Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как приема обществото новите мерки и забрани, заради коронакризата

Снимка: Радио Видин

Сякаш неусетно, почти ежедневно ставаме свидетели на нови забрани и изисквания, свързани с разпространението на пандемията от COVID-19. Реакциите в социалните мрежи не се забавиха и голяма част от обществото открито продължава да показва, че няма доверие на стъпките, които управляващите и Националният оперативен щаб предприемат, за да ни предпазят от болестта. Собствениците на нощни заведени, бяха първите, които усетиха обръча на новите мерки и забрани, заради коронакризата. Със заповед на столичния кмет Йорданка Фандъкова бе забранена тяхната дейност за срок от две седмици, но впоследствие и други населени места в страната прибягнаха към тази мярка. Как това ще се отрази на дейността им- разговаряхме с Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията:

"На този етап няма огнища на заразата в заведенията, има огнища във всякакви други браншове, както се изброи и от сайта на РЗИ ... Няма как да затворим един цял бранш без абсолютно никакъв план за обезщетение на хората, които са заети в него. По този начин те затварят и бизнеса на охранителни фирми, на артисти, на певци, на танцьори, на доставчици, на вносители, производители и таксиметрови компании. Това е един огромен бизнес, който гравитира около нощните заведения."- подчерта Ричард Алибегов и допълни:

"В големите градове при първото затваряне някак се удържаха нещата, но сега просто ще стане страшно, тъй като първо знаем, че няма да е за 14 дена. Собствениците няма да издържат на този натиск. Служителите ни няма какво да правят, те не могат да отидат на борсата, не могат да ползват и помощи в момента, платените отпуски са си взели още първия път. Неплатен отпуск е хубаво, но няма пари- остават всички хора на улицата и не говорим само за персонала, а за всички онези, които изброих."

Станахме свидетели как през последните дни управляващи и представители на институции ни уверяваха, че няма да се стига до затварянето на търговски обекти, училища и културни прояви, и как в същото време се случва точно обратното, макар и поетапно в различните населени места. Общинският оперативен щаб в Мездра също въведе ограничителни мерки, с които до 30 ноември се преустановят посещенията след 22:00 часа в заведенията за хранене и развлечения. Как тази мярка ще се отрази на собствениците на заведения в железничарския град- разговаряхме с Ивайло Костов, собственик на заведение за хранене в Мездра:

"Трудно става за справяне, то почти не се справяме. Според мен това е много прибързано и не е уместно. По някакъв начин да се убедим, че този вирус е активен след 22.00 часа, е смешничко, като че ли. Засега удържаме положението, но четох някъде, че вероятността да се заразите от вируса в кръчмата е равна на това да се заразите, ако си проверявате пощенската кутия."- коментира ситуацията Ивайло Костов

Представителите на малкия и среден бизнес у нас също бяха едни от най- потърпевшите от наложените в началото на пандемията мерки за борба с коронавируса. Днес те отново са в позиция на изчакване на поредните заповеди и ограничения, свързани с тяхната дейност и заплахата от заразата. Разговаряхме с Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес в България:

"Колкото по- отговорни сме и спазваме мерките за собствена защита, както  и на близките си, на нашите клиенти, има по- голям шанс мерките да сработват и да не се стига до крайни варианти, каквито преживяхме през пролетта ... Това е едно състояние на амоук, в което хората престават да реагират и това веднага се чувства в нивото на потребление."- каза Елеонора Негулова

Хората на изкуството отново като, че ли са най- уязвими от промените в дневния ред на обществото, налагани заради пандемията от коронавируса. потърсихме директорът на видинския драматичен театър Дейвид Славчев. Какви са настроенията в институцията след поредното затягане на мерките?

"Естествено, че всички сме притеснени да не затворят и театрите. За нас би било ужасно, особено за видинския театър, защото ние не сме държавен театър, а сме друг вид театър и при нас са много важни нашите собствени приходи. Това означава да правим представления, а ако хората се страхуват да отидат на театър или ако ни затворят, ние няма да имаме никакви приходи ... Понеже следя и световните медии, колкото и тежко да стане по- късно от април надали ще продължи. Говори се, че въобще ще си отиде тази пандемия и тази зараза."- категоричен бе Дейвид Славчев.

Видинчани също коментираха затягането на мерките:

"Ще се справим ... Не виждам смисъл от затварянето на заведенията- хиляди протестиращи по площадите и няма коронавирус. вирус има и не трябва да го пренебрегваме, но не и с такива мерки. Унищожава се икономиката, наранява се психиката на учениците и особено на възрастните хора."- казаха видинчани.

С нова заповед на здравния министър проф. Костадин Ангелов от утре се затягат противоепидемичните мерки на национално ниво. До 12 ноември, гимназисти и студенти ще учат онлайн, няма да се провеждат екскурзии, кината и театрите ще работят при заетост от 30% на залите, а нощните заведения се затварят в цялата страна. Колективните и индивидуални спортни мероприятия с тренировъчен и състезателен характер на закрито и открито се провеждат без публика. Това означава, че от следващия кръг мачовете от Първа и Втора лига в България ще се провеждат пред празни трибуни. Собствениците на заведения пък решиха, че няма да излизат на протести. Те обявиха, че ще искат финансови компенсации от държавата за работниците и служителите им за времето, в което обектите са затворени. Обезщетенията, които ресторантьорите искат, са в размер на 80% от възнагражденията по трудов договор. На следваща среща, насрочена за 5-и ноември, представителите на бранша ще обсъдят поведението на властта и начина, по който държавата реагира на поставените искания, преди да се предприемат нови мерки.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00