Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домакинствата могат да кандидатстват за фотоволтаици

Парламентарната криза засегна енергийните и климатични политики

Снимка: БГНЕС

От около две години партиите са в една непрекъсната предизборна кампания, в страната няма действащ законодателен орган и редовно правителство, а това засегна и климатичните, и енергийните политики в държавата.

"Най- сериозният производител на парникови газове, на въглероден диоксид и на метан в атмосферата, това е сектор енергетика, който се задвижва от изкопаеми горива. И само преди няколко месеца предишното Народно събрание, почти с пълно единодушие, се съгласи, даже задължи служебното правителство да предоговаря Плана за възстановяване заради заложената цел за намаляване на въглеродните емисии. Малко по-късно се оказа, а и самият министър на енергетиката излезе с такова съобщение, че да, започнал е процесът, има стъпки в Европейската комисия, но оттам имат определени условия, които по никакъв начин не позволяват да се пренебрегнат тези високи цели. Т.е. стигнали сме вече до момента, в който нещата не са пожелание, не са и насила, разбира се, но решения трябва да се вземат осъзнато. Защото, ако не бъдат предприети мерки, е ясно какви  ще са последиците. Т.е. климатичната криза вече в много територии дава своите проявления. Има ги и в България. По-често ги усещат хората, които са близо до земята, които са близо до водата, които си изкарват прехраната там. Те виждат и количеството на валежите или пък сушата там, където я има. Т.е. климатичните промени имат много и най-различни проявления, които обикновено, обаче, са крайни. Както и сега в едната част на Европейския континент имаме суша, а в другата- много дълъг валежен период. И двете излизат от нормата и имат своите последици", коментира Балин Балинов- координатор кампания "Енергийни решения" в "Грийнпийс"- България.

Домакинствата вече могат да кандидатстват по процедура "Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата - Покана 1". Целта на процедурата е да се увеличи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на енергия в сектор домакинства чрез предоставяне на финансиране за закупуването на най- доброто оборудване за слънчеви инсталации и за фотоволтаични системи. Има интерес към тази програма, заяви Балин Балинов и посочи, че някои от условията, подложени на критики, остават същите:

"Има едни условия, в имота, за който се кандидатства, да има неефективен източник на отопление, например камина, печка на дърва или на въглища, но за съжаление в условията няма информация, няма достатъчно яснота дали тази печка трябва да бъде декларирана по време на кандидатстването, да бъде изпратена снимка или да бъде отворен домът, за да види комисията, че тя съществува там, на място, само информативно или тази печка трябва да бъде изхвърлена от дома. Защото, ако е второто, това означава че, да, има известна помощ за домакинството, но пък в този дом, на това семейство ще му се наложи да изхарчи още не малко пари, за да замени тази своя стара печка и да купи климатици, термопомпа, конвектори или каквото друго реши, за да има смисъл поставянето на тази фотоволтаична централа, ако приемем, че такъв е случаят".

Програмата предвижда две възможности- едната е за фотоволтаична централа за производство на електричество, другото е за соларна система за производство на топла вода. И в двете има огромен смисъл и много сериозен потенциал, допълни енергийният експерт. Ефектът от мерките за енергийна ефективност при домакинствата може да бъде усетен веднага, особено с реновирането на домовете.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56