Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

Снимка: БГНЕС

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на Димитър Главчев и ролята на външния министър в него. 

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов постави условие на ПП-ДБ, за да управляват заедно след изборите. На среща със симпатизанти той се обърна към лидерите на обединението да се откажат от обвиненията към партията му и да се съгласят на „тежки реформи“:

"Нищо няма да правим с тях. Или те ще спрат да преиначават, или това правителство - или тези служебни правителства могат да изкарат много дълго".

Борисов отхвърли твърденията, че Пеевски управлява ГЕРБ. 

Лидерите на ПП-ДБ също заявиха, че дали ще има съвместно управление след изборите зависи от действията на ГЕРБ преди това:

"Има явно тайна координация, от моя гледна точка, между Борисов, Пеевски и Радев. По случай "Боташ" ГЕРБ брани служебното правителство на Радев. Защо? Евроатлантизмът започва да се изпарява тук и истината почва да излиза", заяви Кирил Петков.

"Дали ще има съвместно управление след изборите, зависи от ГЕРБ. Дали ГЕРБ ще бъдат вкарани в сглобка, която Пеевски в момента програмира. ГЕРБ трябва да решат дали ще влязат в това възможно мнозинство или ще продължим усилията за реформи", допълни Христо Иванов.

Съпредседателят на третата по големина парламентарна група - тази на ДПС, Делян Пеевски пък призова държавните мъже към отговорно поведение:

"Нека държавните мъже да бъдат на висотата на доверието на хората и да спрат с тези игрички. Ние сме в предизборна кампания на практика вече, просто всички да спрат и да се съобразят с конституцията. Трябва да бъдем отговорни към хората."

Партия „Възраждане“ се регистрира в Централната избирателна комисия за участие в изборите „две в едно“. Народният представител от Монтана Петър Петров внесе документите и обяви, че "Възраждане" тръгва за победа:

"Подкрепата към партия "Възраждане" расте, защото сме последователни и следваме нашите идеи, така че разчитаме най-накрая вече българският избирател да ни даде своето доверие и да сме първа политическа сила в България."

БСП също внесе документите си за регистрация в ЦИК. 

"Тръгваме с амбиции да печелим доверие на хората, защото сме доказаната единствена алтернатива. Правим и голямо ляво обединение, такива които искаме истинската промяна най-накрая да стане", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя бе категорична, че не вижда сериозен конкурент в лицето на Ваня Григорова. 

И партия "Има такъв народ" внесе в Централната избирателна комисия 5 хиляди подписа и се регистрира за предстоящите избори 2 в 1. Депутатът Станислав Балабанов заяви, че "след изборите от "Има такъв народ" ще донесе разума в 50-ия парламент, а ПП-ДБ ще си получат заслуженото". 

Районните избирателни комисии вече приемат документи за регистрация на листите с кандидатите за народни представители. Крайният срок е 17.00 часа на 29-и април. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Долно Белотинци - с любов към младите и към футбола

Село Долно Белотинци е едно от 23 села в община Монтана. Намира се на 3 км от Монтана ,  този факт дава възможност хората от селото да съчетават живота на село с работата в града.  Селото е голямо и многолюдно.  Тук живеят много млади семейства, а техните деца учат в областния град Монтана. 116 са учениците, които всеки ден пътуват до..

публикувано на 03.05.24 в 12:05
Евелина Славкова

Евелина Славкова, "Тренд": Представянето в предизборната кампания ще е ключово за подредбата на партиите

Близо 10% е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния старт на..

публикувано на 02.05.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Фундаменталната промяна идва от обществото, не от елита

Близо 10 % е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния..

публикувано на 02.05.24 в 10:00

Мит ли е днес българското трудолюбие?

Денят на труда и международната работническа солидарност се отбелязва ежегодно на 1 май. На тази дата много страни по света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света, това е и ден на международното работническо движение и на левите движения...

публикувано на 01.05.24 в 10:45

Възможни ли са изненади на предстоящите избори?

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие в предсрочния парламентарен вот и евроизборите, които ще се проведат на 9 юни, съобщиха от Централната избирателна комисия. Броят им е значително по-голям от този на предишните парламентарни избори - през април миналата година. Тогава участваха общо 21 формации - с 13 по-малко от сега. Освен..

публикувано на 30.04.24 в 12:01

Конкурс търси решения как да спасим градската природа

Днес над 55% от хората на планетата живеят в градове, превръщайки градската среда в основен хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване, бавното възстановяване и неуверените стъпки за приемане на устойчиви решения, природата в градовете все повече остава на..

публикувано на 29.04.24 в 16:59

Презастрояването в градовете и ролята на озеленяването

Населението на България основно е съсредоточено в градовете и това е тенденция от години. Градските територии особено силно се урбанизират, а това води до пренаселването им. Това, обаче, не върви ръка за ръка с устойчиво развитие на градовете. Презастроява се градската територия, но всички други комплекси на града изостават- обществено обслужване,..

публикувано на 29.04.24 в 16:37