Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храним се лошо от незнание и бедност

Въпреки и напук на икономическата криза, преди празниците, българинът пазарува като за последно, най-вече храна. Грамадните опашки в хранителните търговски вериги отново предизвикват асоциация за гладно множество. Както на всеки празник, българинът се наяжда юнашки, пийва си, напразнува се и следпразничните здравословни проблеми не закъсняват. Днес основната тема в "Посоките на делника" е: Културата на хранене на българина.
 
"Народът загуби културата си на хранене, защото има слаби познания и голяма част от хората обедняха. Редно е познанията по хранене да се формират още в училищна възраст, да се преподава как храненето е свързано със здравето. Нужно е да водим здравословен начин на живот, което включва балансирано хранене, но и физическа активност. По време на постите организмът е лишен от ценни хранителни вещества, заради което възникват здравни проблеми. За да избегнем грипа и простудните заболявания, през зимата трябва да се храним с биологично пълноценни мазнини- краве масло, мазнините от черния дроб, рибата, царевично, слънчогледово олио, зехтин, ядки, плодове и зеленчуци", обясни Мария Спасова, инструктор по хранене в Монтана.

Видинчани не са стриктни в спазването на коледния пост, показва анкета на РАДИО ВИДИН. Някои не могат да ограничат менюто си през тези 40 дни, заради здравословни проблеми, а други казват, че просто ядат това, което имат:

"Възрастните хора не спазват коледните пости, защото ни действат зле на организма. Каквото имаме това ядем. Не е нормално да постим 40 дни и после изведнъж да седнем на празничната трапеза и да преядем. Имахме един поп, който ни казваше да постим само една седмица преди Коледа. Няколко години бях вегетарианка и се чувствах по-добре. Всяка година спазвам постите, ям бяла ряпа и картофена супа, затова съм и здрава".

Затлъставянето идва от некачествената храна, която ядем. Организмът не е свикнал да разгражда изкуствени неща. Маргаринът например е направен от произвидни на пластмасата. Шунката е 100% химия. Портокалите пък ги пълнели с жълта боя, за да ставали по-оранжеви. Затова сме затлъстял и болен народ, защото нямаме нищо качествено в магазините, а това което е хубаво е скъпо.

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56