Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да намалим сметките за ток

Снимка: Радио ВИДИН

Всяко съвременно домакинство ежедневно използва различни електрически уреди- крушки, хладилници, перални, печки и климатици. Често пъти дори не се замисляме кое за колко време включваме и дали можем да намалим разхода на електроенергия, като в същото време не се лишаваме драстично от удобствата, с които сме свикнали. Пример: да изключваме зарядното на телефона от контакта, когато вече не зареждаме телефона си; да изключваме лампите, когато не сме в стаята. Тези дребни на пръв поглед действия могат да намалят макар и малко разходите ни за ток.

Попитахме видинлии пестят ли ток или не се замислят как харчат електроенергията. Сметките за ток сериозно притесняват пенсионерите, а по-младите не се тревожат особено за разходите и сметките. Семействата с малки деца дори и не се замислят дали могат да спестяват от тока, защото това просто няма как да се случи:

"Не, изобщо не пестя... Как да се пести, няма как. Имаме външна изолация, но така го купих апартамента. С два климатика през зимата плащаме 150 -160 лева. Крушките са енергоспестяващи... Не, как да пестя. Бойлера го изключвам като изключи...И ние искаме да пестим, но не можем. Имаме три деца и е изключено...Просто няма как да пестя- имам малко дете. Пестя като изклюйчвам осветлението, когато не го ползваме... Пестим много даже. Мъжът ми е безработен, аз съм с пенсия 223 лева. Пестим от всичко- бойлерът се включва от време на време. Мием като топлим вода на печката. Мъчим се да не светкаме крушките, но в тъмницата не става... Налага се да пестим и то много. Може ли с 200 лева пенсия да платя 200 лева ток. Сега пестим от всичко- от всичко се свиваме, за да може да платим тока... Стоя на студено цяла зима. Не пестим тока, защото е студено. Отопляваме се с акумулираща печка. Те харчат много ток, а пенсията ми е 157 лева. Така се живее днеска... "

През последните години Европейският съюз ни налага някои изисквания с цел по-малък разход на енергия, а от там и по-малко използване на природните ресурси. Като например забраната да се произвеждат и продават от старите крушки с жички, прахосмукачките с мощност над 1600 вата. Производителите на електроуреди от своя страна също наблягат на икономични уреди. Интересуват ли се хората дали купуват икономичен електрически уред или гледат само цената?

"Това е едно от основните неща, към които насочваме клиентите при избора им на покупка. В днешно време дори и самите производители наблягат на това техните уреди да са икономични. Колкото по-икономичен е уредът, толкова по-малка е сметката за ток. В момента според европейските изисквания енергийните класове са разделени от А +++ до енергиен клас F. F почти никъде вече няма. Разбира се, малко по-скъпите уреди са по-ефективни. Хората във Видин гледат и цената. Един добър и ефективен уред около А + е сполучлив като цена и ще върши добра работа като спестява енергия", каза Любомир Любенов, заместник управител на офис на търговска верига "Зора" във Видин.

С навлизането в отоплителния сезон клиентите търсят повече инверторни климатици, които служат за отопление и охлаждане. А + е един от най-продаваните. Цената е около 1 000 лева в зависимост от това дали е с безплатен монтаж или не. В момента се предлагат енергоспестяващи крушки и т. нар. лед крушки, които са по специално технология и са с по-дълъг живот.

"Ако една от старите крушки е харчела 100 вата в домакинството, сега т. нар. лед крушка, която отговаря на 100 вата, харчи около 10-12 вата, което е много икономично", обясни Любомир Любенов.

Комбинираните печки на ток и газ също са енергоспестяващи. От тази година ЕС въведе изискването прахосмукачките да са обозначени с енергиен клас и да не са повече от 1700 вата.

Какви бяха електрическите уреди преди години, преди да ни се налага да си правим сметка колко ток харчим и дали ще можем да си го платим? За това си говорим със Станчо Велев. Неговото хоби е да дава втори живот на електрическите уреди, които ползваме в домакинството:

"Преди уредите са били много елементарни. Хората са ги използвали, защото електрическата енергия по онова време е била много евтина -2,2 е била дневната и 1,1 нощната. Човек спокойно е могъл да си използва електроуредите, дори и да не са икономични. Затова и навремето имаше акумулиращи печки- 3-4 киловатови. Използвахме ги непрекъснато и нищо не плащахме. Една такава печка е харчела за 8 часа по 3 или 24 киловата. 24 киловата по 1,1 - това е цената. А сега колко е скъпа електрическата енергия? Като качество уредите преди и сега се различават. Сега са много по-добри, говорим за оригиналните. Може да се познае по едни емблеми, с които се обозначават уредите, които са по изискванията на ЕС."

Можем ли да пестим ток сега, през студените месеци, когато сметките ни скачат двойно? От компанията доставчик на електроенергията ЧЕЗ казват, че може.

"Има и малко по-скъпи и малко по-евтини варианти, с които това може да се направи. Единият е човек да си топлоизолира жилището, да опита да си купи енергоспестяващи уреди, да сложи една добра дограма. Да не забравяме някои много дребни неща- например, ако  сложим печката до хладилника, то това категорично вдига температурата около самия хладилник. Това може да вдигне до 15-20% консумацията на този уред. Може да помислим за различни източници на енергия за отопление, а не само електроенергията", каза Димчо Станев, директор "Обслужване на клиенти" в ЧЕЗ България.

В България 40% от домакинствата се отопляват с електроенергия. 24% са в Европа.

"Има някои други прости съвети- някой замразен хранителен продукт, не да го слагаме в микровълновата да го размразяваме, а да го извадим от предната вечер и той сам се размразява. Смяната на стандартните крушки с диодно или с друг вид икономично осветление, може да спести 10-12 лева в едно жилище с 3 или 4 стаи", допълни Димчо Станев.

От 1 ноември 2015 г. средно с 2,5 % се намалява цената на електроенергията за небитовите клиенти. За битовите абонати цената на тока остана същата. Основният фактор за това е понижението с 14,26% на цената на природния газ. Според анализа на Комисията за енергийно и водно регулиране и на нейните експерти, това води до намаляване на разходите на НЕК като обществен доставчик за изкупуване на електроенергия, произведена по високоефективен комбиниран начин, която е един от основните ценообразуващи елементи в добавката "задължение към обществото". От комисията завиха, че  запазването на цената на електроенергията за битовите потребители е продиктувано от съображенията да се запази буфер, който да не позволи при евентуална промяна в цената на природния газ, да се стигне до увеличение през зимния период. И да припомним още нещо: от 1 август цената за битовите абонати намаля средно с 0,11 % в резултат на предприетите мерки за реформа в енергетиката.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39