Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посещението на Зеленски оформи политически зороастризъм

Димитър Къцарков: По-добър вариант от настоящото правителство не съществува

Опозицията е достигнала своя лимит

Снимка: БНТ


Въпреки ниската оценка, която избирателите дават на кабинета Денков-Габриел, те са и против нови избори. 

Стабилизация в обществените нагласи през юли отчитат от изследователския център Тренд. 

Не са регистрирани и съществени промени в оценката за работата на основните институции. 

Състоянието на политическия живот дискутираме с политическия анализатор Димитър Къцарков.

Радио ВИДИН: Вече към два месеца имаме редовно правителство, което, по една или друга причина, беше чакано от обществото. Как оценявате управлението досега? Накъде се движим?

"Според мен се движим към посоката, която беше заложена още в самото начало на това правителство - постигане на конкретни цели, както казаха и двамата представители на всяко едно от обединенията, и г-н Борисов от ГЕРБ, и Христо Иванов от другата страна. Надявам се скоро да видим и конкретна политическа програма, около която да се обединят, т.е конкретни крайни цели на това обединение. Смятам да съм по-оптимистично настроен - мисля, че това правителство може и да изкара поне до зимата, даже аз съм сериозен оптимист, смятам че ротацията ще се осъществи на 9тия месец. Ясно е, че се правят компромиси от всички страни. Някои от компромисите могат да бъдат критикувани, други - не, но ако трябва да бъда честен - по-добър вариант в момента от това правителство не мисля, че съществува".

Радио ВИДИН: Последното изследване на Тренд показва странен феномен - хем избирателите имат ниска оценка за кабинета, но пък, от друга страна, не искат нови избори.

"Това си е един политически цугцванг, който наблюдаваме, т.е няма полезен ход. Любопитно е да се наблюдава, че единственият политик в пространството, който запазва сравнително високите резултати, е президентът. Хем не искаме тоест да имаме избори, хем одобрението на редовния парламент не е много високо, но в същото време човекът, който управляваше държавата в продължение на 1 година, запазва високите си проценти въпреки доста безотговорната политика и изказвания във външнополитически план, които прави в последните няколко месеца.

Радио ВИДИН: Според мен именно Радев легитимира със своите позиции това странно обединение. Поведението му е остро. В предишния ни разговор Вие казахте, че държавният глава е като двуликият бог Янус.

"Той обаче някак от последния разговор преживя някаква овидиева метаморфоза бих казал. Той някакси реши да остави едното лице - проевропейското, особено когато вече не властва със служебни кабинети, реши да го остави на заден план. Включително с визитата на Зеленски видяхме, че той предпочете онова лице, което говори на избирателите. Това лице, което използва за вътрешна употреба. Не се свени да го използва за външнополитически цели, което вече става опасно. Според мен е ясно на всички, включително на други чуждоезични медии, че тук става дума за един човек, който открито предивява политическа воля и представлява един сегмент от обществото, който освен ако той в бъдеще не си направи някаква форма на политически проект, той няма да успее да впрегне доста усилено. Какво имам предвид? Румен Радев е в процес на градене на своята политическа идентичност активно".

Радио ВИДИН: Ако Радев реши да гради политическа кариера след като приключи с президентството, нека бъдем честни - думите му, посланията му, ще стоят по-различно, когато борбата е за парламента.

"Румен Радев агитира един по-скоро разработен сегмент в българското общество. Неговият вот като че ли е строго националистически, но с леви уклони сериозни. Не трябва да забравяме генезиса на неговата кандидатура от БСП. Някак той предивява, мисля че го споменахме и в предишния разговор с Вас, конкретни претенции към един определен електорат в българското общество, който се определя като патриотичен и миролюбив, но дълбоко в себе си е с много сериозен руски генезис. Аз затова смятам, че рано или късно, г-н Радев ще трябва да посегне и към електоратите на Възраждане и БСП. Той може да бъде такъв притегателен сериозен център. Този вот е и доста антиевропейски. Той все още обаче не смее толкова грубо да изрази в речта си. Ако забелязвате, често споменава, че България трябва да върви по европейския си път на развитие, но в същото време - когато става дума за отбрана и за ключови стратегически интереси на страната, той като че ли изказва позиции, които аз бих очаквал да ги каже някой по-скоро от гражданското съсловие, някой с цивилен бекграунд, отколкото военен. Проследих разговора със Зеленски, проследих и други негови изказвания. Г-н Радев прави доста необмислени за военен изказвания по отношение на войната в Украйна".

Радио ВИДИН: Това е, че Радев, бидейки професионален военен, с всички тези изказвания - струва ми се да търсят нещо, може би публика, дивиденти даже, но се съмнявам, че президентът е наивен: не вярвам, че това, което твърди, наистина го вярва.

"Не знам колко е наивен, но ще ви кажа какво ми направи впечатление: на срещата със Зеленски неговото встъпително слово - той го четеше, не го говореше. Това много добре ми подсказва, че една голяма доза от опорките, които Радев използва, са родени от неговия съветнически кръг и от хората, с които той се е обградил - много ярки лица, свързани и с ДС, и със сериозни руски интереси".

Радио ВИДИН: Историческото посещение на Зеленски като че ли сложи край на старото разделение, за да започне ново такова.

"Посещението на Зеленски, както видяхте и с оглед на протеклия във Вилнюс форум-среща на върха на НАТО, има обединителен характер в повечето държави, където отиде. В България нашето общество за пореден път се раздели, много сериозно се раздели, защото някои хора видяха неговото посещение като, даже съм чувал определенията "просене на помощ", а други го видяха като начин България да бъде реабилитирана в обществото на западните народи като един пълноправен член на Алианса, а не като един член, който някакси играе по линията, по тъча. Посещението на Зеленски имаше важна роля, защото то свали маските кой къде се позиционира в българската външна политика, даде ясен оттенък, че основата за съществуването на този кабинет, същност това е силната проевропейска насоченост на България. Основните целите, които са заложени, са такива. От другата страна виждаме кои стоят. В България се очерта един много сериозен политически зороастризъм: много ясно разделение на дуалистичните сили, кой къде застава, кой къде се позиционира. Това посещение на Зеленски и коментарите от него в публичното пространство ясно индикират кой къде се позиционира даже във вътрешен план.

Радио ВИДИН: Въпреки че нещата не са гладки, предполагам че постепенно това ротационно правителство започва да се скрепява все по-силно. Може би ще работи и по-добре.

"Това е очакването. И до последния ден на това правителство ще има подозрения от двете страни. Нека не се лъжем, знаем бекграунда и на Демократична България, и на ПП, и на ГЕРБ. Знаем през годините целият път, през който извървя, например, г-н Борисов, който отскоро е председател на комисията по външна политика. Много добре си спомням 2010 година, когато още бях доста млад, когато се подаряваха кучета на Владимир Путин, едни каракачанки. Този похват президентът на Туркменистан и премиерът на Япония го осиновиха. През подаряването на кучета, после през реализирането на проекти, които изолираха Украйна от всички газови инициативи в Източна Европа, та до сегашната прегръдка на Борисов и Зеленски на "Бояна"... т.е искам да кажа, че знаем през каква метаморфоза премина ГЕРБ. От другата страна знаем и какви неща се случиха в обединението Демократична България, колко трудно това обединение успява да минимизира тежките загуби, които може би ще претърпи след края на това управление".

Радио ВИДИН: Как можем да гледаме на ролята на ДПС в момента? Би било наивно да си затворим очите и да твърдим, че Движението не е фактор.

"Това е абсолютно видимо за всички, които участват. Когато се седне да се правят толкова сериозни реформи, които засягат бъдещето на България за десетилетия напред - и приемането на еврото, и приемането ни в Шенген, и въобще цялата ни позиция за войната в Украйна, която няма да свърши скоро, няма как да мине без разговори с един незаобиколим фактор. Каквото и да си говорим, аз трябва да бъде пределно честен - ДПС се превърна от създаването си в незаобиколим фактор в българската политика. Ако не седнеш с Движението на масата да се разбереш, просто няма как да се случи... не да се случи нищо, но да се случат голяма част от нещата. Имам предвид, че в проевропейски план - нека не забравяме, че ДПС поддържа едно доста по-европейско лице, напук на всичко, което прави вътре в страната. В Европа ДПС има представител, който стана председател на партията на европейските либерали, говоря за Илхан Кючюк. Влиянието на ДПС в ЕП и въобще в Европа е доста обезателно. Все пак трябва да се отнесеме и с доза респект към електората, който те си поддържат. Електоратът им е структуриран, той няма нито смаляване, нито вдигане, той си е там. Това си е един сегмент на обществото, с който ако не влезеш в диалог по един или друг начин, няма как да се случат нещата, особено пък ако говорим за конституционна реформа. Спомняме си протестите от 2013 година срещу Пеевски - да, той не е добрият, той не е легитимиран към добър играч или като положителна фигура, но очевидно за да се случи нещо в тази държава, трябва да се седне и да се говори с 'лошите момчета' в Парламента".

Радио ВИДИН: Гледайки обществените нагласи, поне според изследванията на по-сериозните центрове, въпреки недоволството, въпреки тази мнителност, която до огромна степен е закономерна, обществените нагласи за опозицията - при нея не виждаме особен растеж. 

"Това, което казвате, и аз го следя като тенденция. Изброявайки БСП и Възраждане, вие изброявате националистически ляв спектър на политиката. Аз честно казано виждам едно раздробяване в този сектор, има и други формации, които наскоро издигнаха кметове за София. Виждам по-скоро един достигнат лимит. Според мен Възраждане натурално не може да генерира повече от тези 15 %, които са един доста силно критичен вот. Искам да припомня, че Костадинов влезе в първия парламент, в който беше избран, влезе благодарение на антиваксърската си кампания. Това, на което се гради цялата идеология на Възраждане, е едно голямо анти. Аз не съм видял нито една точка в тяхната политика, която е нещо "за" - анти на ЕС, на помощта за Украйна, анти на еврото, всичко е анти, докато при БСП имаме много интересен феномен, който е видим и за други държави от Централна и Източна Европа. Една такава загуба на адекватност. Не мога в момента да квалифицирам БСП като класическа социалистическа партия. Тя възлага доста повече на друг вид риторика - силно националистическа бих казал даже в някои аспекти. Така че аз очевидно виждам, че има отлив от БСП, може би чисто и биологически, има едно структуриране около Възраждане, което достигна лимита си и някакси в целия този ляв спектър аз виждам раздробяване".

Радио ВИДИН: Предстоят местните избори. Ще се окажат ли препъни камък между управляващите?

"Ясно е, че ще се играе много сериозно на тези местни избори от всички формации. Това ще бъде много люта политическа битка. Борисов вече се е примирил с факта, че следващият кмет на София няма да е от ГЕРБ, но това раздробяване, което виждаме в десния вот и с кандидатурата на проф. Лилков, което е очевидно предизвикателство срещу обединението ПП-ДБ, пък и ако евентуално ГЕРБ застанат зад него или издигнат дори свой кандидат в лицето на Георги Георгиев, председател на столичния Общински съвет... според мен играта на ГЕРБ е за Общинския съвет. Името на кмета най-вероятно ще бъде, поне според мен със сигурност ще бъде Васил Терзиев, така че интригата остава за Общинския съвет. По-любопитно е обаче, че извън София, ние имаме още на доста места неясни кандидатури, говоря за големите областни градове, говорим за общините. Това е лош сигнал. Време е да се изваждат кандидатурите. Не трябва да се бавят до последния месец. Страшно лошо впечатление направи декламираното от Георги Свиленски, че БСП ще извадят кандидата си за София чак в началото на септември. Това е ясен знак, че те въобще няма да участват в битката за София, че въобще не приемат включването си в състезанието като нещо, което им е важно. Това може би е някакъв вид успокоение за десните в София. Извън София стои въпросът между коалицията ПП-ДБ да издигнат задължително кандидати с общи листи, защото ако не го направят, не виждам сериозна заплаха ГЕРБ да загубят силата си в различните области".

Радио ВИДИН: Вече отбелязахте, че харесвате направлението на правителството. Подчертахме, че има и още какво да се желае. Какво искате да видите в следващите месеци като конкретни стъпки?

"Вече ясна дефиниция на каква трябва да бъде съдебната реформа. Най-после тя да стартира под някаква форма. Да продължава да се работи по стъпките ни за приемане в Шенген. Надявам се наистина, ако целта е октомври месец да ни кажат "да" за Шенген, надявам се на 1 януари 2024 година да пресека границата без да правя проверка, границата с Гърция или Румъния. Или вие във Видин без да се налага да минавате гранична проверка - да идете да изпиете едно кафе в Крайова, без да се налага да спирате, просто да пътувате в една обединена Европа. Надявам се тези заявления, които има това правителство, да бъдат изкарани докрай. Тези тежки компромиси да не са били за нищо. Нека не се лъжем, ако нищо от това не се постигне, ако до края на годината това правителство се разпадне, все едно не е постигнало нищо. Не виждам по-добър сценарий в момента от това правителството да върши това, за което е избрано, да си върши работата. Ако не го прави и падне, все едно нищо не е направило. Всичко, което е направило сега, ще бъде забравено. Тоест големите цели, които са набелязани, трябва да се случат, за да можем да си кажем, че тази жертва си е струвала".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45