Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономист: Диференцирано ДДС е добра антикризисна мярка, не бива обаче да се спира дотук

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Народното събрание прие окончателно 9 процента ДДС за ресторантьорски, кетъринг услуги, за книгите, бебешки храни, пелени и санитарни материали с приети текстове в Закона за изменение и допълнение на закона за данъка върху добавената стойност. Мярката ще е временна и ще обхваща периода от 1 юли тази година до 31 декември 2021 г. и се въвежда като антикризсна.

Според икономиста Румен Гълъбинов въвеждането на диференцирано ДДС, дори и само временно, е подходяща антикризисна мярка. България (заедно с Дания) е страната с най-малко диференциране на данъчната ставка. Във всички други страни-членки на ЕС се прилагат намалени ставки по различните категории стоки, което прави реалното облагане още по-ниско.
Румен Гълъбинов призова да не се спира до тук, а дискусията за диференцирано ДДС да продължи:

"Дискусията се отваря и за основните хранителни стоки в магазините. Практиката е много широка и много популярно е намаленото ДДС в другите европейски държави. В 2/3 от европейските страни има намалено ДДС, както за тези неща, за които го намалихме в България, така и за основните храни, лекарства, бутилирана вода. Има държави, в които намалено ДДС насърчава здравословния начин на живот от гледна точка на спорт и спортни дейности. Може да се продължи разговорът и за ДДС, което допълнително би стимулирало образованието, културата и науката. Сегашните намаления на ДДС в България са повече насочени към сферата на услугите, а не толкова към сферата на производството. Трябва да се продължи дискусията за намалено ДДС в самото произвеждане на различните продукти, например храни в суров вид, от земеделието и пр. Вдигането на прага за регистрация по ДДС е също ефективна антикризисна мярка, например от 50 хил. на 100 хил. лева. За тези под този праг да има патентен данък, който да остава в общините. По-ниско ДДС- по-малко злоупотреби. Повече патентен данък, повече приходи за общините."

Тепърва на България ѝ предстои масирано въвеждане на диференцирани ставки в ДДС. Това ще е полезно и за икономиката, и за гражданите, смята Румен Гълъбинов.

Дебатът за въвеждането на диференцирани ставки на ДДС в България не е от вчера. Според привържениците на идеята, това би довело до по-ниски цени на стоките от първа необходимост, стимулиране на потреблението и растеж на икономиката. Противниците на тази идея обаче смятат, че намаляването на този данък ще стимулира сивата икономика, ще затрудни облагането и в крайна сметка няма да се отрази позитивно нито на потребителите, нито на държавния бюджет. Против намаляването на ДДС се обяви и министърът на финансите Владислав Горанов. Ето какво каза за Радио Видин вицепремиерът Томислав Дончев:

"Според мен данъчната ни система е доказана в годините, добра и справедлива. Трябва да бъдат изягвани резки движения. Приемам, че като антикризисна мярка за ограничен период от време може да се работи с диференцирани ставки, но практиката в други държави е доказала, че дори и да имаме намалена ставка на ДДС от това обичайно не печели потребителят, цените не отиват надолу. Такава мярка може да бъде коментирана като помощ за бизнеса- за търговеца, за ресторантьора, както и редуцираната ставка на ДДС беше поискана от бранша. Тази данъчна система, с тези ставки работи повече от 20 години и в годините е доказала, че не товари гражданите и бизнеса и в същото време осигурява достатъчно средства държавата да провежда публични политики."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45