Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителят Ася Пешева: Предизвикателство за мен е да направя образованието ценност за децата

Снимка: Радио Видин
Много видинчани познават Ася Пешева като начален учител  в ОУ "Иван Вазов" във Видин, където тя работи  от много години. Животът й я среща с много ученици,  с техните желания, мечти, успехи и неуспехи. И от позицията на своя професионален опит  е убедена, че  ролята на учителя е да помогне на детето да открие себе си, силата в себе си, най-добрите  си качества и да го направи търсещо, знаещо, можещо. 


Ася Пешева е родена във  Видин, първите си седем години живее в село Синаговци, където я гледат баба ѝ дядо ѝ. Започва първи клас  в начално училище "Климент Охридски" във Видин.  Продължава да учи в Математическата гимназия, която тогава за първа година прави ранен прием на деца след начално образование. Това решение взима под влияние на баща си, който е учител по математика. След седми клас отново се явява на изпит за прием в математическата гимназия и е приета. Завършва успешно видинската математическа гимназия през 1986 година. След 11 клас кандидатства "Начална училищна педагогика" в Благоевград в Югозападен университет  и е приета като редовен студент. 

На втората година от следването си се омъжва за своя съученик Стилиян Пешев и  се прехвърля да учи в София. Завършва "Начална училищна педагогика" в Софийския университет. В София се раждат и двете ѝ деца - Антон и Поли. Започва работа като учител в село Каленик, в смесен клас. По-късно продължава работа във Видин в ОУ "Иван Вазов", където работи и до днес. Представител е на синдиката на българските учители към КНСБ и председател на синдикалната организация в ОУ "Иван Вазов".
 

Детството

"Моят дядо Асен, на него съм кръстена, за него бях всичко и за мен това беше най-добрият човек. Много го обичам. Моят баща беше математик и реши, че и аз трябва да стана математик. И така започнах в Математическата. Обичам математиката, но не ми е страст. Но много задачи решавах. Защото когато се прибирах вкъщи, той ме питаше "Изпитваха ли те по математика?", другите предмети не го интересуваха.
Всички познаваха Пенко Христов... аз много се стараех, за да не го изложа. Решавахме задачи и се справях добре. Но страстта ми беше литературата."



Математическата гимназия
"Математическата гимназия я свързвам със страхотните приятели, с които останахме приятели и до днес. Наши учители казват, че такъв випуск като нашия няма. Всички са успели и реализирали се хора. И запазихме контактите си. Помагаме си. Кандидатстването ми също е свързано с моя баща. Той искаше да стана учител по математика. В началото не смеех да оспорвам това и започнах подготовката за специалност "Математика". Колкото повече наближаваше краят на учебната година, толкова повече осъзнавах, че трябва да се противопоставя на това нещо. В крайна сметка реших, че животът е мой и че не искам цял живот да правя нещо, което не е моето. Успях да събера сили и да му кажа. Не че беше страшен, но не исках да го наранявам. И той действително се нарани и много тежко прие всичко това. Аз исках да кандидатствам с литература."


Любовта
"Математическата гимназия свързвам и с любовта, защото там срещнах любовта на моя живот. На един чин седяхме с моя настоящ съпруг Стилиян Пешев. И така от един чин вече 32 години заедно. Но Благоевград остана в сърцето ми. Моята първа учителка Василка Тодорова беше от Гоцеделчевско. Тя донесе духа на македонската музика, на македонския фолклор, научиха ме да пея македонски песни. Така тази музика и тази душевност влязоха в мен още в детството... От София се прибрахме с две дипломи за висше образование и с две деца."


Работата
"Започнах работа в Каленик. За мен беше голямо предизвикателство, защото имаше слети класове, в един час работиш в три класа: първи, трети и четвърти. Но беше много интересно. Това бяха деца, които не знаеха да пишат, не знаеха да четат. Въпреки че трудно се работеше с тях, те имаха желание да посещават училище. Доста деца израснаха заедно с мен. Взаимно се учим всеки ден. Най-голямата предимство на нашата професия е да се срещаш с толкова различни индивидуалности. В първия учебен ден им казвам: "Това сме всички ние, 1 б клас: деца, родители, баби, дядовци." Знанието винаги можеш да го получиш, но най-важното е да се научат да бъдат добри хора. Добротата и човечността се учат с примери от най-ранна детска възраст."


Бездомните животни
"Аз от около десет години се занимавам с уличните животни, освен с моите у дома. Хората са казали, че в отношението на детето към животното можеш да разбереш как ще се отнася и към хората и какъв човек е, какво е заложено в него. Децата знаят за тази моя дейност и я подкрепят. Тази година с четвъртокласниците по тяхна идея направихме касичка за бездомните и болни животни. Защото лечението при животните, както и при хората, е много скъпо , храната също е доста скъпа. Само за няколко седмици децата събраха 170 лв. Две от моите деца осиновиха две котета, спасени от мен. И сега те са им домашни любимци. И така, привличам децата към тази кауза, защото тези животни са около нас. Много страшно е, ако ги подминаваме, особено, ако са бедстващи. Осъзнах, че проблемът сме ние самите, защото приюти има, сдружения има, добри хора и дарители има, осиновители има, но има много безотговорни хора, които изхвърлят постоянно на улицата свои животни.  Няма я културата в нашето общество на грижа за домашните животни и отговорността, и оттук идват проблемите."


Знанието и учителят
"Днес знанието лесно се достига. Ролята на учителя е да научи детето да отсява най-стойностното от цялата информация. Да помогне на детето да открие себе си, силата в себе си, най-силните си качества, децата някак си се лутат. Образованието днес е приоритет на правителството и това се усеща във всяко училище. Образованието постоянно се променя и така трябва да бъде. Учителят вече се чува, тоест взимат се под внимание неговите забележки. Ако говорим за начален етап все още не сме преминали целия цикъл. Учебният материал е леко променен. Но пък и децата са различни, те идват в първи клас пишещи. Промените показаха, че най-важен си остава учителят. Промяната ще дойде с младия учител. И дано дойдат тези млади учители, защото са много малко, за съжаление. Най-голямото предизвикателство за учителя е да направи образованието за децата ценност, да ги накара да го търсят, да разберат, че от това има смисъл.  Днешните деца имат добро бъдеще, ако са целеустремени и знаят какво искат да постигнат в живота си. Убедена съм, че моите ученици ще успеят, защото са много, защото са много знаещи, можещи, търсещи и вярвам в тях."


Животът
"Живота го възприемам като подарък  и като приключение. Радвам се на всеки ден и благодаря за него. И в най-лошото търся доброто. Така живея и така възприемам живота като цяло. Семейството е най-важното нещо в живота ми, както  и любовта. Любовта е водеща сила при мен."


Повече може да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24