Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храним се лошо от незнание и бедност

Въпреки и напук на икономическата криза, преди празниците, българинът пазарува като за последно, най-вече храна. Грамадните опашки в хранителните търговски вериги отново предизвикват асоциация за гладно множество. Както на всеки празник, българинът се наяжда юнашки, пийва си, напразнува се и следпразничните здравословни проблеми не закъсняват. Днес основната тема в "Посоките на делника" е: Културата на хранене на българина.
 
"Народът загуби културата си на хранене, защото има слаби познания и голяма част от хората обедняха. Редно е познанията по хранене да се формират още в училищна възраст, да се преподава как храненето е свързано със здравето. Нужно е да водим здравословен начин на живот, което включва балансирано хранене, но и физическа активност. По време на постите организмът е лишен от ценни хранителни вещества, заради което възникват здравни проблеми. За да избегнем грипа и простудните заболявания, през зимата трябва да се храним с биологично пълноценни мазнини- краве масло, мазнините от черния дроб, рибата, царевично, слънчогледово олио, зехтин, ядки, плодове и зеленчуци", обясни Мария Спасова, инструктор по хранене в Монтана.

Видинчани не са стриктни в спазването на коледния пост, показва анкета на РАДИО ВИДИН. Някои не могат да ограничат менюто си през тези 40 дни, заради здравословни проблеми, а други казват, че просто ядат това, което имат:

"Възрастните хора не спазват коледните пости, защото ни действат зле на организма. Каквото имаме това ядем. Не е нормално да постим 40 дни и после изведнъж да седнем на празничната трапеза и да преядем. Имахме един поп, който ни казваше да постим само една седмица преди Коледа. Няколко години бях вегетарианка и се чувствах по-добре. Всяка година спазвам постите, ям бяла ряпа и картофена супа, затова съм и здрава".

Затлъставянето идва от некачествената храна, която ядем. Организмът не е свикнал да разгражда изкуствени неща. Маргаринът например е направен от произвидни на пластмасата. Шунката е 100% химия. Портокалите пък ги пълнели с жълта боя, за да ставали по-оранжеви. Затова сме затлъстял и болен народ, защото нямаме нищо качествено в магазините, а това което е хубаво е скъпо.

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00