Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще помогнат ли списъците на побойниците в клас срещу агресията в училище

Снимка: Радио ВИДИН
Всяко учебно заведение трябва да води единен регистър на случаите на тормоз в училище. Изискването е в сила от 15 септември и е записано в заповед на министъра на образованието, с която е утвърден алгоритъм за прилагане на Механизма за противодействие на училищния тормоз между учениците. Регистърът трябва да съдържа описание на инцидента, включително кои са участниците в него, и предприетите действия от страна на училището.

Ще помогнат ли т. нар. черни списъци на побойниците в клас за намаляване на агресията в училище? Отговора потърсихме от директор, педагогически съветник, ученици, родители.  

В Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин и досега е воден регистър, каза директорът Евлогия Манджукова. Тя обаче обясни, че все още няма яснота кои точно случаи трябва да се записват в него:

"Но кои случаи ще описваме- дали само това, което се е случило на територията на училището, или и онова, което се е случило с наши ученици извън училището. Защото насилие може да се прояви на 1 метър от оградата на училището, но с наш ученик. Трябва ли да го опиша в моя регистър или полицията трябва да го опише, защото и те водят регистър... Нещата са многопластови, многопосочни и ако няма ясна рамка кои случаи точно да се описват, считам, че ако просто само на тази база пуснем една заповед да водим регистър, без яснота по въпроса, за мен няма да има ефект."

Мнението на Евлогия Манджукова записахме още в началото на лятото, когато излезе заповедта на образователното министерство. И досега обаче няма яснота по поставените от нея въпроси. Предстои обучение по линия на Министерството на образованието и науката в Плевен, на което е възможно да бъде дискутирана и тази тема, надява се директорът.

Педагогическият съветник в Природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин Ивайло Милушев е на мнение, че училищата трябва да се борят с причините, а не с последиците от насилието в училище:

"Не считам, че този регистър ще промени ситуацията, защото неформално такива регистри и досега е имало... Нещата са малко деликатни. Не е регламентирано кой ще има достъп до този регистър и е възможно да се злоупотреби по някакъв начин с информацията от него, а все пак става въпрос за деца... Пътят за намаляване проявите на насилие е както за всяка проява с отрицателни последици - трябва да се премахнат причините. Това е трудно, защото знаем в какво време живеем, при каква тотална девалвация на ценности. Освен че трябва да има индивидуална работа с деца, склонни към такива прояви, тъй като децата не са виновни, те не са първопричината. Причината е или семейството, или обществото. Това са деца от рискови семейства или без родители, или с родители в чужбина, или израснали в семейства с нездравословна психическа среда. Тези деца трябва да бъдат ангажирани в различни извънкласни прояви. Опитваме се, правим това. Има някакви резултати, не казва, че на 100% сме постигнали успехи, но трябва се придържаме към някакви правила и съответно да се опитаме поне да минимизираме извършването на такива прояви."

Разнопосочни мнения споделиха ученици от Основно училище "Иван Вазов" във Видин:

"Според мен няма да има ефект, всичко ще продължи, както си е било. Няма да има промяна... Учениците вече няма да са толкова агресивни, защото ще знаят, че има наказания, които са категорични... Сигурно, не. Боят е редовен в нашия клас..."

С по-големи очаквания са родителите на децата:

"Сигурно ще има възпитателен ефект. Каквото могат да направят за доброто на децата... Надявам се да има ефект, защото агресията е все по-често срещано явление сред подрастващите и е хубаво да се вземат някакви мерки. Освен това и в семейството да се говори, да се възпитават в ценности и добродетели, които в последно време малко оставихме на заден план... Да, аз съм сигурна, че ще има ефект. Това е хубаво решение. Дано всичко да тръгне добре, защото имат нужда децата от това."

Потърсихме и Регионалния инспекторат по образованието, за да разберем как се справят училищата с воденето на регистрите и какъв е ефектът от тях. Оттам обясниха, че от началото на учебната година е изминал само месец и резултатите предстои да бъдат отчетени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45