в селото я спазват. 

На обяд печем месце, наденица, ако си имал прасе, но ние нашите ги изклахме още през лятото в най-голямата жега. За Коледа правим още сарми с месо, торта, сладки, купуваме и безалкохолно. Задължително на масата има и вино- нашият край е лозарски и няма как да седнем на масата без него. За нашето семейство тези дни са най-радостните вкъщи, защото тогава сме всички... Навремето празнувахме Коледа на седми януари- по стар стил. Първо за Нова година  дядо купуваше шпек салам, някоя кокошка или петле колеха. След това се стягахме за Коледа. Задължително ходехме коледари. Аз си спомням, че в нашата махала имаше много деца и по-големите вечно ни бутаха, че трябвало да минат  първи. Ходехме от къща на къща, а домакините ни даваха едни малки гевречета- кравайчета, както ги наричахме. Получавахме също орехи, ябълки и бучки захар, защото тогава нямаше шоколади... За Коледа няма да забравя как баба правеше една лютеница от смачкани варени картофи с праз лук и една запечена на печката люта чушка. Това беше едната манджа за Бъдни вечер и тя винаги я правеше в една голяма паница, от която си взимахме всички. А по това време вкъщи бяхме много хора и беше много весело. Сега с тъга си спомням за тези дни, защото днес ги няма тези веселии. Всеки увесил нос, всеки се замислил, безпаричие... Колко ми е пенсията? Ако нашите управници мислят, че с тези нашите пенсии тук ще успеем да издържим на стандарта, който ни налагат, жестоко се лъжат. Трябва да се замислят за живота на село, защото младите така тук няма да се задържат. То и без това повечето от тях избягаха по големите градове и в чужбина... Сега тук можеш да видиш повече хора, защото дават пенсиите. През останалото време обаче няма жив човек по улиците. Хората си отиват, а къщите опустяват...

За Бъдни вечер и Коледа винаги имаше богата трапеза. Имаше всичко- туршии, грозде, ябълки, тиква. Бъчвите бяха пълни с вино, не можехме да го изпием до другата година. Сега вече не е точно така, но виното ни пак е хубаво. Не случайно се наричаме село Винарово. Лозя в землището на селото има все още , но лошото е, че старите винени сортове се загубиха. Аз имах едно старо лозе от преди 150 години, останало още от прадядо ми. Аз го изсякох и то изкара наново... Като коледари имахме едни тояги, наречени колиндри. Правехме ги задължително от липа. Обикаляхме задължително нощта. Бабите тогава печаха едни колачета, които ги раздаваха на коледарите, които идваха да благославят къщата. Ние ги надявахме на колиндрите заедно със суджуците, които ни даваха и после ергените задължително ходехме в кръчмата и празнувахме. Печахме месото на въглища, руйно вино се пиеше. Вярно, това са само спомени от миналото, но ние не можем да ги забравим. Сега пак се събираме, но в пенсионерския клуб..."




Какво още си спомнят за празнуването на Бъдни вечер и Коледа в миналото и как празнуват днес във Винарово, какви са настроенията дни преди края на 2019 година и какви са плановете на кмета, Гинко Петров, за подобряване на живота на съселяните му- в звуковия файл.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23